Jak zachowują się karaluchy?

Jak zachowują się karaluchy?

Wiele osób po dostrzeżeniu w swoim mieszkaniu insekta o brązowym zabarwieniu oraz spłaszczonym ciele i czułkach w pierwszej kolejności myśli o karaluchach. Są to owady, które okryte są stosunkowo złą sławą, a w dodatku na ich niekorzyść działa również „sława medialna”, gdyż bardzo często wspomina się o ich w różnego rodzaju programach lub produkcjach filmowych. Stąd wielu osobom wydaje się, że widzą właśnie tego  insekta. Rzeczywistość może być jednak zupełnie inna niż pierwotnie mogłoby się wydawać. Nieproszonymi gośćmi wcale nie muszą być bowiem karaluchy, a podobne do nich prusaki. Dlatego warto jest wiedzieć, z jakimi insektami ma się do czynienia, gdyż w zasadzie od ich odróżnienia zależy dobranie odpowiedniej metody w celu pozbycia się owadów. Jak więc zachowują się karaluchy i jak je rozpoznać?

Jak wyglądają karaluchy?

Zarówno opisywane insekty, jak i wcześniej wspomniane prusaki, należą do tej samej rodziny owadów, czyli karaczanów. Jednak różnią się od siebie na tyle, że stosunkowo łatwo je od siebie odróżnić, choć  równocześnie należy przyznać, że w przypływie emocji powstałych w wyniku zaskoczenia ich obecnością, mogą wydać się na pierwszy rzut oka podobne. Niemniej, karaluchy są owadami o ciemnobrązowym ubarwieniu, a dorosłe osobniki osiągają wielkość nawet 2,5 centymetra. Warto wspomnieć, że samce posiadają skrzydła, choć nie używają ich do latania, ale w zasadzie jedynie do amortyzacji upadków. U samic zaś, można zauważyć wyłącznie pozostałości po skrzydłach. Dzięki trzem mocnym i sprawnym parom odnóży potrafią stosunkowo szybko się poruszać i wspinać po szorstkich powierzchniach.

Czy to kalaluch ? rozpoznaj szkodnika

Kolor złotobrązowy stanowi za to główną część ubarwienia prusaków. Owady te posiadają dwa ciemne pasy na przedpleczu. Potrafią osiągnąć wielkość około 1,5 cm, co oznacza, że są znacznie mniejsze od karaluchów. Za to znacznie sprawnie się od nich poruszają zwłaszcza na gładkich powierzchniach, a dzieje się tak, dzięki wyposażonym we włoski odnóżom. Posiadają również długie czułki.

Należy również wspomnieć o naszym gościu zza morza Przybyszce Amerykańskiej. Bardzo dobrze zaaklimatyzowała się w naszym kraju i ekspansywnie pojawia się w nowych miejscach. Przybyszka osiąga w porównaniu z innymi karaczanowatymi duże rozmiary: długość jej ciała dochodzi nawet do 4 cm. Jej zakryte długimi skrzydłami ciało jest brązowe, czasami wręcz czerwone, czułki natomiast wyjątkowo długie.

Tryb życia oraz występowanie karaluchów

Opisywane insekty lubują się głównie w chłodnych i wilgotnych miejscach. Z tego względu najczęściej spotkać możemy je w piwnicach czy też kanałach. Mimo że owady te żyją w miejscach, gdzie przebywają duże skupiska ludzi, rzadziej występują w mieszkaniach, gdyż najczęściej unikają kontaktu z człowiekiem. Warto zaznaczyć, że są trudne do zaobserwowania w ciągu dnia. Na żer wychodzą bowiem w nocy i wtedy szukają  pożywienia. W dzień natomiast chowają się w szparach czy ciemnych zakamarkach.

Skąd wychodzą prusaki i jak wyglądają ?

Prusaki postępują jednak trochę odmiennie, a mianowicie zdecydowanie wolą cieplejsze warunki do życia. Często gnieżdżą się bowiem przy kaloryferach czy też rurach grzewczych. Nie lubią za to mrozu, gdyż już w temperaturze –2 stopni Celsjusza zanikają im czynności życiowe. Z karaluchami łączy ich jednak nocny tryb życia, gdyż wtedy wychodzą, by zdobyć pożywienie. Warto jednak wspomnieć, że bez żywności potrafią wytrzymać aż 40 dni, jednak podstawą do ich przeżycia jest tak naprawdę woda. Prusaki do mieszkań przedostają się rurami, dlatego też można je spotkać w okolicach umywalki czy też wanny. Podobnie, jak karaluchy, owady te za dnia chowają się w szparach i ciemnych zakamarkach.

Zachowanie kalakuchów i prusaków oraz prawidłowe rozpoznanie wyglądu pozwolą na odpowiednie dostosowanie metod likwidacji

Insekt insektowi nierówny. Dlatego też warto pamiętać o tym, że sposoby, które zadziałają na jednego owada, niekoniecznie sprawdzą się do wytępienia drugiego. Z tego względu powinno zwracać się uwagę na to, z jakimi insektami ma się do czynienia. Karaluchy bowiem zachowują się nieco inaczej niż przedstawiciele innego gatunku karaczanów, czyli prusaki. Warto mieć również na uwadze, że owady te nie pojawiają się wyłącznie w zaniedbanych mieszkaniach, choć to może zwiększyć szansę ich wystąpienia. Zarówno karaluchy, jak i prusaki potrafią przemieszczać się po rurach i przenosić się z mieszkania do mieszkania, więc załatwienie problemu na własną rękę może być jedynie tymczasowe. W przypadku wystąpienia kłopotów z insektami najlepiej jest zawsze zaczerpnąć porady specjalistów, gdyż dopiero ich fachowa pomoc może przyczynić się do całkowitego rozwiązania problemu.

Zwalczanie karaczanów. Jak sprawdzić czy w domu są karaluchy lub prusaki ?

Ze względu na biologiczne uwarunkowania kaczany uznać należy nie tylko za insekty bardzo szybko rozmnażające się, ale również żyjące dość długo (w porównaniu do innych gatunków) – nawet 2 lata. W związku z powyższym zwalczanie karaczanów (prusaków i karaluchów) musi opierać się na zastosowaniu skutecznych preparatów, które pozwolą wyeliminować całą populację owadów, nie zaś jedynie pojedyncze osobniki. W przypadku pojawienia się karaczanów w gospodarstwie domowym  należy niezwłocznie sięgnąć po środki, które wzmocnią skuteczność prowadzonej z insektem walki.

Do skutecznego wyłapywania owadów, należy zastosować lepy na karaluchy i prusaki z feromonem wabiącym.

Pułapka na karaluchy i prusaki STRONG

Sposobów walki z owadami jest dużo a łączenie ich daje jeszcze lepsze efekty:

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium