Krocionogi

Krocionogi

Jak rozpoznać krocionogi?

Mierzą one od 2 do 47 mm (zdarzają się osobniki przekraczające 120 mm), mają silnie wydłużone i walcowate ciało. Kolor pancerza najczęściej jest brunaty lub czarny. Pokryte są twardym, zewnętrznym pancerzem, zawierającym dużo soli wapniowych. Mają bardzo dużą i zmienną liczbę odnóży krocznych które mogą przekroczyć 100 par. 

Poruszają się powoli, płynnymi ruchami, a zaniepokojone zwijają się w kłębek i zapadają w stan odrętwienia który jest ich cechą charakterystyczną. Krocionogi zimują we wgłębieniach, szczelinach lub jamkach wygrzebanych w ziemi. Pełny rozwój ich larw bytujących w Polsce trwa rok, a długość życia wynosi od trzech do pięciu lat.  Istnieje wiele gatunków krocionogów, które zwane są również wijami. Najpopularniejsze są krocionogi krwawoplame.

W przypadku pojawienia się siedliska tych stawonogów blisko domu warto od razu reagować. Owady te potrafią być prawdziwą plagą. Pojawiają się w szczególności w miesiącach jesiennych, kiedy panuje większa wilgotność niż zwykle. W związku z tym wychodzą ze swoich siedlisk i kryjówek w poszukiwaniu suchych miejsc. Z tego powodu bardzo często można je zauważyć na trawnikach czy wokół fundamentów domów, jednak najczęściej spotyka się je, gdy wspinają się po elewacjach budynków jednorodzinnych. Poprzez zakamarki oraz ubytki w konstrukcji dostają się również do wnętrza mieszkań, gdzie stanowią niemiłą niespodziankę dla lokatorów.

Krocionogi - zagrożenia

Powszechna opinia o nieszkodliwości krocionogów niestety jest błędna. Na ciele krocionogów znajdują się gruczoły obronne, przez które zaniepokojone owady wydzielają  nieprzyjemnie pachnąca i trująca dla wielu zwierząt wydzielinę. W jej skład wchodzą między innymi kwas solny i cyjanowodór. Z tego powodu krocionogów krety, jeże, ptaki a nawet inne drapieżne owady.  Dla ludzi małe ilości wydzieliny krocionogów nie powinny zaszkodzić, za to długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu w którym krocionogi bytują może zagrażać życiu. Kontakt z tą substancją może wywoływać podrażnienia, alergie oraz miejscowe zapalenie skóry. Krocionogi stanowią zagrożenie epidemiologiczne poprzez bierne przenoszenie bakterii oraz dermatozy. Mogą doprowadzić do zapalenia płuc oraz zaburzeń układu pokarmowego.


Pod żadnym pozorem nie można dotykać krocionogów rękoma.

Gdyby jednak do kontaktu doszło, nie wolno dotykać twarzy oraz oczu a ręce należy szybko umyć. W przypadku pojawienia się wysypki, pieczenia, pęcherzy czy jakiegokolwiek innego odczynu alergicznego po kontakcie z krocionogami, należy skontaktować się z lekarzem.

Krocionogi - jak walczyć z szkodliwym owadem?

Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest przeprowadzenie oprysku wybranym produktem biobójczym. Opryskać należy zewnętrzne ściany budynków i pas przylegającego terenu do fundamentu budynków . Następnie należy opryskać otwory wejściowe do budynków i korytarze skupiając się na łączeniach podłogi i ścian. Zabiegi należy powtarzać co 7-10 dni a jeżeli występują obwite deszcze skrócić ten czas do 3-4 dni w przypadku oprysków na zewnątrz budynku. Najskuteczniejsze preparaty na krocionogi to produkty oparte o substancje biobójcze. Z doświadczenia i opinii ekip DDD śmiało możemy polecić:

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium