Szczypawice
Szczypawice

Skorek pospolity - cechy

Mają charakterystyczny wygląd, przez który mimo swych stosunkowo niewielkich rozmiarów budzą strach i przerażenie u wielu osób. Ma to związek z jedną z ich nazw (zauszniki), gdyż istnieje legenda, która mówi o wchodzeniu do uszu przez te owady, choć nie ma to dużo związanego z prawdą.  Szczypawice to potoczna nazwa skorków pospolitych, a ich nomenklatura bierze się ze znajdujących się na końcu odwłoka szczypiec.

Oprócz charakterystycznych szczypiec skorki pospolite posiadają wydłużone i spłaszczone ciało o brązowym kolorze. Powierzchnia ciała jest nieowłosiona. Głowa jest gładka, o wyraźnie widocznych szwach. Osiągają do 15 mm, a mało kto wie, że owady te skrywają pod pokrywami skrzydła, choć rzadko z nich korzystają. Szczypce są efektem zmian odwłoka i wcale nie służą do szczypania. Nie wiadomo do końca do jaką pełnią rolę, być może do polowania na drobne owady. Narząd ten mają przedstawiciele obu płci, choć u osobników męskich szczypce są większe i bardziej zakrzywione.

Gdzie chowają się szczypawki?

Skorek jest wszędobylski. Występuje w lasach jak i na łąkach, parkach, magazynach ale najbardziej upodobał sobie okolicę człowieka. Dom lub ogródek jest dla niego idealnym środowiskiem gdzie wybiera małe szczeliny, zakamarki, miejsca pod kamieniami i pod liśćmi a jego rarytasem jest rozwieszone pranie na sznurkach - co może przyprawić nas o nieprzyjemne przeżycia.  Na pewno mieliście z nimi do czynienia również podczas spania w namiocie, gdyż często są w nich nieproszonymi gośćmi.

 

Zwalczanie skorków

W przypadku pojawienia się skorków pospolitych w mieszkaniu warto sięgnąć po środki, które pozwolą na pozbycie się problemu. Na rynku istnieją naturalne preparaty, takie jak choćby One Shot Natural, które wymagają bezpośredniego spryskiwania szczypawic oraz wszelkich zakamarków, w których mogą się pojawić. Nie ma przy tym potrzeby wyłączania spryskanego pomieszczenia z użytkowania, gdyż preparat ten nie zawiera związków chemicznych.

Mocniejszymi a zarazem bardziej skutecznymi preparatami są środki oparte o substancje biobójcze. Jeżeli naturalne środki nie dają rady najlepszym wyjściem będzie sięgnięcie po koncentrat Forteca Strong. Forteca to środek owadobójczy o działaniu kontaktowym i żołądkowym przeznaczony do zwalczania owadów biegających i latających.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium