Dokarmianie ptaków zimą – karmniki, przysmaki i najczęściej spotykane gatunki ptaków zimujących w Polsce
Zima to czas, gdy za oknami pojawia się mróz, a natura zdaje się zatrzymać w bezruchu. Wówczas dla prawdziwych miłośników ptaków zaczyna się niezwykły spektakl. Właśnie wtedy możemy wspierać ptaki zimujące, oferując im energetyczny pokarm i schronienie.
Polskie ptaki mierzą się często w okresie zimy z trudnymi warunkami – niską temperaturą, krótkim dniem i ograniczoną dostępnością naturalnego pożywienia. Dokarmianie ptaków nie tylko pomaga im przetrwać, ale także pozwala miłośnikom przyrody bliżej poznać te fascynujące skrzydlate stworzenia. Gdy zamontujemy karmnik zimowy, to będziemy mogli cieszyć się obecnością różnych gatunków w naszym ogrodzie lub na balkonie.
Jakie ptaki zimujące są najczęściej spotykane w Polsce?
Gdy w srogie zimowe dni śnieg okrywa ziemię białym puchem, nasze karmniki odwiedzają niezwykli goście – ptaki zimujące. Te skrzydlate, pierzaste istoty to prawdziwi bohaterowie mroźnych dni. Każdy gatunek ma swój niepowtarzalny wygląd, charakter i preferencje żywieniowe. Przyjrzyjmy się bliżej tym ptakom, które najczęściej są spotykane w Polsce.
Sikorka bogatka ( z łac. Parus major) to prawdziwa dama wśród zimowych gości. Naturą obdarzyła ją jaskrawo żółtym brzuszkiem i ozdobiła ją czarną krawatką, a jej oliwkowy grzbiet rozświetla nawet najbardziej pochmurne dni. Bogatki uwielbiają słonecznik, orzechy, skrawki słoniny i kule tłuszczowe, które z zapałem dziobią. Sikroki są wyjątkowo energicznymi stworzeniami, które chętnie wracają do dobrze zaopatrzonych karmników.
Sikorka bogatka zamieszkuje lasy liściaste, mieszane, tereny zabudowane, w tym ogrody i parki, preferując miejsca z dostępem do drzew i krzewów. Jest to gatunek osiadły, ale część populacji może migrować na krótkie odległości w poszukiwaniu pokarmu.
Sikorka bogatka jest ptakiem bardzo towarzyskim, który w okresie lęgowym tworzy niewielkie kolonie, a jej gniazda znajdują się często w dziuplach i naturalnych szczelinach. Jej dieta składa się głównie z nasion, owadów i ich larw.
Według szacunków Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych, w latach 2013–2018 krajowa populacja sikorki bogatki wynosiła od 4 487 000 do 5 113 000 par lęgowych. Był to wówczas piąty pod względem liczebności ptak lęgowy w Polsce, zaraz po skowronku, wróblu, ziębie i kapturce.
Na zdjęciu widoczna jest sikorka bogatka – jeden z najczęściej spotykanych ptaków w polskich ogrodach.
Źródło: Canva Pro
Z kolei dzwoniec (z łac. Chloris chloris) to niewielki ptak z rodziny łuszczakowatych o wielości wróbla. Ma piękne, zielonkawe upierzeniu z żółtymi piórami na skrzydłach i jest prawdziwym elegancikiem. Jego melodyjne ćwierkanie potrafi rozweselić nawet najzimniejszy poranek. Dzwoniec nie pogardzi nasionami słonecznika, prosa czy rzepaku, a rozmaite drobne owoce będą dla niego prawdziwym przysmakiem.
Na zdjęciu uchwycono dzwońca (Chloris chloris) w locie, z skrzydłami uniesionymi do góry, co podkreśla jego dynamiczny i precyzyjny ruch.
Źródło: Canva Pro
Nie możemy również zapomnieć o sympatycznym kowaliku (z łac. Sitta europaea) – sprytnym akrobacie, który z łatwością porusza się po pniach drzew, skałach, często nawet głową w dół. Ten krępy niebiesko-szary ptaszek z charakterystycznym pomarańczowym brzuszkiem i czarną kreską przechodzącą przez oko potrafi zaintrygować każdego obserwatora. Kowaliki są smakoszami tłuszczowych mieszanek i nasion, a przy karmniku zimowym zawsze pokazują swój nieustający ruch, wigor i zwinność.
Na zdjęciu widoczny jest kowalik (Sitta europaea) – mały, ale niezwykle zręczny ptak, który odpoczywa na gałęzi
Źródło: Canva Pro
Zimą do naszego ogrodu potrafią przylecieć majestatyczne gile (z łac. Pyrrhula pyrrhula), które wyglądają niczym żywe bombki świąteczne. Samce są wyjątkowo jaskrawe i zachwycają intensywnie czerwonym brzuszkiem, natomiast samice prezentują bardziej stonowane, szare odcienie. Gile to ptaki odrobinę większe od wróbla i wydają się być trochę melancholijne, ciche i spokojne. Jedzą jagody, nasiona słonecznika, orzechy, proso, pestki dyni i nie pogardzą płatkami owsianymi. Widok gila przy karmniku ogrodowym to prawdziwa nagroda dla miłośnika ptaków.
Warto również wspomnieć o trznadlu (z łac. Emberiza citrinella), ptaszku o żółtym brzuszku i prążkowanym grzbiecie, który zdaje się być uosobieniem słonecznego blasku nawet w najbardziej pochmurne dni. Trznadel jest nieco większy od wróbla, ma odrobinę dłuższy ogon i wydaje się bardziej smukły. Jest ptakiem mało płochliwym, nie kryje się przed człowiekiem i często trzyma się w pobliżu ludzkich osad. Trznadle gustują w ziarnach prosa, owsa i rozmaitych mieszankach zbożowych, które z apetytem dziobią na otwartych przestrzeniach.
Jakie są rodzaje karmników dla ptaków? Który wybrać?
Karmnik dla ptaków to nie tylko miejsce, gdzie skrzydlate stworzenia znajdują pożywienie. To także serce zimowego ogrodu, miejsce spotkań i cichy azyl w trudnych warunkach. Wybór odpowiedniego karmnika może sprawić, że nasz ogród przeistoczy się w prawdziwą ptasią stołówkę, pełną różnorodnych gości.
Jeśli marzysz o przyciągnięciu sikorek i kowalików, karmnik na kule tłuszczowe to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Wygląda niczym niewielki koszyk lub pojemnik, który z powodzeniem zawiesić na gałęzi drzewa. Wypełniony tłustymi kulami pokarmowymi lub zwiniętymi plastrami słoniny, staje się magnesem dla tych małych akrobatów. To niesamowite, z jaką z gracją potrafią balansować bogatki, czubatki i modraszki na cienkich konstrukcjach karmnika, wydziobując każdy smaczny kąsek.
Z kolei klasyczne karmniki na ziarno będą idealnym rozwiązaniem dla ptaków, które preferują nasiona i mieszanki ziaren. Wyobraź sobie eleganckiego dzwońca czy majestatycznego gila, który przysiada na takim karmniku i z wdzięcznością dziobie przygotowane przysmaki. Karmniki na ziarno zazwyczaj są obudowane ściankami zewnętrznymi i często przypomina niewielki domek lub budkę, co chroni jedzenie nie tylko przed podmuchami wiatru, ale także przed śniegiem i deszczem, dzięki czemu ziarno jest zawsze świeże.
Jaki wybrać karmnik na kule tłuszczowe? Dlaczego będzie idealny dla sikorek?
Karmnik na kule tłuszczowe to jedno z najprostszych, a zarazem najtańszych i najbardziej efektywnych rozwiązań, które pozwala wspierać ptaki zimujące. Szczególnie do gustu może przypaść nowoczesny i kompaktowy model Hello Sam, który został wykonany w całości z materiałów pochodzących z recyklingu. Karmnik ten łączy funkcjonalność z troską o środowisko. Zaprojektowany został z myślą o wygodzie dla ptaków i estetyce ogrodu. Jest to wiszący karmnik, który może pomieścić aż trzy kule tłuszczowe, stając się szczególnie idealnym miejscem zimowego ucztowania dla sikorek.
Dlaczego jest tak uwielbiany przez sikorki? Po pierwsze, kule pokarmowe to ich prawdziwy przysmak, gdyż zawiera tłuszcze i nasiona dające energię i składniki odżywcze, pozwalające na przetrwanie mroźnych dni. Po drugie, wisząca konstrukcja karmnika Hello Sam idealnie odpowiada naturalnym zdolnościom tych akrobatycznych ptaków. Sikorki są stworzeniami pełnymi energii, które uwielbiają balansować i wesoło przeskakiwać między karmnikiem a gałązkami. Delikatnie kołyszący się karmnik zawieszony na sznurku pozwala im wykazać się umiejętnościami, oferując jednocześnie łatwy dostęp do pokarmu.
HELLO SAM - KARMNIK NA KULE TŁUSZCZOWE Z ZIARNAMI
Jaki wybrać karmnik na sypką mieszankę nasion? Czy gile i trznadle pokochają karmnik na ziarno Hello Feedr?
Karmnik Hello Feedr to prawdziwa rewolucja w zimowym dokarmianiu ptaków. Jest to nowoczesny, estetyczny i w pełni funkcjonalny, zaprojektowany z myślą o zapewnieniu ptakom dostępu do świeżej i sypkiej karmy np. w postaci mieszanki ziaren. Karmnik został wykonany z przezroczystego, trwałego materiału, co pozwala obserwować, ile ziarna pozostało w jego wnętrzu.
Dzięki praktycznemu systemowi montażu z użyciem taśmy zaciskowej z rzepem, Hello Feedr można stabilnie przymocować zarówno na gałęzi, jak i do pnia drzewa. Takie proste rozwiązanie pozwala szybko zmieniać lokalizację karmnika, dostosowując go do upodobań ptaków i warunków, jakie panują w ogrodzie.
Wodoszczelny daszek chroni ziarno przed śniegiem i deszczem, zapewniając, że karma dla ptaków pozostaje sucha i apetyczna. Mokre, spleśniałe i napęczniałe ziarno szybko tracić wartość odżywczą i może zaszkodzić stworzeniom, dlatego odpowiedni karmnik to podstawa bezpiecznego dokarmiania ptaków zimujących.
Z kolei trznadle, również nie powinny przejść obojętnie obok dobrze zaopatrzonego karmnika. Ich dieta opiera się na ziarnach zbóż, takich jak owies czy pszenica, które doskonale nadają się do wysypania we wnętrzu karmnika.
HELLO FEEDR - KARMNIK NA ZIARNO
Jaki wybrać karmnik na masło orzechowe? Czy kowaliki pokochają ptasie masło?
Karmnik dla ptaków na masło orzechowe będzie doskonałym wyborem, jeśli chcemy zaprosić do ogrodu ptaki, które szczególnie uwielbiają tłuste i aromatyczne smakołyki. Karmnik Hello Evie to świetny wybór, gdyż umożliwia łatwe serwowanie ptasiego masła orzechowego w bezpieczny sposób.
Wyjmowana ścianka frontowa pozwala na wygodne umieszczenie otwartego słoiczka z masłem orzechowym, a także pozostałych przysmaków, takich jak kule tłuszczowe, owoce czy orzechy. Wodoszczelny daszek karmnika skutecznie chroni pokarm przed deszczem i śniegiem, zapewniając ptakom dostęp do świeżego i suchego jedzenia przez cały dzień. Pamiętaj, że ptasie masło, które podajesz, powinno być niesolone i pozbawione dodatków, takich jak cukier.
Karmnik zaciskowa taśma na rzep, która pozwala na stabilne przymocowanie go do pnia drzewa, a także do belki, płotu czy rynny. Jeśli chcemy, żeby dzikie ptaki chętnie odwiedzały karmnik, warto zamontować go w miejscu osłoniętym od wiatru i deszczu, na wysokości co najmniej 1,5 metra, tak by zabezpieczyć miejsce żerowania przed drapieżnikami.
HELLO EVIE - KARMNIK NA MASŁO ORZECHOWE DLA PTAKÓW
Kiedy dokarmiać ptaki?
W Polsce najczęściej zaczynamy karmić ptaki wolnożyjące w okresie jesienno-zimowym. Kiedy nadchodzą chłodniejsze dni, naturalne źródła pożywienia stają się mniej dostępne, a pojawiające się pierwsze przymrozki i opady śniegu mogą skutecznie utrudnić dostęp do owoców, nasion czy owadów.
Zwykle ptaki zaczynają mieć gorszy dostęp do jedzenia w okolicach listopada, kiedy dni stają się krótsze, a temperatura spada. Zimą, gdy mróz zastyga w powietrzu, naturalne źródła pokarmu, takie jak owady, nasiona roślin czy jagody zaczynają być niedostępne.
Styczeń i luty to miesiące, kiedy ptaki w Polsce najbardziej potrzebują naszego wsparcia. W tym czasie, gdy zimowa aura bywa najtrudniejsza, z pomocą mogą przyjść karmniki ogrodowe, które zapewnią im nie tylko pożywienie, ale i bezpieczeństwo. Ptaki zimujące muszą spalać więcej energii, by przetrwać mroźne noce. Warto wtedy zadbać o karmniki, oferując ptakom odpowiednie pokarmy, takie jak nasiona, tłuszcze, orzechy czy mieszanki ziaren.
Czym karmić ptaki? Co wsypywać do karmnika by stworzyć naturalną ptasią stołówkę?
W karmniku dla ptaków powinny znaleźć się ziarna słonecznika, dyni, proso, sorgo, ziarna traw, a także owoce dzikich roślin, jak róża dzika czy berberys. Do karmnika możemy wsypać także posiekane orzechy włoskie, laskowe czy nawet migdały. Można także dodać płatki owsiane, suszone jabłka, śliwki, a nawet mieszankę ziół i nasion dla ptaków. Ptaki nie pogardzą również kłosami zbóż np. pszenicy, żyta czy jęczmienia.
Tłuszcze w postaci kul lub bloków pokarmowych, kawałki słoniny oraz masło orzechowe będą stanowiły doskonałe źródło energii, zwłaszcza w okresie tęgich mrozów. Idealnie będzie, jeśli w karmniku znajdą się także, sezam, siemię lniane oraz różne nasiona roślin oleistych. W ten sposób stworzymy naturalną, pełnowartościową stołówkę, która przyciągnie różnorodne gatunki ptaków. Do naturalnej ptasiej stołówki warto dodać suszone larwy owadów, które stanowią cenne źródło białka. Larwy mącznika młynarka to popularna sucha karma, którą szczególnie uwielbiają sikorki, dzięcioły i kowaliki.
KARMA DLA PTAKÓW DZIKO ŻYJĄCYCH
Jak dbać o karmnik?
Jeśli chcesz odpowiednio dbać o ptasi karmnik, regularnie go czyść i usuwaj resztki starego pokarmu, żeby nie rozwijały się bakterie i grzyby. Wymieniaj karmę co kilka dni, szczególnie jeśli jest mokra lub zanieczyszczona. Kontroluj, czy karmnik nie jest narażony na wiatr, który może wywiewać ziarna, oraz czy karma nie gnije lub nie pęcznieje od wilgoci.
Upewnij się, że karmnik jest dobrze osłonięty od deszczu i śniegu. Regularnie sprawdzaj, czy nie ma w nim resztek piór lub odchodów, które mogą zanieczyścić ptasi pożywienie. Pamiętaj, by utrzymywać karmnik w czystości i uzupełniać świeży pokarm tak by skrzydlate osobniki chętnie przylatywały do niego każdego dnia.
Jak zbudować karmnik, który przyciągnie ptaki zimujące do ogrodu?
Zbudowanie prostego karmnika to świetna zabawa i sposób na pomoc ptakom. Wystarczy deska, kilka gwoździ lub wkrętów, a także farba wodoodporna do zabezpieczenia konstrukcji. Zrób prostą podstawę z desek, dodaj ściany boczne i daszek, który ochroni karmę przed deszczem. Wstaw do środka karmnika mały pojemnik na ziarno np. mała miska ceramiczna lub plastikowy talerzyk.
Możesz również zawiesić kule tłuszczowych lub słoninę na haczyku. Pamiętaj, że karmnik powinien być stabilny, a także łatwy do uzupełniania pokarmu. Wystarczy kilka prostych kroków, żeby stworzyć przyjazne miejsce w do dokarmiania ptaków wolnożyjących!
Obejrzyj krótki film! Zobacz jak łatwo uzupełnić karmnik dla sikorek ptasim masłem i kulami tłuszczowymi!
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu instruktażowego, który pokazuje, jak łatwo można uzupełniać karmnik dla sikorek Hello Esmee kulami tłuszczowymi oraz podawać ptasie masło orzechowe – ulubiony przysmak wielu małych ptaków. Film prezentuje rzeczywisty wygląd karmnika, a jego prosta konstrukcja w połączeniu z funkcjonalnością sprawiają, że jest to doskonały wybór do ogrodu, na balkon czy do parku.
Jak myślisz, które sikorki jako pierwsze odwiedzą Twój karmnik – bogatki, czubatki, modraszki czy sosnówki? A może ptasie masło orzechowe stanie się nowym przysmakiem innych skrzydlatych przyjaciół?