Jak pozbyć się przędziorków? Skuteczne strategie ochrony Twojego ogrodu

Jak pozbyć się przędziorków? Skuteczne strategie ochrony Twojego ogrodu

Jak pozbyć się przędziorków? Skuteczne strategie ochrony Twojego ogrodu

Przędziorek to jeden z najbardziej uciążliwych szkodników, siejących spustoszenie w ogrodach. Ten mikroskopijny pajęczak żywi się sokami roślin, osłabiając je i prowadząc do ich obumierania. Charakterystycznym objawem żerowania przędziorka są żółte plamy na liściach, pokryte delikatną siecią pajęczyn. Zwalczanie przędziorka wymaga kompleksowego podejścia, łączącego metody profilaktyczne z zastosowaniem odpowiednich środków ochrony.

Czym są przędziorki?

Przędziorki to drobne pajęczaki, ledwo widoczne gołym okiem (do 0,8 mm) i w zależności od stadium rozwoju czy gatunku ich ciała występują w różnych kolorach o czerwonym, żółtopomarańczowym lub zielonym zabarwieniu. Należą do rodziny Tetranychidae i obejmują wiele gatunków, z których najpowszechniejszy w naszym kraju to przędziorek owocowiec, przędziorek chmielowiec czy przędziorek sosnowiec. Przędziorki można dostrzec jako drobne kropki na liściach, a ich obecność można rozpoznać po objawach takich jak żółte plamy i przebarwienia na liściach, deformacje i opadanie liści oraz srebrzyste pajęczyny na spodzie liści.

W przypadku silnego porażenia przędziorkiem roślina może nawet obumrzeć. Przędziorki żywią się sokami roślinnymi, wysysając go z liści i pędów. Przędziorki preferują młode, soczyste rośliny. Przędziorki mogą atakować uprawy warzywne i owocowe takie jak pomidory, ogórki, papryka, truskawki, a także drzewka owocowe, takie jak śliwy, jabłonie czy brzoskwinie.

Cykl życia i rozmnażanie przędziorków

Przędziorki to drobne roztocza, które przechodzą w swoim cyklu życia przez cztery stadia. Samica przędziorka składa jaja na spodniej stronie liści. Jaja są bardzo małe, okrągłe i przezroczyste. W zależności od gatunku przędziorka oraz warunków środowiskowych stadium jaja trwa od kilku dni do kilku tygodni. Larwy wykluwające się z jaj są żółte lub zielone i przechodzą w stadium nimfy.

Nimfy żerują na liściach i przechodzą przez dwa stadia linienia, by przeistoczyć się w dorosłego osobnika. Samica przędziorka może złożyć do 100 jaj, a cykl życia pajęczaka trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od gatunku i warunków środowiskowych. Wyższe temperatury i niska wilgotność przyspieszają rozmnażanie przędziorków.

Jakie odmiany przędziorków wystepują w Polsce?

Na świecie istnieje ponad 1200 gatunków przędziorków, z czego ponad 100 jest uznawanych za szkodniki roślin. Do najpopularniejszych odmian występujących w Polsce należą:

  • Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) - Pajęczak ten jest najbardziej znanym i rozpowszechnionym gatunkiem z rodziny przędziorkowatych, który atakuje szeroki wachlarz roślin ozdobnych, owocowych i warzywnych. Samice mają kształt owalny i zmieniają barwę w zależności od pory roku. W lecie są koloru żółto-zielonego, a podczas zimowania przyjmują barwę ceglastopomarańczową. Samice przędziorka chmielowca mają zdolność do wytwarzania drobnych pajęczynek.

  • Przędziorek sosnowiec (Oligonychus ununguis) - Pasożyt ten aktywnie żeruje na drzewach i krzewach iglaste, gdzie powoduje mozaikowate żółto-brązowe przebarwienie igieł, co doprowadza do brązowienia i ich opadania. Szkodnik ten szczególnie upodobał sobie różne odmiany świerków, a także tuje i cyprysy.

  • Przędziorek owocowiec (Panonychus ulmi) - Pasożyt ten znany jest z powodowania szkód w sadach. Masowo występuje w Polsce, szczególnie na śliwach, jabłoniach, wiśniach i innych roślinach z rodziny różowatych, gdzie powoduje żółknięcie i przedwczesne opadanie liści. Samiec przedziorka owocowca ma kształt gruszkowaty. Samica natomiast wybarwiona jest w kolorze wiśniowym, czerwonym z białymi brodawkami i szczecinkami. Składa swoje jaja zimowe na konarach, gałęziach i ich pędach, najczęściej od strony południowej.

Szkody wyrządzane przez przędziorki

Przędziorki na roślinach mogą wyrządzić wiele szkód, zarówno w przypadku upraw ogrodowych, jak i domowych. Przędziorki wysysają sok roślinny, co powoduje osłabienie ich wzrostu i rozwoju. Rośliny zainfekowane przędziorkami są bardziej podatne na choroby i inne szkodniki. Przędziorki znane są z produkcji drobnej pajęczyny, które może zanieczyszczać liście i kwiaty. Pajęczyny mogą również utrudniać fotosyntezę. Podczas ataku przędziorków, kolor liści ulega zmianie na żółty, co może doprowadzić do ich więdnięcia i opadania.

Przędziorki degradują zdrowie rośliny, co wpływa negatywnie na jej wzrost, rozwój i owocowanie. Przędziorek owocowiec to gatunek roztocza, który chętnie atakuje sady i infekuje jabłonie i śliwy, a w ostatnim czasie coraz częściej pojawia się również na gruszach. Osobniki dorosłe i larwy aktywnie żerują zarówno na dolnej, jak i górnej stronie młodych liści jabłoni i śliwy. Roztocza nakłuwają tkankę liści i wypijają enzymy roślinne, co prowadzi do powstawania drobnych, jasnożółtych plamek widocznych na górnej stronie blaszki liściowej.

Naturalne preparaty na przędziorki. STRONG, ONE SHOT i ABC EFITOL w akcji!

Do ekologicznych rozwiązań w walce z przędziorkami i mszycami, które pomagają chronić rośliny i zachować równowagę w domu, na balkonie lub ogrodzie należy nasz flagowy produkt STRONG NA MSZYCE. Jest to aerozol, który zawiera związki powierzchniowo-czynne połączone z naturalnymi ekstraktami czosnku i papryki chili, które skutecznie usuwają z liści zarówno żywe, jak i martwe mszyce. Aerozol usuwa z liści również kurz, stare lub zmatowiałe naloty, np. po nabłyszczaczach. Preparat na przędziorki i mszyce został oparty na związkach powierzchniowo czynnych z ekstraktami z czosnku i papryki chili. Produkt posiada atest PZH/HT.

 

STRONG NA MSZYCE

Naszą ofertę wzbogaciliśmy o produkt o nazwie ONE SHOT NATURAL. Jest to gotowy do użycia środek na przędziorki i mszyce, który również zwalcza takie szkodniki jak wciornastki, roztocza, wełnowce czy miseczniki. Co ważne, produkt jest w 100% naturalny i nie zawiera substancji toksycznych. Wyprodukowany został na bazie olejków i wyciągów roślinnych z dodatkiem naturalnych substancji  zagęszczających. Preparat ten nie tylko skutecznie likwiduje przedziorki i mszyce, ale jest przyjazny dla środowiska i nie wywiera ujemnego wpływu na zdrowie roślin.

 

ONE SHOT NATURAL

ABC EFITOL to kolejny preparat na szkodniki zawierający składniki pochodzenia naturalnego. Głównym jego składnikiem jest olej rydzowy pochodzący z Lnicznika siewnego (Camelia sativa). Produkt nie jest klasyfikowany jako niebezpieczny. Posiada szerokie spektrum działania — skutecznie ogranicza aktywność różnych gatunków roztoczy: szpecieli (Eriophyidae), różnopazurkowców (Tarsonemidae), przędziorków (Tetranychidae), pseudoprzędziorków (Tenuipalpidae) oraz drobnych, szkodliwych owadów takich jak: wciornastki (Thripidae), mszyce (Aphididae), mączliki (Aleyrodidae), tarczniki (Diaspididae), czerwce-miseczniki (Coccidae), miodówki (Psylloidea). Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych, sadowniczych i opryskiwaczy ręcznych.

 

ABC EFITOL - ŚRODEK NA MSZYCE, PRZĘDZIORKI

Substancje czynne do zwalczania przędziorka chmielowca i mszyc!

W celu skutecznego zwalczania przędziorka można wykorzystać preparat o nazwie COŚ NA... PRZĘDZIORKI. Jest to gotowy do użycia oprysk do zwalczania przędziorków, mszyc i miseczników w amatorskich uprawach roślin. Środek ten zawiera substancje czynne takie jak dioktylosulfobursztynian sodu i naturalne polisacharydy. Preparat działa w sposób mechaniczny poprzez utworzenie błony okrywającej i unieruchamiającej szkodniki przebywające na powierzchni liści. Środek ten nie zakłóca procesów fizjologicznych roślin, co czyni go w pełni bezpiecznym dla upraw.

Preparat COŚ NA...PRZĘDZIORKI należy stosować po zaobserwowaniu pierwszych szkodników. Zabieg należy wykonywać wcześnie rano lub późnym wieczorem tj. przed lub po oblocie pszczół, w porze bezdeszczowej, gdyż preparat powinien szybko wniknąć w strukturę roślin. Opryski należy wykonywać z odległości około 30 cm tak, aby rośliny były wilgotne. Należy dokładnie pokryć preparatem na szkodniki roślin również dolną stronę liści. Należy unikać nanoszenia preparatu na płatki kwiatów. W razie konieczności zabieg można powtarzać kilkakrotnie co 7-14 dni.

 

 

COŚ NA PRZĘDZORKI

Opryski parafinowe na przędziorki i mszyce

Opryski z oleju parafinowego znajdują zastosowanie w ogrodnictwie, sadownictwie oraz konserwacji drewna ze względu na swoje specyficzne właściwości. W okresie zimowym olej parafinowy jest stosowany do ochrony pąków oraz gałązek drzew owocowych przed wpływem niskich temperatur. Nanoszenie oleju parafinowego na wrażliwe powierzchnie drzewek tworzy warstwę izolacyjną, co chroni rośliny przed działaniem mrozu. Olej parafinowy może być również stosowany do zwalczania przędziorków, mszyc oraz misecznika śliwowego. W ogrodnictwie olej parafinowy może być stosowany do ochrony roślin przed pasożytami takimi jak grzyby czy pleśnie. Jego zastosowanie istotnie ogranicza rozwój tych patogenów.

Opryski z oleju parafinowego stosuje się pod koniec zimy lub wczesną wiosną (do końca marca), kiedy drzewa są w stanie spoczynku. Nie powinno się stosować oprysków z parafiny przy wysokich temperaturach. Optymalne warunki do wykonywania oprysków na szkodniki roślin to temperatura dodatnia i nieprzekraczająca 10°C. Nie należy rozpylać oleju parafinowego na mokre drzewka i krzewy. Przed przygotowaniem oprysku na mszyce i przędziorki należy upewnić się, że używasz czystego oleju parafinowego, dostępnego w sklepach ogrodniczych. W celu przygotowania cieczy roboczej sporządź roztwór 2% (100 ml oleju parafinowego na 5 litrów wody lub deszczówki) stopniowo mieszając, aby uzyskać jednolitą ciecz.

 

OLEJ PARAFINOWY - SPOSÓB NA PRZĘDZIORKI

Podsumowanie:

Skuteczne zwalczanie pasożytów ogrodowych, takich jak przędziorki i mszyce, jest kluczowe dla utrzymania zdrowia roślin i zapobiegania potencjalnym szkodom w uprawach. Reasumując, zwalczanie mszyc i przędziorków jest priorytetem w trosce o zdrowie roślin, co pozwala zapewnić zdrowy wzrost, kwitnienie i estetykę w ogrodzie. Odpowiednie strategie ochrony, takie jak stosowanie zabiegów ręcznych, naturalnych preparatów domowych czy środków chemicznych, mogą skutecznie wspomóc ogrodnika w utrzymaniu równowagi ekosystemu i ochronie przydomowych upraw.

Tu znajdziesz dodatkowe informacje o szkodnikach roślin takich jak przędziorki i mszyce:

Najlepsze domowe sposoby na przędziorka. Szare mydło nie ma sobie równych - https://kobieta.interia.pl/porady/news-najlepsze-domowe-sposoby-na-przedziorka-szare-mydlo-nie-ma-so,nId,6575027

Oprysk z parafiny na mszyce - ekologiczny sposób na walkę z mszycą - https://ogrod.wnetrzekuchni.pl/wiadomosci/453-parafina-na-mszyce-oprysk-i-przygotowanie

Środki na mszyce. Jaki preparat jest najskuteczniejszy? - https://zielona.interia.pl/dom-ogrod/news-srodki-na-mszyce-jaki-preparat-jest-najskuteczniejszy,nId,6731507#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Skuteczny środek na przędziorki. Wykurzy małe pajęczaki z liści raz na zawsze  - https://kobieta.interia.pl/porady/news-skuteczny-srodek-na-przedziorki-wykurzy-male-pajeczaki-z-lis,nId,6611168#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium