Karaluchy i ich zwyczaje. Jak skutecznie pozbyć się karaluchów ?
Jak rozpoznać karaluchy ?
Karaluchy (z łac. blatta orientalis) należą do gatunku insektów z rzędu karaczanów. Licznie występują w wielu miejscach na świecie, w tym w Polsce. Są gatunkiem inwazyjnym i stwarzają powszechny problemem w wielu gospodarstwach domowych, firmach i instytucjach. Karaluchy są szkodnikami, ponieważ przenoszą choroby zakaźne oraz zanieczyszczają i spożywają żywność. Owady te charakteryzują się spłaszczonym ciałem, twardym oskórkiem i skomplikowanym układem skrzydeł. Większość gatunków nie lata, a skrzydła pełnią rolę ochronną, ukrywając delikatny odwłok insekta. Owady posiadają długie czułki, które pełnią funkcję narządu zmysłowego, pomagając w wykrywaniu substancji chemicznych w otoczeniu.
Skąd się biorą karaluchy i jak się rozmnażają ?
Karaluchy pochodzą z naturalnych środowisk, ale często przedostają się do ludzkich siedlisk i mają wysoką zdolność do przystosowywania się do warunków stworzonych przez człowieka. Insekty te mogą zostać przeniesione do domów przez ludzi poprzez zakupy spożywcze, bagaże, paczki czy ubrania. Jaja i larwy oraz dorosłe osobniki mogą ukryć się w różnych przedmiotach i zostać przeniesione do środowiska człowieka. Jest to bardzo płodny gatunek, a samica karalucha składa od kilkudziesięciu, do kilkuset jaj w ciągu swojego życia reprodukcyjnego.
Czym żywią się karaluchy ?
Karaluchy są insektami wszystkożernymi. Spożywają nie tylko resztki produktów spożywczych, ale odżywiają się również szczątkami organicznymi i celulozą zawartą w papierze, drewnie czy tkaninami. Mogą spożywać gnijące owoce oraz resztki warzyw i mięsa. Karaluchy są bardzo odporne na trudne warunki zewnętrzne. Potrafią przeżyć nawet kilka tygodni bez jedzenia i wody.
Karaluchy w domu. Dlaczego chowają się w kuchni ?
Karaluchy najczęściej wybierają kuchnię jako swoje ulubione miejsce pobytu. Preferują to miejsce ze względu na obfitość źródeł pożywienia, ciepło i dostępność wody. Kuchnia dla tych insektów stała się idealnym środowiskiem, a dostęp do wody, w przypadku braku pożywienia, umożliwia im długotrwałe przeżycie. Ich obecność w tym miejscu jest nie tylko nieestetyczna, ale także stwarza poważne zagrożenia dla higieny domowej oraz zdrowia domowników.
Jakie są sposoby na zwalczanie karaluchów ?
Zwalczanie karaluchów obejmuje różnorodne metody i środki, które służą do likwidacji tych szkodników. Oto kilka z najczęściej stosowanych sposobów w profesjonalnej dezynsekcji:
-
Stosowanie insektycydów - Profesjonaliści często używają specjalnych insektycydów w postaci aerozoli, proszków, płynów lub żeli. Preparaty najczęściej są aplikowane w miejscach, gdzie karaluchy się ukrywają, takich jak szczeliny, zakamarki, listwy przypodłogowe, obszary pod meblami czy w okolicach rur. Preparaty płynne stosuje się w formie oprysku, a substancje sproszkowane służą do tzw. opylania powierzchni.
-
Zastosowanie pułapek - Pułapki klejące zawierają lepką substancję, która przyciąga karaluchy. Gdy insekt wkroczy na pułapkę, zostaje przyklejony do kleistej powierzchni i nie jest w stanie się z niej uwolnić.
-
Termiczne zwalczanie karaluchów - Zwalczanie karaluchów metodą cieplną polega na podgrzaniu pomieszczeń do temperatury powyżej 50°C. Metoda ta jest skuteczna, ale może być niebezpieczna dla zdrowia ludzi i zwierząt. Podgrzewanie miejsc za pomocą specjalistycznych generatorów pary, gdzie insekty się ukrywają, może efektywnie zabić karaluchy oraz ich jaja.
-
Fumigacja - Jest to metoda zwalczania insektów, polegająca na wykorzystaniu gazu lub pary owadobójczej, która skutecznie likwiduje szkodniki. W przypadku karaluchów fumigacja jest niezawodną metodą zwalczania, gdyż karaluchy są wrażliwe na działanie gazów zawierających insektycydy. Fumigacja jest skutecznym sposobem likwidacji karaluchów, ale jest również metodą inwazyjną, która wymaga opuszczenia pomieszczenia na kilka lub kilkanaście godzin.
Oprysk na karaluchy, pułapka klejąca czy żel ? Jakie rozwiązanie wybrać ?
Opryski na karaluchy są skuteczne, gdy chcemy zwalczać insekty, które licznie rozproszyły się na danym obszarze. Opryski zawierają substancje chemiczne, które działają na owady w sposób kontaktowy. Stosuje się je bezpośrednio na powierzchnie, gdzie karaluchy mogą przebywać, takie jak szczeliny, zakamarki, czy listwy przypodłogowe.
Pułapki klejące są przydatne przy niewielkich infestacjach i służą do monitorowania i wyłapywania populacji karaluchów. Umieszcza się je w miejscach, gdzie podejrzewa się ich aktywność. Pułapki te są szczególnie skuteczne, gdy mamy do czynienia z niewielką liczbą insektów i chcemy na bieżąco śledzić skuteczność działań zwalczających.
STRONG / PANKO - PUŁAPKA LEPOWA NA KARALUCHY
Innym skutecznym środkiem na karaluchy jest zastosowanie preparatu o konsystencji żelu. Jest to gotowy do użycia produkt w tubce, który nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Żel na karaluchy można stosować w obecności ludzi, nie naruszając ich codziennych czynności. Trutkę można aplikować w specjalnych karmnikach na żel (do nabycia oddzielnie). Karmniki zabezpieczają żel przed kurzem i zwierzętami domowymi.
STRONG - ŻEL NA PRUSAKI I KARALUCHY
Kwas borowy w walce z karaluchami!
Kwas borowy (boraks) to substancja, która posiada właściwości owadobójcze i może być stosowana w walce z karaluchami. Kwas borowy jest nietoksyczny dla ludzi i zwierząt domowych, ale jest śmiertelny dla karaluchów. Kwas borowy to skuteczny preparat na karaluchy, który służy do opylania miejsc gromadzenia się i dróg przebiegu owadów (szczeliny i pęknięcia w podłodze i ścianach, narożniki, za listwami, progami, meblami, lodówkami oraz wokół urządzeń sanitarnych, wentylacyjnych itp.). Opylone powierzchnie należy zostawić na min. tydzień nie usuwając kwasu borowego. Nie należy opylać całych powierzchni pomieszczeń, tylko precyzyjnie aplikować w miejscach, w których znajdują się gniazda owadów.
Jak działają preparaty zamgławiające na karaluchy i prusaki ?
Preparaty zamgławiające takie jak STRONG BOMBA DELTACAPS FORTE, zwane również foggerami, są skutecznym narzędziem zwalczającym karaluchy. Produkt ten jest rozpylany w formie mgły i stosuje się go w zamkniętych pomieszczeniach. Ludzie i zwierzęta domowe powinny niezwłocznie opuścić pomieszczenie podczas zabiegu. Rozpylanie substancji czynnej w formie mgły pozwala na równomierne pokrycie powierzchni w pomieszczeniu. Mgła osiąga trudno dostępne miejsca i zakamarki, w których insekty mogą się ukrywać.
STRONG BOMBA do walki z karaluchami: Jak zastosować preparat ?
Preparat STRONG BOMBA DELTACAPS FORTE, powinien być umieszczony na podwyższeniu w centralnej części pomieszczenia, tak by zapewnić równomierne rozprzestrzenianie się mgły. Preparat należy wstrząsnąć przed użyciem, zdjąć plombę, nacisnąć – zablokować głowicę zaworka. Pojemnik należy pozostawiać w pozycji stojącej. Podłoże, na którym stoi bomba zabezpieczyć kartonem, folią lub starą gazetą. Zawartość pojemnika wystarcza na około 210 m³ kubatury powierzchni poddawanej zabiegowi dezynsekcji. Po wykonaniu zabiegu należy pozostawić pomieszczenie zamknięte przez minimum 2 godz.
Pomieszczenia mogą być zdatne do użytku po całkowitym wyschnięciu opryskanych powierzchni i starannym przewietrzeniu (przez co najmniej 2 godz.). STRONG BOMBA DELTACAPS FORTE to produkt przeznaczony nie tylko do zwalczania karaluchów, ale również pluskiew, prusaków, rybików, mrówek i much. W trakcie zamgławiania pomieszczeń kuchennych lub spiżarni należy usunąć wszelkie produkty spożywcze, w tym otwarte opakowania, owoce, warzywa oraz produkty przechowywane w szafkach. Eliminacja żywności z kuchni jest kluczowa, aby uniknąć kontaktu preparatu z produktami spożywczymi.
Karaluchy zwalczanie. Jak często należy zwalczać karaluchy ?
Odpowiedź na to pytanie zależy od stopnia infestacji pomieszczeń. Przy niewielkim nasileniu problemu, zabieg zwalczania karaluchów należy powtórzyć po około 2-3 tygodniach. Przy silnym nasileniu problemu, warto ponowić zabieg dezynsekcyjny po około 1 tygodniu.
Profilaktyczne działania w ochronie przed karaluchami
Profilaktyczne działania odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu inwazji karaluchów w domu. Oto kilka skutecznych porad, które mogą pomóc w ograniczeniu ryzyka ich pojawienia się:
-
Uszczelnianie drzwi i okien - Regularne sprawdzanie stanu uszczelnień drzwi i okien jest kluczowe. Nawet niewielkie szczeliny mogą stanowić szlaki komunikacyjne dla insektów. Zastosowanie gumowych uszczelek i naprawa ewentualnych ubytków pomoże skutecznie zabezpieczyć dom przed wtargnięciem karaluchów.
-
Moskitiery na ekranach - Montaż moskitier na ekranach jest skutecznym środkiem ochronnym, zwłaszcza w okresach, gdy konieczne jest otwieranie okien dla wentylacji. Moskitiery chronią przed karaluchami, które mogą próbować dostać się do domu.
-
Czyszczenie i monitoring kanałów wentylacyjnych - Kanały wentylacyjne stanowią znakomite miejsce dla karaluchów do schronienia. Regularne czyszczenie i dezynfekcja przewodów wentylacyjnych utrudnia rozmnażanie się szkodników i przyczynia się do ograniczenia ich populacji.
Jakie choroby przenoszą karaluchy ?
Karaluchy często są nosicielami wielu chorób, które przenoszą się na ludzi i zwierzęta domowe. Karaluchy mogą przekazywać bakterie salmonelli, które powodują zarażenie układu pokarmowego. Insekty przenoszą bakterie poprzez kontakt z produktami spożywczymi lub żerując na powierzchniach, takich jak blaty kuchenne. Składniki obecne w wydzielinach insektów i ich odchodach mogą wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób, co może doprowadzić do astmy i innych problemów zdrowotnych.