Przygotowując się do sezonu wiosennego oraz letniego dużą uwagę zazwyczaj zwracamy na zabezpieczenie naszego podwórka, oraz domu przed komarami, muchami czy pająkami. Powinniśmy jednak myśleć o innych owadach – na przykład o kleszczach. Już od wielu lat mówi się bowiem o tym, że sezon na nie praktycznie się nie kończy, a spotkać je można już nie tylko w lasach czy na łąkach, ale i na naszych posesjach właśnie. Kleszcze stanowią spore zagrożenie nie tylko dla nas, ale i dla naszych zwierząt, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby pozbyć się ich z działki.
Dlaczego warto pozbyć się kleszczy na działce?
Między innymi dlatego, że mogą stanowić realne zagrożenie dla życia oraz zdrowia ludzi, oraz zwierząt. Wszystko przez to, że kleszcze to pajęczaki przenoszące wiele chorób. Do najpopularniejszych z nich należy oczywiście zapalenie opon mózgowych czy bardzo ciężka w diagnostyce borelioza. Jako że kleszczy jest w naszym kraju całe mnóstwo, dla swojego bezpieczeństwa zaleca się ich usuwanie.
Pozbywanie się kleszczy – jak?
Zdecydowanie najlepszym sposobem są wszelkiego typu opryski. Obecnie na rynku bez problemu znajdziesz zarówno te bazujące na ekologicznych rozwiązaniach oraz substancjach, jak i te o nieco bardziej chemicznym profilu. Plusem tego typu produktów niewątpliwie jest to, że ich działanie powoduje zniszczenie nie tylko dorosłych kleszczy. Opryski mogą skutecznie usuwać również larwy oraz jaja.
Kiedy i jak często stosować opryski na kleszcze?
Podejmując działania związane z usuwaniem kleszczy z działki, bardzo ważne jest zrozumienie jednej kwestii. Dotyczy ona oczywiście tego, że te niebezpieczne pajęczaki nie są jedynymi owadami, które każdego dnia odwiedzają nasze ogrody. Mowa rzecz jasna między innymi o pszczołach czy trzmielach. Na szczęście można w bezpieczny dla nich sposób pozbyć się kleszczy. Wystarczy dowiedzieć się, o jakich porach dnia te owady są najmniej aktywne – podpowiadamy, ma to miejsce rano oraz wieczorem. To właśnie wtedy najbezpieczniej jest wykonywać opryski przeciw kleszczom. Warto robić to raz w sezonie, dbając także o to, aby nie opryskiwać kwiatów i innych roślin często odwiedzanych przez na przykład pszczoły.