Jak się pozbyć muszek owocówek z kuchni?

Jak się pozbyć muszek owocówek z kuchni?

Jak pozbyć się muszek owocówek z kuchni ?

Muszki owocówki są to maleńkie owady latające żyjące bardzo krótko, ale potrafią przysporzyć nam sporych kłopotów w naszej kuchni, szczególnie że rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Pojawiają się nagle, szczególnie wiosną i latem,  widzimy je w kuchni, wtedy zastanawiamy się to skąd się wzięły i jak możemy się ich pozbyć. Muszki owocowe są przede wszystkim szkodnikami, powodują skażenia żywności bakteriami i innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Skąd się biorą muszki owocówki ?

Muszki owocówki są to maleńkie czerwonookie owady latające. Muszki są powszechne w domach, restauracjach, sklepach spożywczych oraz wszędzie tam, gdzie jedzenie może gnić i fermentować. Najczęściej spotkać można w kuchniach. Dorosłe osobniki osiągają około 3 mm długości. Muszki owocówki składają jaka najczęściej w pobliżu fermentujących owoców, maleńkie larwy nadal żerują w pobliżu powierzchni fermentującego pożywienia. Potencjał reprodukcyjny muszek owocowych jest ogromny, samica jednorazowo może złożyć nawet 500 jaj. Cykl życiowy muszki owocówki zazwyczaj trwa około 2 tygodni. Młode owocówki wykluwają się w ciągu zaledwie 24 godzin.

Co wabi małe owocówki ?

Muszki owocowe szczególnie wabią dojrzałe owoce i warzywa w kuchni. Wszystko, czego potrzebują do rozwoju, to wilgotne, fermentujące środowisko. Zarażenia mogą pochodzić z nadmiernie dojrzałych owoców lub warzyw, które zostały wcześniej zainfekowane i przywiezione do domu. Dorosłe osobniki mogą również przedostać się z zewnątrz np przez niedomknięte okna.

Jak długo żyją muszki owocówki?

W celu odcięcia muszek owocówek od źródła ich pożywienia i uniemożliwienia im swobodnego życia i rozmnażania w twoim domu  należy: wyrzucić przejrzałe produkty, zwłaszcza owoce i warzywa a blaty i inne powierzchnie w kuchni dokładnie umyć i zdezynfekować. 

Jak zapobiegać pojawiania się owocówek w naszym domu?

  • owoce i warzywa przechowuj w lodówce,
  • przyglądaj owoce, czy nie są zepsute,
  • umyj owoce i warzywa po powrocie ze zakupów aby usunąć jaja lub larwy,
  • regularnie wyrzucaj śmieci,
  • jeżeli otworzyłeś piwo czy wino, szybko je wytrzyj i umyj to miejsce

Pułapka na muszki owocówki - skuteczny wabik

To najbardziej powszechny sposób na zwalczanie muszki owocówki. Pułapka na muszki owocowe posiada skuteczny wabik w formie płynu, muszki topią się. Płyn na muszki owocówki to specjalnie przygotowana formuła wabiąca.

Pułapka z wabikiem na muszki owocówki.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium