Jak skutecznie zwalczać pchły w otoczeniu psa? Porady dla właścicieli czworonogów

Jak skutecznie zwalczać pchły w otoczeniu psa? Porady dla właścicieli czworonogów

Jak skutecznie zwalczać pchły w otoczeniu psa? Porady dla właścicieli czworonogów

Pchły to drobne pasożyty, które są uciążliwe dla psów i mogą stanowić zagrożenie dla całego domowego środowiska. Zwalczanie pcheł w otoczeniu psa wymaga zrozumienia zarówno biologii tych pasożytów, jak i skutecznych strategii eliminacji. W tym artykule przedstawimy porady dla właścicieli psów i omówimy kroki, które można podjąć, aby skutecznie zwalczać pchły w otoczeniu swojego pupila.

Pchły. Cykl życia i rozmnażanie

Pchły (z łac. Siphonaptera, Aphaniptera) to rząd niewielkich owadów, zaliczanych do podgromady owadów uskrzydlonych, które nie mają zdolności do lotu. Stworzenia te charakteryzują się ciałem bocznie spłaszczonym, silnie rozwiniętymi odnóżami, umożliwiającymi im wykonywanie długich skoków, co pozwala im łatwo przenosić się z jednego żywiciela na drugiego. Narządy gębowe pcheł przybierają formę typu kłująco-ssącego, a całe ciało pokrywa twardy oskórek, z wyposażeniem w szczecinki lub ząbki skierowane wstecz.

Rozmiary pcheł wahają się zazwyczaj od 2 do 3 mm, a ich ubarwienie jest ciemne lub ciemnobrązowe. Samica pchły składa jaja w ilości około 20 sztuk dziennie, a w ciągu całego swojego życia potrafi złożyć do 400 jaj. Jaja charakteryzują się perłowo-białą barwą, owalnym kształtem, wymiarami rzędu 0,5 mm długości i mogą być składane zarówno na zwierzęciu, jak i w jego otoczeniu (np. legowisko, dywan), a także w szczelinach podłogi. W sprzyjających warunkach temperaturowych (20-25°C) i wysokiej wilgotności (70-80%) wyklucie się larw następuje po 2-5 dniach. Dorosłe pchły żyją zazwyczaj około 3-4 tygodni.

Jak sprawdzić czy pchły są w domu?

Pierwszym sygnałem, mogącym świadczyć o objawie infestacji pcheł u psa, jest częste drapanie się zwierzęcia, zaczerwienienie skóry, a także obecność drobnych czarnych punkcików (odchodów pcheł) w jego futrze. Jeśli zaobserwujesz tego typu objawy, jest wielce prawdopodobne, że pchły znajdują się również w domu. Warto przyjrzeć się uważnie dywanom i innym obszarom podłóg, szczególnie w miejscach, gdzie twój pies chętnie odpoczywa. Jeśli twój pupil ma legowisko lub koc, sprawdź je dokładnie, gdyż pchły preferują miejsca, które są ciepłe i wilgotne.

Pchły mogą przenieść się z legowiska psa na ubrania i pościel, więc warto sprawdzić łóżka, koce i poduszki. Można również skorzystać z pułapek na pchły, które są do nabycia w sklepach zoologicznych lub aptekach. Należy je umieścić w różnych miejscach w domu, w szczególności wokół legowiska dla psa oraz tam, gdzie podejrzewasz obecność pcheł. Wykrycie pcheł w początkowym stadium infestacji pozwoli szybciej podjąć działania zwalczające, co może ograniczyć rozprzestrzenianie się problemu.

Pchły u psa a zagrożenie dla otoczenia. Wpływ na dom i inne pomieszczenia

Pchły to pasożyty, które mają zdolność do szybkiego rozmnażania się, co w krótkim czasie może prowadzić do poważnych problemów. Infestacja pcheł w domu zwykle zaczyna się od psa, ale może łatwo rozprzestrzeniać się na inne zwierzęta domowe, takie jak koty, króliki czy świnki morskie. Obecność pcheł oznacza nieustający dyskomfort dla pasa, który wywołuje swędzenie i skórne reakcje alergiczne, które prowadzą do nadmiernego drapania się oraz powstawania ran i owrzodzeń. Ciężkie infestacje pcheł mogą prowadzić do rozwoju stanów zapalnych skóry, które mogą wywołać wtórne infekcje bakteryjne lub grzybicze.

Pies, zainfekowany pchłami, może mieć liczne problemy dermatologiczne, wymagające interwencji weterynaryjnej. Pchły stwarzają ryzyko przenoszenia różnych patogenów, takich jak bakterie i wirusy. Chociaż rzadko przenoszą choroby na ludzi, istnieje potencjalne ryzyko zarażenia się takimi chorobami jak: tularemia, dur plamisty czy tężec. Ważne jest, aby unikać bezpośredniego kontaktu z pchłami. Pchły wraz z ich odchodami, które gromadzą się w dywanach, podłogach, meblach i innych zakamarkach mogą wywoływać reakcje alergiczne u ludzi.

Jak pozbyć się pcheł? Skuteczne strategie zwalczania pasożytów w otoczeniu psa

W przypadku silnej infestacji pcheł, które zaatakowały Twojego psa, może być konieczna konsultacja z lekarzem weterynarii. W zwalczaniu pcheł można zastosować specjalne środki, takie jak obroże przeciw pchłom, tabletki czy szampony. Obroża HAPPS to skuteczny środek do zwalczania pcheł i kleszczy u psów. Zapewnia kompleksową ochronę aż do 6 miesięcy przed pchłami oraz 4 miesięcy przed kleszczami. Dodatkowo hamuje namnażanie pcheł, niszcząc ich jaja i larwy. Obroża przeciw pchłom nie zakłóca zmysłu powonienia i jest odporna na wodę, a wygodne zapięcie pozwala regulować jej długość. Osiąga pełną skuteczność w ciągu 24 h.

 

HAPPS - OBROŻA PRZECIW PCHŁOM

Jeśli zauważysz objawy pcheł u zwierząt, należy podjąć działania prewencyjne takie jak dokładne odkurzanie całego domu, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których czworonogi często przebywają, np. dywanów, wykładzin, legowisk czy koców. Pranie materiałów, z którymi miał kontakt Twój pupil, zaleca się wykonać w temperaturze co najmniej 60°C. W celu ochrony powierzchni zewnętrznych przed pchłami, możemy zastosować preparaty owadobójcze. W tym celu należy dokładne opryskać wszelkie powierzchnie, na których mogą znajdować się jaja, larwy i poczwarki pcheł, np. dywany, wykładziny, meble tapicerowane, szpary, szczeliny oraz legowiska, budy i kojce.

Skutecznym preparatem jest STRONG NA PCHŁY I PAJĄKI, który jest gotowym do użycia opryskiem owadobójczym w formie sprayu. Efekt skutecznego działania jest widoczny już po ok. 30 min. i utrzymuje się do 48 godzin. Preparat na pchły jest dopuszczony do użycia w pomieszczeniach (domowych, biurowych, magazynach, piwnicach), na terenach przyległych do budynków (fundamenty) oraz na zewnątrz pomieszczeń: kojce, budy, tarasy, balkony, podjazdy, chodniki, garaże. Środek na pchły można aplikować za pomocą poręcznej i wygodnej butelki z rozpylaczem. Przed wykonaniem zabiegu zwalczania pcheł należy z pomieszczeń usunąć osoby postronne, zwierzęta i produkty spożywcze oraz zabezpieczyć przed skażeniem przedmioty użytku codziennego. Powierzchnie należy opryskiwać z odległości około 30 cm. Jedno naciśnięcie rozpylacza to około 0,5 ml preparatu — na 1 m² należy nanieść około 10 ml roztworu.

 

STRONG NA PCHŁY I PAJĄKI

Kolejnym sposobem na skuteczne zwalczenie pcheł w pomieszczeniach zamkniętych, może być użycie preparatu zamgławiającego STRONG BOMBA NA PCHŁY I PAJĄKI. Jest to gotowy do użycia, mocny preparat owadobójczy w postaci aerozolu samowyładowczego (fogger — bomba), przeznaczony do zwalczania pcheł i pająków. Zawartość pojemnika wystarcza na 80 m³ kubatury pomieszczenia poddawanego zabiegowi dezynsekcji. STRONG BOMBA NA PCHŁY I PAJĄKI zawiera aż trzy bardzo skuteczne substancje czynne o uzupełniającym sposobie działania (cypermetryna, tetrametryna oraz geraniol). Preparat zwalcza pchły w sposób kontaktowy i żołądkowy. Pierwsze efekty działania obserwowane są już po 15-30 minutach od zastosowania. Skuteczność produktu utrzymuje się przez minimum 24 godziny.

STRONG BOMBA OWADOBÓJCZA NA PCHŁY I PAJĄKI 

Innowacyjne metody zwalczania pcheł z otoczenia psa

Aby skutecznie pozbyć się pcheł, możemy zastosować innowacyjną technologię, która zmienia sposób, w jaki radzimy sobie z inwazją pasożytów. Elektryczna pułapka na pchły to urządzenie, które nie wymaga stosowania toksycznych środków chemicznych. Pułapka na pchły opiera się na wykorzystaniu dwóch kluczowych elementów: światła i ciepła. Te dwa czynniki stanowią podstawę efektywnego rozwiązania, umożliwiając skuteczne wabienie i wyłapywanie pcheł, zanim zdążą się rozmnożyć i rozprzestrzenić po naszym domu. Pułapka na pchły emituje światło oraz ciepło, które działają jak magnes, przywabiając pasożyty i kierując je prosto do wnętrza pułapki, gdzie zostają zatrzymane przez wkład lepowy. Powierzchnia klejąca utrzymuje swoją skuteczność nawet przez 3-4 miesiące, minimalizując konieczność częstej wymiany i zapewniając ciągłą ochronę przed pchłami.

 

 

ELEKTRYCZNA PUŁAPKA NA PCHŁY

Inną metodą pozwalającą na skuteczne zwalczanie pcheł może być użycie ultradźwiękowych odstraszaczy pcheł takich jak OFF TICK PET. Jest to innowacyjne urządzenie, które pomaga zapobiegać i zwalczać inwazję pcheł i kleszczy u Twoich czworonożnych przyjaciół. Produkt jest wolny od potencjalnie toksycznych chemikaliów. Jest to skuteczna alternatywa dla powszechnie stosowanych preparatów na pchły opartych na chemii, takich jak środki do zakraplania, spraye i obroże o powolnym uwalnianiu substancji czynnych. OFF TICK PET w sposób bezpieczny odstrasza pchły, zapewniając stałą ochronę przez cały okres eksploatacji urządzenia (około 10 miesięcy). Urządzenie jest lekkie i wygodne w noszeniu i chroni przed pchłami i kleszczami w promieniu 1,5 metra. Produkt jest odporny na zachlapania i wilgoć (stopień ochrony IP41).

OFF TICK PET - ODSTRASZACZ NA PCHŁY

Domowe sposoby na pchły

Domowe sposoby na pchły mogą nie być tak skuteczne, jak środki owadobójcze do zabezpieczania powierzchni czy preparaty dla zwierząt, które dostępne są w sklepach zoologicznych i lecznicach weterynarii. Tradycyjnym sposobem odstraszania pcheł może być zastosowanie olejku lawendowego. W tym celu należy dodać kilka kropel ekstraktu lawendowego do wody i spryskać nim legowisko psa i inne miejsca, gdzie zwierzę często przebywa. Inną metodą odstraszania i zwalczania pcheł może być zastosowanie octu jabłkowego. Ocet należy wymieszać z wodą w proporcji 1:1 i wlać do spryskiwacza. Roztwór należy aplikować na dywany, meble tapicerowane, legowiska i inne miejsca, gdzie mogą znajdować się pchły.

Tu znajdziesz dodatkowe informacje o tym jak pozbyć się pcheł:

Jak pozbyć się pcheł z mieszkania? Domowe sposobyhttps://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/porady/jak-pozbyc-sie-pchel-z-domu-sprawdzone-sposoby-st5624362

Jak pozbyć się pcheł z domu? Sprawdzone sposoby na pchłyhttps://www.psy.pl/artykuly/porady/jak-pozbyc-sie-pchel-sposoby-vet-agro

9 naturalnych sposobów, by pozbyć się pcheł u psa - https://kobieta.interia.pl/zycie-i-styl/news-9-naturalnych-sposobow-by-pozbyc-sie-pchel-u-psa,nId,4913809#google_vignette

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium