
Rybiki cukrowe, co to za owady?
Rybik cukrowy (srebrzyk) to podłużny, bardzo zwinny owad o srebrnych łuskach. Rybiki to małe pełzające owady zamieszkujący wilgotne miejsca w naszych domach. Srebrzyki nie są dla nas niebezpieczne, ale mogą być uciążliwe. Metod na usunięcie rybików z naszego otoczenia jest kilka, warto zacząć od tych najbardziej ekologicznych i najmniej inwazyjnych. Widok robaków w łazience nie jest ani przyjemny, ani pożądany.
Gdzie mieszkają rybiki?
Owady zasiedlają nasze domy, a w szczególności miejsca ciepłe i wilgotne w łazienkach i zakamarki kuchni. Rybiki najczęściej pojawiają się w nowych budynkach. Szczególnie w łazienkach panuje zwykle idealny klimat dla rozwoju rybików. Lubią wysoką wilgotność, ciemne otoczenie, a optymalna temperatura do ich rozmnażania oscyluje w granicach 21-26 stopni.
Rybiki żerują nocą, więc w czasie dnia pozostają w ukryciu. Ich pożywieniem są przede wszystkim produkty, które zawierają skrobię, cukry i celulozę, dlatego gustują w klejach organicznych, resztkach spożywczych i roślinnych: gnijące liście, strzępki pleśni, glony, cukrze i słodyczach, a nawet papierze.
Czy rybiki nas gryzą?
Choć rybiki zwykle nie wyrządzają żadnych poważniejszych szkód, nie roznoszą chorób, nie gryzą i poszukiwaniu pożywienia nie pojawiają się na naszych stołach, trzymając się wyłącznie podłogi, zaliczają się do grona niemile widzianych gości i kiedy pojawią się w mieszkaniu, chcemy jak najszybciej się ich pozbyć.
Jak zwalczyć rybiki?
Choć rybiki nie są najgorszymi współlokatorami z możliwych, przy większych populacjach widok wszechobecnych stworzeń nie najeży do najprzyjemniejszych.
Przy zwalczaniu rybików najważniejsza jest profilaktyka! Poniżej kilka wskazówek jak się pozbyć i przede wszystkim jak zapobiegać ich powrotom.
Jak zwalczyć rybiki? Najważniejsza jest profilaktyka!
- częste wietrzenie mieszkania w szczególności łazienki,
- jeśli w mieszkaniu jest wysoka wilgotność warto stosować pochłaniacze wilgoci,
- warto uszczelnić wszelkie szczeliny w których owady mogą się chować,
- w kratkach wentylacyjnych zastosować siateczkę, oraz regularnie stosować insektycydy odstraszające ( PERMETRYNA)
- należy dbać o dokładne odkurzanie i zmywanie podłóg, aby nie zaległy na nich resztki jedzenia.
Do zwalczania stosuj kwas borowy
Kwas borowy należy aplikować w szczeliny i zakamarki. Przetrzyj nim płytki lub zrób pułapkę mieszając go z cukrem pudrem: nawet w niewielkiej ilości może uszkodzić pancerz rybików, a w wypadku spożycia, je otruć.
Idealnym rozwiązaniem są również pułapki na rybiki.
Najszybciej pozbędziemy się owadów stosując opryski na rybiki. Oprysk wykonujemy w zakamarkach, opuszczając pomieszczenie na kilka godzin.
![]() |
fot. rybik cukrowy na podłodze, srebrzyk |
Zobacz film na YouTube: Jak pozbyć się rybików cukrowych?