Jak się pozbyć rybików z domu? Skuteczne sposoby i środki na rybiki cukrowe

Jak się pozbyć rybików z domu? Skuteczne sposoby i środki na rybiki cukrowe

Jak się pozbyć rybików w domu? Skuteczne sposoby i środki na rybiki cukrowe

Rybiki cukrowe, co to za owady? jak wygląda? Rybik cukrowy (srebrzyk) to podłużny, bardzo zwinny owad o srebrnych łuskach. Rybiki to małe pełzające owady zamieszkujący wilgotne miejsca w naszych domach. Srebrzyki nie są dla nas niebezpieczne, ale mogą być uciążliwe. Metod na usunięcie rybików z naszego otoczenia jest kilka, warto zacząć od tych najbardziej ekologicznych i najmniej inwazyjnych.  Widok robaków w łazience nie jest ani przyjemny, ani pożądany.

Gdzie mieszkają rybiki?

Owady zasiedlają nasze domy, a w szczególności miejsca ciepłe i wilgotne w łazienkach i zakamarki kuchni. Rybiki najczęściej pojawiają się w nowych budynkach. Szczególnie w łazienkach panuje zwykle idealny klimat dla rozwoju rybików. Rybiki cukrowe lubią wilgoć, ciemne otoczenie, a optymalna temperatura do ich rozmnażania oscyluje w granicach 21-26 stopni.

Rybiki żerują nocą, więc w czasie dnia pozostają w ukryciu. Ich pożywieniem są przede wszystkim produkty, które zawierają skrobię, cukry i celulozę, dlatego gustują w klejach organicznych, resztkach spożywczych i roślinnych: gnijące liście, strzępki pleśni, glony, cukrze i słodyczach, a nawet papierze.

Czy rybiki nas gryzą?

Choć rybiki zwykle nie wyrządzają żadnych poważniejszych szkód, nie roznoszą chorób, nie gryzą i poszukiwaniu pożywienia nie pojawiają się na naszych stołach, trzymając się wyłącznie podłogi, zaliczają się do grona niemile widzianych gości i kiedy pojawią się w mieszkaniu, chcemy jak najszybciej się ich pozbyć.

Jak zwalczyć rybiki?

Choć rybiki nie są najgorszymi współlokatorami z możliwych, przy większych populacjach widok wszechobecnych stworzeń nie najeży do najprzyjemniejszych.

Przy zwalczaniu rybików najważniejsza jest profilaktyka! Poniżej kilka wskazówek jak się pozbyć i przede wszystkim jak zapobiegać ich powrotom.

Jak zwalczyć rybiki? Najważniejsza jest profilaktyka!

  • częste wietrzenie mieszkania w szczególności łazienki,
  • jeśli w mieszkaniu jest wysoka wilgotność warto stosować pochłaniacze wilgoci,
  • warto uszczelnić wszelkie szczeliny w których owady mogą się chować,
  • w kratkach wentylacyjnych zastosować siateczkę, oraz regularnie stosować insektycydy odstraszające ( PERMETRYNA)
  • należy dbać o dokładne odkurzanie i zmywanie podłóg, aby nie zaległy na nich resztki jedzenia.

Do zwalczania owadów stosuj kwas borowy

Kwas borowy należy aplikować w szczeliny i zakamarki. Przetrzyj nim płytki lub zrób pułapkę mieszając go z cukrem pudrem:  nawet w niewielkiej ilości może uszkodzić pancerz rybików, a w wypadku spożycia, je otruć.

 

Najwygodniejszą formą zwalczania rybików będzie żółta bomba na owady.

bomba na rybiki


Bomba na rybiki to najmocniejszy insektycyd na deltametrynie. Uniwersalne działanie bomby pozwala natychmiastowo pozbyć się rybików w domach, mieszkaniach i w każdym innym pomieszczeniu. Zwalcza zarówno dorosłe owady jak i ich larwy. Środek ma postaci wydajnego i wygodnego aerozolu. Wydajny oprysk na rybiki zabezpieczy ok 80m2 pomieszczenia. Preparat jest w formie samoopróżnialnej bomby. Po wciśnięciu przycisku bomba na rybiki jest uwalnia się aż do całkowitego opróżnienia środka.

 

Idealnym rozwiązaniem są również pułapki na rybiki.

Najszybciej pozbędziemy się owadów stosując opryski na rybiki. Oprysk wykonujemy w zakamarkach, opuszczając pomieszczenie na kilka godzin.

 

rybik cukrowy

fot. rybik cukrowy na podłodze, srebrzyk

Zobacz film na YouTube: Jak pozbyć się rybików cukrowych?

rybik cukrowy

Pliki (1)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium