Jak się pozbyć rybików z łazienki? Skuteczne sposoby i środki na rybiki cukrowe
Jak się pozbyć rybików z łazienki?

Rybiki cukrowe, co to za owady?

Rybik cukrowy (srebrzyk) to podłużny, bardzo zwinny owad o srebrnych łuskach. Rybiki to małe pełzające owady zamieszkujący wilgotne miejsca w naszych domach. Srebrzyki nie są dla nas niebezpieczne, ale mogą być uciążliwe. Metod na usunięcie rybików z naszego otoczenia jest kilka, warto zacząć od tych najbardziej ekologicznych i najmniej inwazyjnych.  Widok robaków w łazience nie jest ani przyjemny, ani pożądany.

Gdzie mieszkają rybiki?

Owady zasiedlają nasze domy, a w szczególności miejsca ciepłe i wilgotne w łazienkach i zakamarki kuchni. Rybiki najczęściej pojawiają się w nowych budynkach. Szczególnie w łazienkach panuje zwykle idealny klimat dla rozwoju rybików. Lubią wysoką wilgotność, ciemne otoczenie, a optymalna temperatura do ich rozmnażania oscyluje w granicach 21-26 stopni.

Rybiki żerują nocą, więc w czasie dnia pozostają w ukryciu. Ich pożywieniem są przede wszystkim produkty, które zawierają skrobię, cukry i celulozę, dlatego gustują w klejach organicznych, resztkach spożywczych i roślinnych: gnijące liście, strzępki pleśni, glony, cukrze i słodyczach, a nawet papierze.

Czy rybiki nas gryzą?

Choć rybiki zwykle nie wyrządzają żadnych poważniejszych szkód, nie roznoszą chorób, nie gryzą i poszukiwaniu pożywienia nie pojawiają się na naszych stołach, trzymając się wyłącznie podłogi, zaliczają się do grona niemile widzianych gości i kiedy pojawią się w mieszkaniu, chcemy jak najszybciej się ich pozbyć.

Jak zwalczyć rybiki?

Choć rybiki nie są najgorszymi współlokatorami z możliwych, przy większych populacjach widok wszechobecnych stworzeń nie najeży do najprzyjemniejszych.

Przy zwalczaniu rybików najważniejsza jest profilaktyka! Poniżej kilka wskazówek jak się pozbyć i przede wszystkim jak zapobiegać ich powrotom.

Jak zwalczyć rybiki? Najważniejsza jest profilaktyka!

  • częste wietrzenie mieszkania w szczególności łazienki,
  • jeśli w mieszkaniu jest wysoka wilgotność warto stosować pochłaniacze wilgoci,
  • warto uszczelnić wszelkie szczeliny w których owady mogą się chować,
  • w kratkach wentylacyjnych zastosować siateczkę, oraz regularnie stosować insektycydy odstraszające ( PERMETRYNA)
  • należy dbać o dokładne odkurzanie i zmywanie podłóg, aby nie zaległy na nich resztki jedzenia.

Do zwalczania stosuj kwas borowy


Kwas borowy należy aplikować w szczeliny i zakamarki. Przetrzyj nim płytki lub zrób pułapkę mieszając go z cukrem pudrem:  nawet w niewielkiej ilości może uszkodzić pancerz rybików, a w wypadku spożycia, je otruć.

Idealnym rozwiązaniem są również pułapki na rybiki.

Najszybciej pozbędziemy się owadów stosując opryski na rybiki. Oprysk wykonujemy w zakamarkach, opuszczając pomieszczenie na kilka godzin.

 

rybik cukrowy

fot. rybik cukrowy na podłodze, srebrzyk

Zobacz film na YouTube: Jak pozbyć się rybików cukrowych?

rybik cukrowy

Pliki (1)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium