Zaproś ptaki do ogrodu! Solidne karmniki ogrodowe, schronienie dla dzikich ptaków, karmniki dla sikorek, zimowe karmniki dla wróbli
Karmniki dla ptaków: Ratuj skrzydlate osobniki podczas srogiej zimy!
Karmniki dla ptaków to znakomity sposób, aby pomóc skrzydlatym gatunkom w trudnych okresach, takich jak mroźne zimowe dni. W Polsce możemy spotkać wiele gatunków ptaków wolnożyjących, które mogą potrzebować dodatkowego źródła pożywienia. W naszym sklepie znajduje się szeroki wybór karmników, które pozwalają dokarmiać ptaki wolnożyjące w odpowiednie i energetyczne pokarmy.
Sikorki są energicznymi ptakami, które potrzebują dostępu do pożywienia bogatego w białko i tłuszcze. Dla nich odpowiednie są karmy, które zawierają ziarna słonecznika, orzechy oraz kule tłuszczowe z dodatkiem suszonych owadów. Mazurki są małymi ptakami o aktywnym trybie życia. Uwielbiają karmy zawierające mieszankę nasion zbóż, takich jak proso czy sorgo, oraz orzechy ziemne. Kowaliki to ptaki, które lubią zróżnicowane menu. Dla nich warto dostarczać mieszanki tłuszczowo-nasiennej z owocami, które zapewni im źródło tłuszczu, jak i ważnych witamin. W ofercie sklepu znajdują się karmniki, które nie tylko dostarczają pożywienie ptakom, ale także stanowią piękną ozdobę Twojego ogrodu. Niektóre nasze karmniki są kryte wikliną lub słomą, co nadaje im dużo naturalnego uroku.
15,99 zł
8,99 zł
35,99 zł
22,99 zł
11,99 zł
Karmnik dla ptaków w Twoim ogrodzie - jak zaprosić skrzydlatych przyjaciół?
Gdy zima rozgości się już na dobre, nasz ogród staje się miejscem spokoju i cisz. Nie oznacza to jednak, że życie w nim zanika. Właśnie wtedy, w mroźne dni, szczególnie doceniamy obecność ptaków, które szukają schronienia i pożywienia. Warto ptakom stworzyć miejsce, które stanie się ich azylem w srogich warunkach zimowych. Karmnik dla ptaków w ogrodzie to coś więcej niż tylko sposób na obserwację ptaków – to także troska o ich przetrwanie.
W Polsce żyje wiele rozmaitych gatunków, które w siarczyste, mroźne dni z chęcią przylecą do karmników. Słowiki, wróble, sikorki, mazurki, czy kosy – to tylko niektóre z ptaków, które mogą odwiedzić nasz ogród, jeśli zadbamy o odpowiednią karmę. Wiele wolnożyjących ptaków, takich jak sikorki, wróble czy dzwońce, uwielbiają nasiona słonecznika, które dostarczają im energii i zdrowych tłuszczów. Niektóre gatunki, np. kosy, nie pogardzą owocami – jabłkami, gruszkami – które dostarczają im wody wraz z witaminami. Dzięcioły zaś chętnie korzystają z karmników, w których znjdują się kulki tłuszczowe, kasza, orzechy, a także suszone larwy owadów.
Gdzie najlepiej umieścić karmnik dla sikorek?
Sikorki są jednymi z najczęściej odwiedzających nasze karmniki ptaków wolnożyjących, które z łatwością radzą sobie z zimowymi uciążliwościami, jeśli tylko znajdą odpowiednie miejsca do żerowania. Sikorki uwielbiają obserwować otoczenie, zanim zdecydują się na żerowanie.
Warto zamontować karmnik w bliskiej odległości od gałęzi drzew lub krzewów, najlepiej na wysokości około 1,5-2 metrów. Miejsca osłonięte chronią sikorki przed wiatrem i zapewniają im bezpieczeństwo przed drapieżnikami. Małe karmniki dla sikorek możemy również zawieszać tuż przy ścianie budynku lub między krzewami, które będą stanowiły dla nich naturalną ochronę przed podmuchami wiatru.
Sikorka cieszy się zimowym posiłkiem – nasionami orzecha i owocami. Dokarmianie sikorek staje się ważnym wsparciem dla tych niewielkich ptaków w trudnym zimowym okresie.
Źródło: Canva Pro
Gdzie zawiesić karmnik dla dzięciołów?
Dzięcioły są ptakami, które uwielbiają bardziej naturalne środowisko, ale karmniki drewniane mogą być dla nich doskonałą atrakcją, zwłaszcza gdy szukają tłustych przysmaków. Dzięcioły to typowe ptaki leśne, które chętnie odwiedzają karmniki zawieszone na drzewach, zwłaszcza tych, które znajdują się blisko pnia. Dzięcioły szukają spokojnych i odosobnionych kryjówek dlatego nie należy umieszczać ich miejscach hałaśliwych lub zbyt blisko ludzi.
Możemy przymocować karmnik do grubszej gałęzi lub bezpośrednio do pnia, tam, gdzie dzięcioły mogą swobodnie przysiąść i obserwować otoczenie. Dzięcioły lubią spożywać tłuszczowe kule i orzechy, dlatego karmnik, który zawiera takie smakołyki, będzie dla nich idealnym rozwiązaniem.
Dzięcioł pstry (Dendrocopos major), jedzący orzeszki ziemne z karmnika dla ptaków.
Zdjęcie: Canva Pro
Jaki karmnik najlepiej nadaje się do kul tłuszczowych? W jakim karmniku najlepiej podawać sypkie ziarno?
Najpopularniejsze ptasie karmniki różnią się funkcjonalnością, w zależności od rodzaju karmy, jaką chcemy w nich podawać. Dwa główne typy karmników to te, które przeznaczone są do podawania kul tłuszczowych oraz te, które lepiej będą się sprawdzały przy serwowaniu sypkiej i suchej karmy w postaci ziarna.
Optymalnie dobrany karmnik na kule tłuszczowe powinien być wystarczająco przestronny, by pomieścić kilka kul, a jednocześnie umożliwić ptakom swobodny dostęp do karmy. Karmniki na kule pokarmowe mogą być zarówno wiszące, jak i stabilne – każda opcja ma swoje zalety.
Wiszące karmniki są wygodne w montażu, ponieważ wystarczy je zawiesić na sznurku np. na gałęzi drzewa, pergoli czy na balustradzie czego przykładem jest produkt HELLO SAM. Z kolei karmniki stabilne możemy przytwierdzić za pomocą kołków lub wkrętów do różnorodnych powierzchni.
Jeśli planujemy dokarmiać ptaki sypkim ziarnem, idealnie dobrany karmnik powinien chronić sypką karmę przed wilgocią, aby zapobiec jej pęcznieniu i gniciu. Ziarno, które przesiąknie wodą, traci wartość odżywczą i szybko się psuje. Idealny karmnik na ziarno powinien być osłonięty, skonstruowany ze ścianek i zadaszony, żeby deszcz i śnieg nie miał dostępu do ptasiej karmy. Ponadto powinien być stabilnie mocowany i odporny na podmuchy wiatru, tak by nie wywiewało ziaren na zewnątrz czego przykładem jest nowoczesny karmnik o nazwie HELLO FEEDR.
Koniecznie zobacz ten film! Sprawdź jak łatwo można dokarmiać ptaki zimą!
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, który prezentuje nowoczesny karmnik na kule tłuszczowe HELLO SAM, stworzony w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu. W filmie zobaczysz, jak w prosty i wygodny sposób można umieścić kule tłuszczowych w tym przemyślanie zaprojektowanym karmniku.
Przekonaj się, jak funkcjonalność i ekologiczne podejście do zagospodarowania odpadów mogą iść w parze z troską o ptaki, tworząc idealne miejsce do dokarmiania Twoich skrzydlatych przyjaciół.
Siarczyste mrozy a Ptaki Polskie: Dlaczego karmniki to klucz do przetrwania ?
Karmniki dla ptaków stanowią dodatkowe źródło pożywienia w ciężkich okresach, takich jak surowa zima, gdy dostęp do naturalnych źródeł żywności jest mocno ograniczony. W Polsce, gdzie zimy bywają surowe, ptaki wolnożyjące często borykają się z niedoborem pokarmów. Dodatkowo karmniki pozwalają ludziom obserwować ptaki i dowiadywać się więcej o ich trybie życia i potrzebach. To z kolei sprzyja rozwojowi świadomości ekologicznej i zrozumieniu pożytecznej roli ptaków w środowisku naturalnym. Oto kilka kluczowych zalet związanych z dokarmianiem ptaków w naszej strefie klimatycznej:
-
Zwiększenie szans na przetrwanie - Dostarczając dzikim ptakom pożywienie, pomagamy im zwiększyć szanse na przetrwanie, zwłaszcza w okresie, gdy inne źródła pożywienia są niedostępne.
-
Świadomość ekologiczna - Karmniki dla ptaków przyczyniają się do zwiększenia świadomości ekologicznej, edukując nas o potrzebach i zachowaniu ptaków i ich pożytecznej roli w ekosystemie.
-
Bioróżnorodność w mieście - Karmniki dla ptaków są doskonałym narzędziem do zachowania bioróżnorodności w miejskich obszarach, gdzie ptaki często zmagają się z deficytem pokarmowym i brakiem naturalnych siedlisk.
-
Ochrona zagrożonych gatunków - Dokarmianie ptaków może pomóc w ochronie gatunków ptaków, które mają niską liczebność populacyjną i są narażone na wyginięcie. W czasie ekstremalnych warunków atmosferycznych i klęsk naturalnych dokarmianie pozwala ptakom na dodatkowy dostęp do źródeł pożywienia.
-
Obserwacja i edukacja ekologiczna - Montaż karmników dla ptaków to doskonały pretekst do nauki i edukacji ekologicznej zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzięki karmnikom możemy cieszyć się codziennymi obserwacjami skrzydlatych przyjaciół, co przynosi ogromną przyjemność dla miłośników ptaków i nauk ornitologicznych.
Chcesz zaprosic ptaki zimujące do ogrodu? Szukasz karmnika na kule tłuszczowe dla ptaków? Zastanawiasz się jakie wybrać pożywienie dla ptaków żyjących na wolności? Oto skuteczne rozwiązania!
W naszym artykule blogowym: Dokarmianie ptaków zimą – karmniki, przysmaki i najczęściej spotykane gatunki ptaków zimujących w Polsce znajdziesz przydatne wskazówki i sposoby, które pomogą Ci wybrać odpowiedni karmnik i stworzyć idealne miejsce wspierające dzikie ptaki.