Kiedy stosować oprysk na komary i kleszcze?

Kiedy stosować oprysk na komary i kleszcze?

Wspólny wypad nad jezioro, grill w ogródku ze znajomymi, weekendowy wypad na malowniczy szlak biegnący przez las – lato oferuje dziesiątki możliwości ciekawego spędzenia czasu na świeżym powietrzu! Jednak piękna, słoneczna pogoda oraz coraz dłuższe dni to tylko jedna strona medalu. Tą drugą są dokuczliwe owady takie jak komary oraz kleszcze, które potrafią dać się we znaki podczas niejednego wyjazdu. Nieprzyjemne, swędzące krosty potrafią skutecznie popsuć humor na przynajmniej kilka dni. Do tego jeszcze trzeba liczyć się z tym, że niektóre kleszcze mogą przenosić choroby, które nieleczone mogą okazać się wyjątkowo groźne.

O ile w przypadku terenów leśnych naszą jedyną obroną mogą być spreje oraz żele odstraszające kleszcze i komary, o tyle w przypadku własnej działki możemy przeprowadzić oprysk. Powtórzony kilkakrotnie może zagwarantować nam długotrwałą ochronę przed insektami – dzięki temu wspólne wieczory w ogrodzie będą znacznie przyjemniejsze!

Kiedy najlepiej przeprowadzić oprysk na komary i kleszcze?

Jeśli zależy nam na skutecznej ochronie ogródka czy działki, należy pamiętać o kilku prostych, lecz kluczowych regułach dotyczących nanoszenia oprysków. Przede wszystkim warto rozważyć zastosowanie środków owadobójczych, gdy tylko zauważymy w naszym ogrodzie kleszcze lub komary. Insekty te potrafią się wyjątkowo szybko rozmnażać – szybka i zdecydowana reakcja może zaoszczędzić nam kłopotów w przyszłości. Dlatego też niektórzy rozpoczynają walkę z komarami już wiosną. Jeśli zima była jednak niespodziewanie ciepła, można zacząć opryski nawet wcześniej. W celu uzyskania najlepszych wyników, zaleca się, żeby proces powtarzać mniej więcej co miesiąc lub półtora, aż do nadejścia zimy. Oznacza to, że w sumie wystarczy spryskać ogród około 4 razy w ciągu całego sezonu ogródkowego lub działkowego.

Rano? W południe? Wieczorem?

Przeprowadzając oprysk, należy także odpowiednio dobrać porę dnia. Przede wszystkim należy zrezygnować z godzin południowych oraz popołudniowych. Wynika to z dwóch przyczyn. Jest to po pierwsze okres najwyższej aktywności tych owadów, które są akurat bardzo pożyteczne w naszym ogrodzie, jak na przykład pszczoły. Co do ogromnej roli, jaką odgrywają dla roślin oraz dla całego ekosystemu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Drugi powód jest natury praktycznej. Praca fizyczna na pełnym słońcu jest po prostu mało przyjemna, a w niektórych nawet groźna dla zdrowia z uwagi na ryzyko wystąpienia udaru lub poparzeń słonecznych.

Najlepszym momentem na naniesienie substancji owadobójczych będzie ranek lub wieczór. Kleszcze są bardzo mało aktywne we wczesnych godzinach – dzięki temu minimalizujemy ryzyko, że jakiś insekt zdoła się nami pożywić, kiedy my będziemy zajęci spryskiwaniem ogrodu. Komary także wolą odpoczynek w godzinach porannych – oznacza to, że skutecznie przeprowadzony oprysk może dosięgnąć oba gatunki insektów! Aby mieć pewność, że nasze działania przyniosą skutek, powinniśmy szczególnie skupić się na zacienionych fragmentach ogrodu oraz tych, gdzie jest słaby przewiew i łatwo gromadzi się wilgoć.

O czym dodatkowo warto pamiętać?

To, że skutecznie pozbyliśmy się komarów i kleszczy z naszej działki nie oznacza niestety, że możemy spać spokojnie. Trzeba się bowiem liczyć z tym, że któryś z sąsiadów nie zabezpieczył ogrodu, przez co insekty miały tam idealnie warunki żerowania. W takiej sytuacji problem może wrócić, nawet jeśli do tej pory regularnie przeprowadzaliśmy oprysk. Dlatego zanim zabierzemy się za odkomarzanie i odkleszczanie, warto porozmawiać z sąsiadami i ustalić wspólny plan działania. W ten sposób osiągniemy znacznie lepsze rezultaty – do tego jest szansa, że cała operacja wyjdzie znacznie taniej, niż gdybyśmy zabierali się za wszystko w pojedynkę.

Planując oprysk przeciw komarom i kleszczom, warto też sprawdzić prognozę pogody. Postarajmy się wybrać taki okres, kiedy nie będzie padał deszcz i nie będzie wiać zbyt silny wiatr. Ulewa może bowiem wypłukać substancje owadobójcze, a podmuch powietrza znacząco zdezorganizować naszą pracę.

Jaki środek na kleszcze?

Chcąc uzyskać najlepszy efekt owadobójczy należy stosować środki przeznaczone do oprysków na komary i kleszcze.

na kleszcze oprysk

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium