Korniki, spuszczel, kołatek czy miazgowiec? jak się ich pozbyć?

Korniki i inne szkodniki drewna

Popularność drewna jako surowca budulcowego nie słabnie mimo upływających lat. Wciąż materiał ten jest wykorzystywany nie tylko do budowy domów, ale też tworzenia elementów konstrukcyjnych, takich jak stropy oraz więźba dachowa czy też dekoracyjnych. Jednak piękna drewniana stolarka ma również swoje wady w postaci nękających ją szkodników. Spuszczel pospolity, kołatek domowy czy też miazgowiec parkietowy to tylko najpopularniejsze z nich. Jak one wyglądają, w jaki sposób szkodzą i jakich środków należy użyć, by je zwalczyć?

Spuszczel pospolity, czyli jeden z największych szkodników drewna

Chrząszcz ten znany jest również pod inną nazwą, a mianowicie spuszczel domowy i należy do rodziny kózkowatych. Owad osiąga rozmiary od 7 do 25 milimetrów, co czyni go stosunkowo widocznym dla ludzkiego oka. Jest czarny lub ciemnobrunatny, a jego ciało jest wyraźnie spłaszczone oraz wydłużone. Na jego wierzchu znajdują się szare, gęste włoski. Samica spuszczela pospolitego jest większa od samca, ale też powolniejsza. Jej ciało kończy się szpiczastym odwłokiem. Co charakterystyczne, zarówno samiec, jak i samica tego owada potrafią latać, choć ta druga wykonuje tę czynność raczej niezdarnie. Spuszczele pospolite są jednak przede wszystkim szkodnikami, które żyją, a następnie składają jaja w drewnianych konstrukcjach, jednocześnie uszkadzając je. Ze względu na ich długowieczność (larwy tego gatunku żyją do 7 lat, w niezwykle sprzyjających warunkach potrafią nawet wytrzymać aż 16 wiosen) drążą drewno przez długi czas w poszukiwaniu składników odżywczych, niszcząc przy tym ich struktury. Jednocześnie pozbawiają go cech nośnych, przez co elementy stworzone z tego materiału stają się praktycznie bezużyteczne.

Mówiąc drzewo, myślisz korniki – jak to z nimi jest?

Jeżeli na wspomnienie o szkodnikach drewna przyszły Ci na myśl korniki, to zdecydowanie masz wiele słuszności. Owady te są niewątpliwie jednymi z najpopularniejszych szkodnikami, aczkolwiek warto pamiętać, że żerują one najczęściej na żywych drzewach, a nie stworzonych z nich elementów konstrukcyjnych czy dekoracyjnych wykorzystanych do budowy domu. Niemniej, najczęściej wszystkie szkodniki nazywa się mianem korników - niestety mylnie. W Polsce żyje około 100 gatunków tych owadów, z czego najpopularniejszy w naszym kraju jest drukarz. Najczęściej można go spotkać w świerkach, gdzie rozwijają się jego larwy. Niemniej korniki pojawiają się wszędzie tam, gdzie występują drzewa, a największe szkody przynoszą w lasach gospodarczych.

Kołatek domowy, czyli szkodnik uniwersalny.

Owad ten jest niewielkim chrząszczem o ciemnym ubarwieniu (dojrzałe osobniki osiągają zaledwie 3-4 milimetry, larwy nawet 6 milimetrów). Dla opisywanego szkodnika nie ma znaczenia gatunek (liściaste czy też iglaste), a także fakt, czy zamieszkuje zdrowe, czy też stare, zagrzybione drzewo. Znaleźć go można również w użytkowanych meblach oraz innych drewnianych wyrobach znajdujących się w mieszkaniach. Kołatek domowy jest szkodnikiem, który doprowadza do zniszczenia drewniane budynki, a także elementy wykończeniowe czy też elementy wyposażenia, takie jak parkiety, podłogi czy też rzeźby.

Miazgowiec parkietowiec to prawdziwy niszczyciel wnętrza

Już sama nazwa wskazuje, że jego głównym upodobaniem jest żerowanie w budynkach mieszkalnych. Jest to chrząszcz o wielkości 2,5 do 5 milimetrów oraz brunatnym ubarwieniu. Najbardziej temu owadowi do rozmnażania odpowiadają warunki pokojowe, czyli takie, które najczęściej panują w pomieszczeniach mieszkalnych. Miazgowiec parkietowiec w szczególności na żer upodobał sobie dębową lub jasionową boazerię, parkiet czy też inne elementy wnętrza.

Korniki, spuszczel, miazgowiec czy też kołatek - jak można powstrzymać ich działanie?

Jednym z najlepszych sposobów jest zastosowanie środków owadobójczych impregnowanych, które pozwolą na wyeliminowanie tych szkodników. Środki ochronne, takie jak, chociażby Strong, to preparaty służące zabezpieczeniu drewna budowlanego czy konstrukcyjnego przed działaniem m.in. spuszczela pospolitego, czy też kołatka domowego. Nie uszkadzają one tkanin ani papieru, a także dzięki bezbarwnym właściwościom nie przebarwiają drewnianych elementów. W przypadku problemów z użyciem środków lub sytuacji związanej z występowaniem dużej ilości szkodników należy poprosić o pomoc specjalistów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium