Strzyżak sarni, czy to latający kleszcz?
Bolesne ślady po ukąszeniu utrzymujące się nawet do kilku miesięcy. To znak rozpoznawczy strzyżaków sarnich, które określane są jednak przez wiele osób jako latające kleszcze. Owady te potrafią zaatakować człowieka całą chmarą. Gdy tylko znajdą żywiciela, pozbywają się skrzydeł i mocno przyczepiają się do skóry, w związku z czym bardzo trudno je wyciągnąć. Potoczna nazwa strzyżaków sarnich nie jest przypadkowa, bowiem swoim wyglądem bardzo przypominają kleszcze.
Jak wygląda strzyżak - latający kleszcz?
Osiągają około 6 mm oraz posiadają brązowe, spłaszczone i twarde ciało pokryte chitynowym pancerzem, dlatego też trudno je rozgnieść. Mimo że nie udowodniono, iż te pasożyty mogą zarazić człowieka boreliozą lub anaplazmozą, mogą przenosić inne czynniki chorobotwórcze.
Gdzie spotkamy latające kleszcze?
Strzyżak sarni jest owadem żywiącym się krwią jeleni, saren oraz łosi więc najczęściej możemy go spotkać w lasach.
Jak zabezpieczyć się przed ugryzieniem strzyżaka?
Z tego względu warto odpowiednio zabezpieczyć się przed pójściem na spacer do lasu, gdyż tam występują najliczniej. Warto zakładać jasne ubranie z długim rękawem, gdyż te latające owady atakują głównie ofiary o ciemnej barwie. Dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa można również stosować środki przeciwko komarom, kleszczom czy też meszkom, które mają charakter odstraszający.