Ogród wolny od szkodników: Najlepsze preparaty na drutowce, środki na pędraki, opryski z wrotyczu
Środek na drutowce: Pozbądź się larw i chroń uprawy ogrodowe
Drutowce to larwy chrząszczy z rodziny sprężykowatych (Elateridae). Są to polifagi, co oznacza, że osobniki żerują na wielu różnych roślinach, w tym na roślinach uprawnych, takich jak ziemniaki, buraki, zboża, warzywa korzeniowe, kukurydza czy cebula. Drutowce szczególnie preferują środowiska wilgotne, gdzie z łatwością tworzą tunele i penetrują materię organiczną w glebie. Larwy mają wydłużone, cylindryczne ciało o długości od 5 do 20 mm. Ich oskórek jest twardy i chitynowy, najczęściej w kolorze żółtym, pomarańczowym lub brązowym. Drutowce mają trzy pary krótkich nóg i dobrze rozwinięty aparat gębowy.
Larwy drutowców żerują na podziemnych częściach roślin, takich jak bulwy, korzenie, cebulki, szyjki korzeniowe, a także na częściach nadziemnych, takich jak podstawa łodyg. Wgryzają się głęboko do tkanek roślinnych, powodując ich uszkodzenia. W wyniku żerowania drutowców rośliny ulegają osłabieniu, co w skrajnych przypadkach może spowodować ich obumieranie. Ataki larw drutowców, zwłaszcza na ziemniaki i buraki mogą przyczynić się do strat ekonomicznych w rolnictwie. W naszym sklepie posiadamy preparat KRETOTERROR Z WROTYCZEM, który zawiera kompozycję mikroorganizmów poddanej fermentacji z octem winnym, alkoholem i wrotyczem. Środek zapobiega pojawianiu się drutowców oraz opuchlaków i pędraków, co skutecznie przeciwdziała powstawaniu kretowisk.
22,99 zł
12,99 zł
89,00 zł
259,00 zł
59,99 zł
109,00 zł
Naturalne metody zapobiegania i zwalczania drutowców
Drutowce możemy zwalczać za pomocą metod naturalnych i chemicznych. Do naturalnych metod należy mechaniczne usuwanie larw, co może być skuteczne w przypadku niewielkich ataków np. w ogródkach przydomowych. Metoda ta polega na ręcznym wyszukiwaniu i usuwaniu drutowców z gleby. Sposób ten jest pracochłonny i może być trudny do zastosowania w przypadku dużych inwazji. Wyróżniamy również naturalne metody biologiczne, które są mniej szkodliwe dla środowiska niż metody chemiczne. Polegają one na wykorzystaniu naturalnych wrogów drutowców, takich jak bakterie, nicienie czy ptaki. Bakterie i nicienie wytwarzają substancje toksyczne dla drutowców. Ptaki, takie jak pliszki, sikory i kosy żywią się larwami drutowców. Aby zapobiec przedostaniu się drutowców w uprawach ogrodowych, należy:
-
stosować zdrowe nasiona i sadzonki,
-
utrzymywać czystość w uprawach,
-
stosować płodozmian,
-
stosować nawozy organiczne np. takie jak TALPAX,
-
regularnie wykonywać zabiegi motyczenia (spulchniania gleby), które są skuteczną metodą usuwania larw.