Zwalcz szkodniki! Preparaty na miseczniki, ekologiczne środki na miseczniki, opryski na miseczniki, ekologiczne środki ochrony roślin, środki ochrony na miseczniki
Miseczniki: Chroń iglaki przed pasożytami!
Miseczniki to niewielkie owady należące do pluskwiaków, które klasyfikowane są jako szkodniki roślin. Obejmują one liczne gatunki z rodziny misecznikowatych (Lecaniidae), takie jak misecznik cisowiec, misecznik tujowiec czy misecznik śliwowiec. Te drobne osobniki szczególnie intensywnie atakują młode pędy, co często prowadzi do znacznych szkód, zwłaszcza w przypadku młodych iglaków i drzewek owocowych. Objawy inwazji miseczników są łatwo dostrzegalne szczególnie na wiosnę, gdy larwy opuszczają swoje zimowe kryjówki i przemieszczają się na młode części roślin, gdzie zaczynają intensywne żerowanie.
Miseczniki wbijają kłujki w tkanki roślinne, a ich larwy osiadają długotrwale, rosnąc i zmieniając się w brązowe, twarde tarczki, które są charakterystycznym znakiem tych uciążliwych pasożytów. Miseczniki potrafią tworzyć liczne skupiska, gdzie gęsto pokrywają pędy, co prowadzi do żółknięcia, brunatnienia, a w skrajnych przypadkach do opadania igieł.
32,99 zł
15,99 zł
22,99 zł
19,99 zł
21,99 zł
26,99 zł
14,99 zł
32,99 zł
Jak wyglądają miseczniki na iglakach? Jak rozpoznać misecznika tujowca?
Misecznik tujowiec pochodzi z Ameryki Północnej i najczęściej atakuje tuję pospolitą oraz rzadziej cyprysy, jałowce czy żywotniki wschodnie. Samica misecznika ma ciało o wypukłym i owalnym kształcie, długości 2-3,5 mm i wysokości 1,5-3 mm. Grzbiet dorosłych samice przyjmuje formę tzw. tarczki, koloru od ciemnobrązowego przez jasnobrązowy do żółtego.
W ciągu roku występuje tylko jedno pokolenie. Samice z larwami żerują na spodniej stronie igieł i pędach. Skutkiem jest zamieranie zaatakowanych części rośliny. Efektem ubocznym żerowania jest wydzielanie przez owady dużej ilości tzw. rosy miodowej, które powoduje rozwój grzybów sadzaków, które utrudniają procesy asymilacyjne rośliny.
Jak zwalczać miseczniki?
Wyróżniamy kilka skutecznych sposobów zwalczania miseczników, zarówno tych mechanicznych, jak i ekologicznych, a także tych, które wykorzystują środki chemiczne do ochrony roślin. Najprostszą, ale i najbardziej pracochłonną metodą jest ręczne usuwanie za pomocą miękkiej szczoteczki lub szmatki, która polega na przemywaniu roślin i zdejmowania dorosłych osobników wraz z jajami miseczników. Mechaniczne zwalczanie miseczników sprawdza się przy niewielkich inwazjach, które obejmuje pojedyncze rośliny.
Do walki z misecznikami możemy zastosować ekologiczne opryski wykorzystując do tego roztwór wodny z mydła potasowego lub olejku neem. Po zabiegu na powierzchniach roślin tworzy się oleista warstwa, która oblepia pasożyty i utrudnia im oddychanie, co powoduje ich likwidację.
Skutecznym środkiem na miseczniki może być preparat AGROPAR 940 EC, który jest innowacyjnym środkiem w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, stworzony z myślą o ekologicznej ochronie roślin. Głównym komponentem produktu jest naturalny olej rydzowy pochodzący z Lnicznika siewnego (Caamelia sativa), co czyni go skutecznym w walce z pasożytami roślin takimi jak miseczniki, mszyce, mączliki szklarniowe.
AGROPAR 940 EC został stworzony do mechanicznego zwalczania szkodliwych organizmów, takich jak drobne pasożyty i roztocza, które zagrażają zdrowiu i rozwojowi roślin ozdobnych, drzew i krzewów owocowych oraz warzyw. Głównym mechanizmem działania oleju rydzowego jest tworzenie na powierzchni roślin cienkiej warstwy tłustej powłoki, która zatyka przetchlinki (kanaliki oddechowe) owadów, uniemożliwiając im swobodne pobieranie tlenu.