Zabezpiecz szklarnię i warzywniak: Oprysk na tarczniki, naturalny preparat na tarczniki, sposób na tarczniki
Środek na tarczniki: Chroń rośliny doniczkowe i ogrodowe!
Tarczniki (z łac. Diaspididae) to małe owady z rodziny pluskwiaków, które są szkodnikami roślin doniczkowych, szklarniowych i ogrodowych. Tarczniki osiągają kilka milimetrów długości i mają kolor biały, czerwony, brązowy, a nawet przezroczysty. Tarczniki są pasożytami żywiącymi się sokami roślinnymi, co powoduje osłabienie roślin i prowadzi do deformacji liści, pędów, a nawet zamierania. Typowymi objawami żerowania tarczników są żółte plamy na liściach i lepka wydzielina (rosa miodowa), która pojawia się na liściach i łodygach. Kolejnymi objawami może być słabe kwitnienie i wzrost populacji mrówek, które chętnie żywią się rosą miodową.
Zwalczanie tarczników jest dosyć uciążliwym procesem i wymaga cierpliwości. Metody zwalczania można podzielić na metody mechaniczne polegające na ręcznym usuwaniu tarczników patyczkiem higienicznym lub wacikiem nasączonym alkoholem. Możemy również opryskiwać rośliny silnym strumieniem wody, tak by usunąć młode larwy. Innym sposobem walki z tarcznikami może być zastosowanie oleju parafinowego, co powoduje pokrycie pasożyta lepką substancją w celu odcięcia tlenu.
15,99 zł
23,99 zł
24,99 zł
26,99 zł
26,99 zł
19,99 zł
14,99 zł
59,99 zł
109,00 zł
Naturalne metody zwalczania tarczników
Jeśli preferujesz naturalne metody zwalczania tarczników i nie chcesz stosować toksycznych insektycydów, możesz zastosować gotowy do użycia preparat AFIK w formie sprayu, przeznaczony do zwalczania mszyc, tarczników, miseczników i innych szkodników ssących na roślinach ozdobnych uprawianych w domu, ogródku lub na balkonie. Oprysk na tarczniki działa w sposób mechaniczny przez utworzenie powłoki klejącej wokół szkodników znajdujących się na powierzchni roślin. Preparat na tarczniki należy stosować po zauważeniu pierwszych szkodników.
Zabieg wykonać wcześnie rano lub późnym wieczorem tj. przed, lub po oblocie pszczół, najlepiej w czasie niskiej wilgotności powietrza (w okresie bezdeszczowym), ponieważ preparat powinien szybko wyschnąć na roślinie. Spryskiwać dokładnie całą roślinę z odległości 30 cm tak, aby była wilgotna i nie tworzyły się ściekające krople. Dokładnie pokryć opryskiem na tarczniki również dolną stronę liści. Unikać nanoszenia preparatu na płatki kwiatów. W razie konieczności zabieg powtórzyć po 7-14 dniach, po zauważeniu ruszających się owadów lub roztoczy.
Kolejną domową i tradycyjną metodą zwalczania tarczników może być sporządzenie oprysku z tytoniu. Nikotyna zawarta w tytoniu działa toksycznie na szkodniki, powodując ich paraliż i neutralizację. Aby sporządzić domowy oprysk na tarczniki, należy 100 g suszonego tytoniu zalać 1 litrem wody i odstawić na 24 godziny. Następnie roztwór odcedzić i przelać do spryskiwacza. Do roztworu można dodać łyżkę szarego mydła, aby poprawić przyczepność do liści. Powierzchnię roślin należy spryskać ze wszystkich stron, także od spodu, gdzie szkodników może być najwięcej.