Postaw na wrotycz w ogrodzie! Ekologiczne preparaty z wrotyczem, Tanacetum vulgare, opryski z wrotyczu, środki zawierające wrotycz pospolity

Wrotycz pospolity: Zwalczaj szkodniki bez chemii!

Wrotycz pospolity (z łac. Tanacetum vulgare), jest charakterystyczną rośliną z rodziny astrowatych o żółtych kwiatach, często spotykaną na łąkach, przy drogach, na miedzach polnych i obrzeżach lasów. Choć przeważnie uważany jest za chwast, wrotycz od lat miał szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Wrotycz pospolity to ziele, którego obecność w ogrodzie może być wyjątkowo korzystna, zwłaszcza dla osób ceniących naturalne i ekologiczne metody ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami. Wyciąg z wrotyczu jest skutecznym tradycyjnym środkiem przeciwko mszycom i przędziorkom, które są częstymi szkodnikami atakującymi rośliny ogrodowe.

Jak rozpoznać wrotycz pospolity? Jak wygląda kwiat wrotyczu?

Ziele wrotyczu łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznemu wyglądowi. Najbardziej rozpoznawalną cechą wrotyczu są właśnie jego kwiaty – drobne, okrągłe, intensywnie żółte, bez płatków, które tworzą zwarte i półkoliste koszyczki. Jest to stosunkowo duża roślina, która osiąga do 150 cm wysokości i ma specyficzny, korzenny zapach.

W środowisku naturalnym rośnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej, gdzie preferuje miejsca dobrze nasłonecznione i gleby piaszczyste. Liście wrotyczu pospolitego są ciemnozielone, głęboko wcięte, o mocno ząbkowanych brzegach, a przy rozgnieceniu wydzielają charakterystyczny, mocny, korzenny zapach, którego aromat zbliżony jest do kamfory. Ziele wrotyczy pospolitego kwitnie w okresie letnim, od lipca do września, w zależności od warunków pogodowych.

Zdjęcie: Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare). Źródło: Canva Pro

Wrotycz w ogrodzie. Jak stosować ziele wrotyczu?

Ziele wrotyczu pospolitego (Tanacetum vulgare) znalazło zastosowanie w ogrodnictwie, ze względu na swoje właściwości odstraszające szkodniki. Wrotycz pospolity posiada specyficzne związki chemiczne, takie jak tujon i kamfora, które w naturalny sposób oddziałują na wiele pasożytów i patogenów roślinnych, co czyni go cennym sprzymierzeńcem w ekologicznej pielęgnacji ogrodów.

Ziele wrotyczu jest skuteczne w odstraszaniu mszyc, mrówki, przędziorki, komary, kleszczy i moli, a także pomaga w zapobieganiu chorobom grzybowym, jakie pojawiają się na roślinach. W ogrodnictwie ziele wrotyczu można wykorzystać na różne sposoby np. jako świeżą roślinę, suszone ziele, a także w formie oprysków z wrotyczu.

Ogrodnicy często stosują tzw. gnojówkę z wrotyczu, który jest prostym domowy sposobem do walki ze szkodnikami glebowymi, zwłaszcza pędrakami chrząszczy i chrabąszczy majowych oraz larwami opuchlaków. Chcesz dowiedzieć się, jak przygotować skuteczną gnojówkę z wrotyczu i wykorzystać ją w swoim ogrodzie? Z artykułu dostępnego tutaj dowiesz się krok po kroku wielu praktycznych wskazówek!

Jakie preparaty zawierają ekstrakt z wrotyczu pospolitego?

Jeśli jesteś miłośnikiem ogrodnictwa, który docenia ekologiczne rozwiązania, możesz zastosować AGROPAK WROTYCZ. Jest to naturalny preparat, który skutecznie zabezpieczy rośliny w ogródku i warzywniaku przed szkodnikami, dbając jednocześnie o środowisko.

AGROPAK WROTYCZ to naturalne rozwiązanie do ochrony roślin przed szkodnikami. Można go stosować przez podlewanie gleby, gdzie zaleca się trzy zabiegi co 7-10 dni. Roztwór z ekstraktem z wrotyczu podlewa się pod krzewy i kwiaty, za zabezpiecza uprawy przed pędrakami i nicieniami. Dla lepszych efektów, preparat można również stosować w formie oprysku. Pierwszy wykonujemy wiosną (20 ml koncentratu na 1 l wody), a kolejne w późniejszym terminie z proporcją 10 ml na 1 l wody.

Wrotycz pospolity stosowany w warzywniakach chroni uprawy przed szkodnikami, np. opuchlakami i drutowcami. Preparat z kwiatu wrotyczu ma charakterystyczny zapach oraz naturalne substancje, które sprawiają, że szkodniki glebowe wychodzą na powierzchnię i wzbudzają zainteresowanie ptactwa. W przypadku wystąpienia szkodników na liściach, oprysk można aplikować bezpośrednio na rośliny. Regularne podlewanie trawnika roztworem z wrotyczu utrzymuje go zdrowym i zielonym, minimalizując szkody powodowane przez pędraki.


Chcesz zastosować wrotycz pospolity. Masz problem z pędrakami lub mszycami? Nie wiesz w jaki sposób wykorzystać wrotycz w ogrodzie? Oto skuteczne rozwiązania!

W naszym artykule blogowym: Wrotycz pospolity. Naturalne rozwiązanie w walce ze szkodnikami znajdziesz przydatne wskazówki i sposoby, które pomogą Ci dowiedzieć się jakie wrotycz posiada właściwości.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium