SPRAWDŹ KLESZCZA domowy test do wykrywania krętków boreliozy u kleszcza

Opis
# SPRAWDŹKLESZCZA
DOMOWY TEST DO WYKRYWANIA KRĘTKÓW BORELIOZY U KLESZCZA
NIE WYRZUCAJ KLESZCZA, SPRAWDŹ GO I BĄDŹ BEZPIECZNY!
SZYBKI I WIARYGODNY REZULTAT
- jedyny na rynku domowy test do wykrywania krętków boreliozy u kleszcza
- wiarygodny rezultat w 10 minut!
- łatwy w użyciu
- wykrywa bakterie wszystkich typów boreliozy
OPIS PRODUKTU
Gdy złapiemy kleszcza warto sprawdzić, czy kleszcz jest nosicielem krętków boreliozy. Wykonanie testu #sprawdźkleszcza zajmuje 10 minut i dostarcza cennej wiedzy. Działanie testu opiera się na reakcji PCR - reakcji łańcuchowej polimerazy. Test posiada bardzo wysoką czułość i swoistość, dzięki czemu wykonując test #sprawdźkleszcza mamy pewność, czy nasz kleszcz był zarażony. Test #sprawdźkleszcza to test płytkowy przeznaczony do szybkiego i bezpośredniego wykrywania bakterii boreliozy u kleszcza. Test wykrywa bakterie B. garinii, B. afzelii, B. burgdorferi sensu stricto i B. spielmanii.
Wbrew ogólnemu przekonaniu, kleszcze nie atakują tylko latem i nie skaczą na nas z drzew. Z roku na rok, zimy w naszej szerokości geograficznej są łagodniejsze, a pory roku się powoli zacierają. W konsekwencji prowadzi to do wydłużenia czasu żeru kleszczy od marca do listopada, ponieważ do aktywności potrzebują one temperatury dodatniej rzędu 7-10°C.
Kleszcze obecne są dosłownie wszędzie: w parkach, w ogródkach działkowych, na trawnikach, na łąkach, placach zabaw, możliwe nawet, że kleszcza spotkamy na krzewach koło własnego domu. Nie spadają z drzew. Żerują na wysokości około metra nad ziemią. Mają świetnie rozwinięty narząd Hallera, dzięki któremu wyczuwają swoich potencjalnych żywicieli ze znacznej odległości. Rejestrują nie tylko temperaturę ciała, ale także składniki potu oraz wydychany dwutlenek węgla. Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, gdyż przenoszą wiele chorób m.in. boreliozę.
Bakterie boreliozy bytują w przewodzie pokarmowym kleszcza i za jego pośrednictwem są wprowadzane do organizmu żywiciela. Wydalanie bakterii boreliozy rozpoczyna się ok. dwie godziny od ugryzienia i osiąga szczyt po 72 godzinach. Prawdopodobieństwo zakażenia krętkami boreliozy wzrasta wraz z okresem bytowania kleszcza. Pierwsze objawy chorobowe możemy obserwować po ok. 10-14 dniach od ugryzienia.Objawy boreliozy są zróżnicowane. Charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Szybka diagnoza oraz właściwe leczenie może ograniczyć lub uniknąć wystąpienie poważnych powikłań.
ZAWARTOŚĆ ZESTAWU TESTOWEGO
SPOSÓB UŻYCIA
Do przeprowadzenia testu potrzebny będzie zegarek lub stoper. W celu przeprowadzenia badania należy wyjąć test z foliowego opakowania rozrywając miejsce zgrzewu. Następnie przygotować pozostałe elementy potrzebne do wykonania testu: pipeta, butelka z odczynnikiem, patyczek drewniany, probówka.
Badanie kleszcza najlepiej rozpocząć bezpośrednio po jego usunięciu. Ważnym elementem procedury testowania jest dokładne rozgniecenie kleszcza. Ostrożnie usuń kleszcza i upewnij się, że kleszcz został usunięty w całości. Kleszcza najlepiej usuwać pęsetą (lub odpowiednimi szczypcami lub haczykami) łapiąc go tuż przy nasadzie, czyli głowie i pociągając w kierunku przeciwnym do kierunku, w którym jest wbity kleszcz. Miejsce po usunięciu należy zdezynfekować.
Optymalne wykonanie testu zależy od rozmiaru kleszcza:
- kleszcz jest mniejszy niż 8mm – procedura badania „małe i średnie kleszcze”;
- rozmiar kleszcza przekracza 8 mm – procedura „duże kleszcze”.
Kleszcze małe i średnie (< 8 mm)
1. Umieścić kleszcza w probówce i dodać 3 krople odczynnika (buteleczka z odczynnikiem).
2. Rozgnieść kleszcza drewnianym patyczkiem, aż płyn się odbarwi. Do rozgniecenia kleszcza użyj ostrej strony drewnianego patyczka. Następnie wyjmij drewniany patyczek.
3. Z probówki pobrać pipetą uzyskany płyn. Upewnij się, że nie bierzesz żadnych cząstek kleszcza.
4. Do dołka testu płytkowego należy odmierzyć 3 krople pobranego z probówki płynu. Upewnij się, że nie pobrano żadnych cząstek kleszczy, ponieważ mogą one zatkać pole testowe.
5. Płyn zaczyna przebiegać przez pasek testowy. Odczekaj 10minut na wynik testu.
Porady dotyczące aplikacji, jeśli płyn nie przechodzi prawidłowo: jeśli kawałki kleszcza dostały się do dołka testu, można dodać dodatkową kroplę płynu.
Duże kleszcze
1. Umieść kleszcza w probówce.
2. Zmiażdżyć kleszcza dostarczonym drewnianym patyczkiem (ostra strona).
3. Pobierz płyn uzyskany po rozgnieceniu kleszcza pipetą. Upewnij się, że nie bierzesz żadnych cząstek kleszcza.
4. Dodaj kroplę płynu uzyskanego po rozgnieceniu kleszcza do dołka testu płytkowego i zostaw na kilka sekund.
5. Następnie dodaj 2 krople odczynnika (buteleczka z odczyn-nikiem) bezpośrednio do dołka.
6. Płyn zaczyna przebiegać przez pasek testowy.
7. Odczekaj 10 minut na wynik testu.
Wynik testu
Pozytywny wynik testu został oznaczony, gdy w polu reakcji kasety testowej pojawiają się dwie czerwone linie. Czerwona linia w regionie T (test) wskazuje pozytywny wynik testu – kleszcz jest nosicielem bakterii boreliozy (wykryto antygen Borrelia). Im mniej antygenów Borrelia jest obecnych, tym słabsza jest linia T. Słaba linia testowa jest również uważana za pozytywny wynik testu. Druga czerwona linia w regionie C (check) wskazuje linię kontrolną, która potwierdza prawidłową wydajność testu. Linia C nie jest linią odniesienia i może mieć inną intensywność niż linia T.
Interpretacja wyniku testu
Pozytywny wynik testu oznacza, że kleszcz jest nosicielem jednego z 4 genotypów krętków boreliozy. Jeżeli doszło do ugryzienia, pilnie skontaktuj się lekarzem pierwszego kontaktu, gdyż istnieje wysokie ryzyko zarażenia krętkami boreliozy. Negatywny wynik testu oznacza, że kleszcz nie jest nosicielem bakterii boreliozy. Mimo ujemnego wyniku testu pamiętaj, że kleszcze przenoszą wiele chorób. W przypadku wystąpienia objawów, poinformuj lekarza, że doszło do ugryzienia.
Nieprawidłowy wynik
Jeśli po przeprowadzeniu testu nie pojawi się żadna linia kontrolna, test jest nieprawidłowy. Prawdopodobnie badanie nie zostało przeprowadzone prawidłowo lub data ważności wygasła. W przypadku silnego barwienia tła po 10 minutach, kaseta testowa może być opłukana pod zimną bieżącą wodą aby zmyć kolor tła; wynik badania pozostanie widoczny.
Wszystkie elementy zużytego testu należy włożyć do oryginalnego opakowania i postępować z nimi tak, jak z odpadkami. Nie należy używać ponownie żadnego z elementów zestawu testowego.