SPRAWDŹ KLESZCZA domowy test do wykrywania krętków boreliozy u kleszcza

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 39,00 zł 39.00
ilość szt
dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Kod produktu: 2511

Opis

# SPRAWDŹKLESZCZA
DOMOWY TEST DO WYKRYWANIA KRĘTKÓW BORELIOZY U KLESZCZA


NIE WYRZUCAJ KLESZCZA, SPRAWDŹ GO I BĄDŹ BEZPIECZNY!
SZYBKI I WIARYGODNY REZULTAT

 

  • jedyny na rynku domowy test do wykrywania krętków boreliozy u kleszcza
  • wiarygodny rezultat w 10 minut!
  • łatwy w użyciu
  • wykrywa bakterie wszystkich typów boreliozy

 

OPIS PRODUKTU

Gdy złapiemy kleszcza warto sprawdzić, czy kleszcz jest nosicielem krętków boreliozy. Wykonanie testu #sprawdźkleszcza zajmuje 10 minut i dostarcza cennej wiedzy. Działanie testu opiera się na reakcji PCR - reakcji łańcuchowej polimerazy. Test posiada bardzo wysoką czułość i swoistość, dzięki czemu wykonując test #sprawdźkleszcza mamy pewność, czy nasz kleszcz był zarażony. Test #sprawdźkleszcza to test płytkowy przeznaczony do szybkiego i bezpośredniego wykrywania bakterii boreliozy u kleszcza. Test wykrywa bakterie B. garinii, B. afzelii, B. burgdorferi sensu stricto i B. spielmanii.

Wbrew ogólnemu przekonaniu, kleszcze nie atakują tylko latem i nie skaczą na nas z drzew. Z roku na rok, zimy w naszej szerokości geograficznej są łagodniejsze, a pory roku się powoli zacierają. W konsekwencji prowadzi to do wydłużenia czasu żeru kleszczy od marca do listopada, ponieważ do aktywności potrzebują one temperatury dodatniej rzędu 7-10°C.

Kleszcze obecne są dosłownie wszędzie: w parkach, w ogródkach działkowych, na trawnikach, na łąkach, placach zabaw, możliwe nawet, że kleszcza spotkamy na krzewach koło własnego domu. Nie spadają z drzew. Żerują na wysokości około metra nad ziemią. Mają świetnie rozwinięty narząd Hallera, dzięki któremu wyczuwają swoich potencjalnych żywicieli ze znacznej odległości. Rejestrują nie tylko temperaturę ciała, ale także składniki potu oraz wydychany dwutlenek węgla. Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, gdyż przenoszą wiele chorób m.in. boreliozę. 

Bakterie boreliozy bytują w przewodzie pokarmowym kleszcza i za jego pośrednictwem są wprowadzane do organizmu żywiciela. Wydalanie bakterii boreliozy rozpoczyna się ok. dwie godziny od ugryzienia i osiąga szczyt po 72 godzinach. Prawdopodobieństwo zakażenia krętkami boreliozy wzrasta wraz z okresem bytowania kleszcza. Pierwsze objawy chorobowe możemy obserwować po ok. 10-14 dniach od ugryzienia.Objawy boreliozy są zróżnicowane. Charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Szybka  diagnoza  oraz  właściwe  leczenie  może  ograniczyć  lub  uniknąć wystąpienie poważnych powikłań.

ZAWARTOŚĆ ZESTAWU TESTOWEGO

SPOSÓB UŻYCIA

Do przeprowadzenia testu potrzebny będzie zegarek lub stoper. W celu przeprowadzenia badania należy wyjąć test z foliowego opakowania rozrywając miejsce zgrzewu. Następnie przygotować pozostałe elementy potrzebne do wykonania testu: pipeta, butelka z odczynnikiem, patyczek drewniany, probówka.

Badanie kleszcza najlepiej rozpocząć bezpośrednio po jego usunięciu. Ważnym elementem procedury testowania jest dokładne rozgniecenie kleszcza. Ostrożnie usuń kleszcza i upewnij się, że kleszcz został usunięty w całości. Kleszcza najlepiej usuwać pęsetą (lub odpowiednimi szczypcami  lub  haczykami)  łapiąc  go  tuż  przy  nasadzie,  czyli  głowie  i  pociągając  w  kierunku  przeciwnym  do  kierunku,  w  którym  jest  wbity  kleszcz.  Miejsce  po  usunięciu  należy zdezynfekować.

Optymalne wykonanie testu zależy od rozmiaru kleszcza:

  •   kleszcz jest mniejszy niż 8mm –  procedura  badania  „małe i średnie kleszcze”;
  •   rozmiar kleszcza przekracza 8 mm  –  procedura  „duże  kleszcze”.

Kleszcze małe i średnie (< 8 mm)

1.  Umieścić kleszcza w probówce i dodać 3 krople odczynnika (buteleczka z odczynnikiem).
2.  Rozgnieść kleszcza drewnianym patyczkiem, aż płyn się odbarwi. Do rozgniecenia kleszcza użyj ostrej strony drewnianego patyczka. Następnie wyjmij drewniany patyczek.
3.  Z probówki pobrać pipetą uzyskany płyn. Upewnij się, że nie bierzesz żadnych cząstek kleszcza.
4.  Do  dołka testu płytkowego należy odmierzyć 3 krople pobranego z probówki płynu. Upewnij się, że nie pobrano żadnych cząstek kleszczy, ponieważ mogą one zatkać pole testowe.
5.  Płyn  zaczyna  przebiegać  przez  pasek  testowy.  Odczekaj  10minut na wynik testu.

Porady dotyczące aplikacji, jeśli płyn nie przechodzi prawidłowo: jeśli kawałki kleszcza dostały się do dołka testu, można dodać dodatkową kroplę płynu.

Duże kleszcze

1.  Umieść kleszcza w probówce.
2.  Zmiażdżyć kleszcza dostarczonym drewnianym patyczkiem (ostra strona).
3.  Pobierz  płyn  uzyskany  po  rozgnieceniu  kleszcza  pipetą. Upewnij się, że nie bierzesz żadnych cząstek kleszcza.
4.  Dodaj  kroplę płynu uzyskanego po rozgnieceniu kleszcza do dołka testu płytkowego i zostaw na kilka sekund.
5.  Następnie dodaj 2 krople odczynnika (buteleczka z odczyn-nikiem) bezpośrednio do dołka.
6.  Płyn zaczyna przebiegać przez pasek testowy.
7.  Odczekaj 10 minut na wynik testu.

Wynik testu

Pozytywny wynik testu został oznaczony, gdy w polu reakcji kasety testowej pojawiają się dwie czerwone linie. Czerwona linia w regionie T (test) wskazuje pozytywny wynik testu – kleszcz jest nosicielem bakterii boreliozy (wykryto antygen Borrelia). Im mniej antygenów Borrelia jest obecnych, tym słabsza jest linia T. Słaba linia testowa jest również uważana za pozytywny wynik testu. Druga czerwona linia w regionie C (check) wskazuje linię kontrolną, która potwierdza prawidłową wydajność testu. Linia C nie jest linią odniesienia i może mieć inną intensywność niż linia T.

Interpretacja wyniku testu

Pozytywny wynik testu oznacza, że kleszcz jest nosicielem jednego z 4 genotypów krętków boreliozy. Jeżeli  doszło  do  ugryzienia,  pilnie  skontaktuj  się  lekarzem  pierwszego  kontaktu,  gdyż  istnieje  wysokie  ryzyko  zarażenia krętkami boreliozy. Negatywny wynik testu oznacza, że kleszcz nie jest nosicielem bakterii  boreliozy.  Mimo  ujemnego  wyniku  testu  pamiętaj, że kleszcze  przenoszą  wiele  chorób.  W  przypadku  wystąpienia objawów, poinformuj lekarza, że doszło do ugryzienia.

Nieprawidłowy wynik

Jeśli  po  przeprowadzeniu  testu  nie  pojawi  się żadna  linia  kontrolna,  test  jest  nieprawidłowy.  Prawdopodobnie  badanie  nie  zostało przeprowadzone prawidłowo lub data ważności wygasła. W  przypadku  silnego  barwienia  tła  po  10  minutach,  kaseta  testowa może być opłukana pod zimną bieżącą wodą aby zmyć kolor tła; wynik badania pozostanie widoczny.

Wszystkie elementy zużytego testu należy włożyć do oryginalnego opakowania i postępować z nimi tak, jak z odpadkami. Nie należy używać ponownie żadnego z elementów zestawu testowego.

Pliki do pobrania:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium