Pluskwa domowa. Wszystko, co musisz wiedzieć!
Jak rozpoznać ugryzienia pluskwy?
Pluskwa domowa (Cimex lectularius) to mały owad krwiopijny, które gryzie zwykle w linii prostej i pozostawia po sobie zazwyczaj od 2 do 5 ukąszeń, co często przypomina serię kolejnych posiłków. Pluskwa preferuje odsłonięte obszary ciała i najczęściej gryzie człowieka w miejscach takich jak twarz, szyja, ramiona, ręce i nogi. Pluskwa rzadko kąsa w miejscach osłoniętych ubraniem. Ugryzienia pluskwy łóżkowej przypominają ukąszenia komara, ale często są bardziej rozległe. Skóra wokół miejsca ukąszenia może być delikatnie opuchnięta.
Nie każdy człowiek reaguje w ten sam sposób na ugryzienie pluskwy domowej. U niektórych osób występuje silny obrzęk i podrażnienie, podczas gdy u innych nie zauważamy większych zmian skórnych mimo ukąszeń. Pluskwy w trakcie pobierania krwi wstrzykują substancję znieczulającą, dzięki czemu ich ukąszenia są niewyczuwalne. Dopiero później na skórze człowieka może pojawić się świąd, zaczerwienienie i dyskomfort.
Po czym poznać, że pluskwy są w domu?
Pluskwy domowe pozostawiają po sobie odchody w postaci drobniutkich, czarnych kropeczek, które przypominają plamki tuszu. Znaleźć je można w miejscach ich kryjówek, szczególnie w szwach materacy, w narożnikach łóżka, na ramach, na pościeli i wokół listew przypodłogowych.
Pluskwy wydzielają specyficzny, słodkawo-mdły zapach, który przypomina woń gnijących malin. Jest to woń ich feromonów komunikacyjnych. Pluskwy domowe składają drobne, półprzezroczyste, białawe jajeczka, które mają około 1 mm długości. Owady te regularnie linieją, więc można znaleźć ich suche, jasne skorupki tzw. wylinki, które są pozostałościami po zrzuceniu starego oskórka.
Skąd się biorą pluskwy w domu?
Pluskwy domowe to owady synantropijne, które od wieków żyją w bliskim sąsiedztwie ludzi. Pluskwy mogą pojawić się praktycznie w każdym domu, niezależnie od jego czystości czy standardu. Najczęściej pluskwy podróżują w bagażu, a także mogą być przeniesione w ubraniach lub przedmiotach zabranych z miejsc, w których były obecne.
Zazwyczaj pluskwy przenosimy do domu w przedmiotach z drugiej ręki, takich jak stare meble, łóżka, kanapy, fotele i materace. Możemy pluskwy przywlec wraz z torbami, ubraniami i walizkami. Pluskwy mogą być również przykrą pamiątką z wakacji lub podróży, gdyż często rozwijają się w hotelach, pensjonatach i ośrodkach wypoczynkowych.
W budynkach wielorodzinnych pluskwy wędrują pomiędzy mieszkaniami przez szczeliny w ścianach, a także przez rury, przewody instalacyjne i kanałami wentylacyjnymi. Pluskwy mogą ukrywać się również w przestrzeniach publicznych, takich jak kina i teatry oraz w środkach komunikacji miejskiej.
Jak wygląda pluskwa domowa?
Pluskwa domowa (z łac. Cimex lectularius) jest niewielkim, owalny i spłaszczonym owadem, o brunatnej kolorystyce, który osiąga długość od 4 do 6 mm i około 3 mm szerokości. Ciało pluskwy po posiłku staje się bardziej zaokrąglone i czerwonawe z powodu nasycenia krwią. Młode pluskwy, czyli nimfy, są jaśniejsze i niemal przezroczyste, ale po nakarmieniu przybierają barwę podobną do dorosłych.
Pluskwy mają sześć kończyn, z których każda zakończona jest dwoma drobnymi haczykami, które ułatwiają im wspinanie się po pionowych powierzchniach. Owalne ciało pluskiew zwęża się ku przodowi i zakończone jest niewielką głowę z aparatem gębowym przystosowanym do przebijania skóry i ssania krwi.
Czy pluskwy przenoszą choroby?
Pluskwy domowe nie przenoszą chorób zakaźnych i nie ma jednoznacznych dowodów na to, że mogą one zarazić człowieka patogenami. Niestety ugryzienia pluskiew często wywołują świąd, co prowadzi do drapania i zwiększa ryzyko wtórnych bakteryjnych infekcji skórnych.
U niektórych osób reakcje na ukąszenia mogą się nasilić i doprowadzić do wysypki lub odczynów alergicznch. Obecność pluskiew w domu bywa również źródłem stresu, co skutkuje problemami ze snem i negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne.
Jak długo pluskwa może przeżyć bez pokarmu?
Pluskwa domowa szybko dostosowuje się do niedogodnych warunków i może przetrwać bez pokarmu od kilku miesięcy nawet do roku, w zależności od temperatury i wilgotności. Dorosłe osobniki wykazują większą odporność na brak pożywienia niż młode nimfy, które szybciej giną bez dostępu do żywiciela. Zdolność przetrwania w niedogodnych warunkach sprawia, że pluskwy są trudne do zwalczenia, nawet w pomieszczeniach, które przez długi czas pozostały niezamieszkane.
Jak znaleźć gniazdo pluskiew? Gdzie chowają się pluskwy?
Pluskwy domowe żerują pod osłoną nocy i gnieżdżą się w ciemnych miejscach, które zapewniają im stabilną temperaturę i łatwy dostęp do żywiciela. Najczęściej chowają się w szwach materacy, w ramach łóżek, przy listwach przypodłogowych, za obrazami, w tapicerowanych meblach, takich jak sofy, fotele.
Gniazda pluskiew znajdują się również w szczelinach ściennych i podłogowych, a także w przestrzeniach za dywanami czy pod tapetami. Kolejne popularne kryjówki pluskiew to karnisze, gniazdka elektryczne i urządzenia elektroniczne (np. telewizory, komputery, głośniki etc.).
Jak szybko pluskwa się rozmnaża?
Pluskwa domowa jest gatunkiem, który rozmnaża się niezwykle szybko, co czyni ją trudnym szkodnikiem do zwalczenia. Dorosła samica średnio składa od 1 do 7 jaj dziennie, a w ciągu całego swojego życia, składa od 200 do 500 jaj.
Jaja pluskiew są trudne do zauważenia, mają tylko około 1 mm długości, są białawe i pokryte lepką substancją, dzięki której przyczepiają się do różnorodnych powierzchni. W sprzyjających warunkach, przy temperaturze około 21-26°C, z jaj wylęgają się młode osobniki już po około 6-10 dniach, a kolejne pokolenie jest gotowe do rozmnażania w ciągu 4-6 tygodni.
Jak pozbyć się pluskiew domowych? Poznaj domowe sposoby na pluskwy!
Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się pluskiew domowych, najlepiej zastosować zróżnicowane metody, które łączą działania mechaniczne, chemiczne i termiczne. Na początek warto dokładnie odkurzyć wszystkie miejsca, gdzie mogą ukrywać się pluskwy, szczególnie szwy materacy, szczeliny w ramach łóżek, meble i listwy przypodłogowe. Wymienny zasobnik z odkurzacza należy natychmiast wrzucić do szczelnego foliowego worka na śmieci, a jego zawartość spryskać preparatem owadobójczym i szybko zutylizować odpad, tak by zapobiec ponownemu rozprzestrzenieniu się pluskiew.
Zabieg zwalczania pluskiew możemy przeprowadzić za pomocą specjalistycznych insektycydów, które należy stosować ostrożnie, zgodnie z zaleceniami producenta, aplikując je w miejscach kryjówek pluskiew. W tym celu możemy zastosować dostępne na rynku preparaty chemiczne do sporządzenia oprysków owadobójczych lub preparatów do zamgławiania pomieszczeń (tzw. metoda ULV) czego przykładem jest produkt DELTACAPS FORTE marki STRONG.
W celu kompleksowego zwalczania pluskiew należy pamiętać, że warto dodatkowo zastosować termiczne zwalczanie pluskiew za pomocą parownicy. Używamy do tego gorącej pary wodnej powyżej 60°C, która wnika w szczeliny i trudno dostępne miejsca, niszcząc nie tylko dorosłe osobniki, ale również ich jaja, które są wyjątkowe odporne na tradycyjne zabiegi dezynsekcji.
Opryski chemiczne znakomicie zwalczają dorosłe pasożyty, ale nie niszczą jaj pluskiew, ponieważ mają one twardą, ochronną powłokę, przez którą nie przenikają substancje czynne. Parownica natomiast jest w stanie szybko i skutecznie zlikwidować jaja, gdyż wysoka temperatura uszkadza ich strukturę.
DELTACAPS FORTE - PREPARAT ZWALCZAJĄCY PLUSKWY
Pluskwy w ubraniach! Jak się ich pozbyć?
Zwalczanie pluskiew nie tylko polega na zastosowaniu tradycyjnych metod chemicznych. Należy je również wyeliminować z ubrań. Jeśli chcemy pozbyć się pluskiew domowych z ubrań, należy je dokładnie wyprać w wysokiej temperaturze, najlepiej w temperaturze 60°C, co zabije owady wraz z jajami. Po praniu warto dodatkowo włożyć ubrania do suszarki bębnowej i ustawić wysoką temperaturze na 30 minut, co dodatkowo zwiększy skuteczność zwalczania pluskiew.
Jeśli chcemy uniknąć przywiezienia pluskiew z hotelu, przed powrotem do domu warto odzież umieścić w rozpuszczalnym worku na ubrania, co zapobiega wydostaniu się pluskiew na zewnątrz. Po powrocie z podróży worek z ubraniami, można wrzucić bezpośrednio do pralki. W trakcie prania, pod wpływem gorącej wody, worek ulegnie rozpuszczeniu.
ROZPUSZCZALNY WOREK NA PRANIE - SKUTECZNA OCHRONA PRZED PLUSKWAMI
Jak długo trwa zwalczanie pluskwy?
Zwalczanie pluskiew może trwać od kilku dni do kilku tygodni, a nawet miesięcy w zależności od intensywności infestacji oraz zastosowanych metod. W przypadku niewielkiej liczby owadów proces może być stosunkowo szybki, zwłaszcza gdy używa się skutecznych i połączonych metod, takich jak odkurzanie, środki chemiczne, zastosowanie parownicy lub wymrażania i pranie ubrań w wysokiej temperaturze.
Jednak w przypadku dużej infestacji pluskiew, zwalczanie może zająć więcej czasu, ponieważ konieczne będzie kilkukrotne powtarzanie zabiegów. Po wykonanej dezynsekcji należy przez kilka tygodni monitorować pomieszczenie, żeby upewnić się, że pluskwy zostały całkowicie wytępione.
Jak sprawdzić obecność pluskiew? Czy istnieją detektory do wykrywania pluskiew domowych?
Na rynku dostępne są nowoczesne detektory pluskiew, które ułatwiają wykrywanie ich obecności. Jednym z innowacyjnych produktów jest pułapka monitorująca pluskwy oparta na technologii BugScents™ Sentry Pro. Jest to zaawansowana pułapka lepowa o ultracienkim profilu, która zawiera feromony wabiące pluskwy.
Minimalistyczny i kompaktowy wygląd pozwala na jej dyskretne umieszczenie w różnych miejscach w szczególności pod łóżkiem, pod szafkami nocnymi. Detektor pluskiew możemy z powodzeniem zastosować w mieszkaniach, hotelach, noclegowniach oraz innych miejscach, gdzie estetyka jest kluczowa, a monitoring szkodników nie powinien rzucać się w oczy.
FEROMONOWA PUŁAPKA NA PLUSKWY - BED BUG MONITOR
Eksperci radzą! Skąd się biorą pluskwy w domu? Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
W sierpniu 2023 roku w programie "Pytanie na śniadanie" na antenie TVP 2 eksperci podjęli ważny temat, który dotyczy problemu pluskiew w domu. Gościem programu, byli Pan Eryk Połeć z firmy ERPOL oraz Pani dr Anna Jędrowiak, dermatolog. Eksperci wyjaśnili, jak rozpoznać obecność pluskiew i co zrobić, żeby przed nimi skutecznie się ochronić. Pluskwy łóżkowe to wyjątkowo natrętne pasożyty, które żerują w nocy, podczas gdy śpimy. Pasożyty ten na domiar złego gryzą, co wywołuje zaczerwienienie, świąd i obrzęk. Jak je zatem znaleźć? Pan Eryk Połeć podpowiada, jak skutecznie wytropić uporczywe szkodniki, i na jakie miejsca szczególnie należy zwrócić uwagę.
Warto też poznać skuteczne domowe sposoby na pozbyćie się pluskwy łóżkowej, o których mówi nasz ekspert. O ugryzieniach pluskiew i zmianach skórnych, opowiada doktor Anna Jędrowiak. Nie przegap tego wyjątkowego odcinka programu, który dostarczy Ci praktycznych informacji na temat wykrywania, rozpoznawania i tępienia pluskiew w domu. Zdobądź wiedzę, która pomoże Ci zachować spokój w walce z tymi uciążliwymi pasożytami!