Odstraszanie gołębi i wróbli

Ptaki są z reguły bardzo mile widzianymi gośćmi w naszym otoczeniu. W lesie nasłuchujemy ich śpiewu, zaś w ogrodzie z radością witamy nadejście przedstawicieli tych gatunków, które żywią się między innymi szkodnikami grasującymi wśród naszych grządek i sadzonek.

W realiach blokowych sprawa przedstawia się inaczej. Gołębie i wróble mogą być dość przykrymi intruzami ze względu na nieczystości, jakie za sobą zostawiają, nie mówiąc już o potencjalnych chorobach, jakie mogą do nas przynieść. Na szczęście na rynku można znaleźć całkiem pokaźny wybór sprzętów służących do skutecznego odstraszania gołębi oraz wróbli. Przedstawiamy poniżej przegląd podstawowych metod, jak radzić sobie z niechcianymi gośćmi.

Domowe rozwiązania

Jeśli sytuacja jest wyjątkowo nagła lub nie chcemy wydawać majątku na zabezpieczenia mające odstraszyć ptactwo, można postawić na kilka sprawdzonych rozwiązań, które są w zasięgu właściwie każdego z nas. Na balkonie lub tarasie można zamontować choćby:

  • folie oraz reklamówki – głośny, szeleszczący dźwięk może przepłoszyć gołębie oraz wróble (zwłaszcza w bardziej wietrzne dni),
  • płytę kompaktową – słońce odbijające się od powierzchni płyty będzie drażnić i odstraszać ptaki, które upodobały sobie wizyty w pobliżu Twojego domu.

Imitacje ptaków

Wśród rozwiązań dostępnych dla osób borykających się ze zbyt częstymi wizytami niechcianych ptaków, są sztuczne drapieżniki. Wystarczy zamontować atrapę zwierzęcia, które jest naturalnym drapieżnikiem dla gołębi lub wróbli (jak na przykład jastrząb lub sokół), aby je skutecznie odstraszyć. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że zmniejsza ryzyko sytuacji, w której ptak wlatuje nam w szybę – raczej nie zaryzykuje tak bliskiej konfrontacji z drapieżnikiem. Istnieje jednak ryzyko, że z czasem skuteczność atrapy będzie maleć. Ptaki z czasem mogą się zorientować, że mają do czynienia z imitacją. Można jednak temu zapobiec, regularnie przestawiając sztucznego drapieżcę, żeby mógł dalej skutecznie straszyć.

Siatki ochronne przeciw wróblom

Proste i skuteczne rozwiązanie w postaci siatki wykonanej z polietylenu, dzięki czemu całość jest wyjątkowo wytrzymała, a przy tym bardzo lekka, co zdecydowanie ułatwia montaż. Oczka sieci są w niektórych produktach na tyle małe, że nawet wróble (nie mówiąc o gołębiach) nie dadzą rady się przez nie przecisnąć. Produkt ten polecamy szczególnie osobom, które mają w domu zwierzęta domowe, zwłaszcza koty. Materiał siatki jest na tyle wytrzymały, że bez problemu powstrzyma podróżnicze zapędy co bardziej ciekawskich kotów.

Odstraszające sygnały świetlne i dźwiękowe

Wśród produktów z górnej półki cenowej znaleźć można sprzęt elektroniczny wyposażony w precyzyjne detektory ruchu. Tak zaprojektowany odstraszacz do gołębi będzie automatycznie emitować dźwięki naturalnych drapieżników – również w częstotliwościach ultradźwiękowych – gdy tylko wykryje ruch gołębia, wróbla lub innego zwierzęcia Niezaprzeczalną zaletą jest tutaj możliwość wgrywania własnych dźwięków oraz regulacji głośności. W ten sposób sprzęt nie będzie też zbytnio uciążliwy dla nas oraz dla naszych sąsiadów.

Ruchome pręty czy kolce do odstraszania?

Każdy z nas z pewnością widział montowane na elewacji budynków kolce, które mają odstraszać gołębie lub wróble, które chciałyby usiąść na gzymsie. Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że skutecznie spełnia ono swoją rolę. Krytycy z kolei zwracają uwagę, że odbywa się to kosztem cierpienia zwierząt, a czasem także życia, ponieważ kolce nie zawsze są odpowiednio przytępione. Mogą one przez to zranić ptaka, a nawet przyczynić się do jego śmierci.

Jeśli szukasz rozwiązań bardziej przyjaznych zwierzętom, to idealnym rozwiązaniem mogą być ruchome pręty montowane na dachach. Są one prawie niewidoczne dla obserwatora, dzięki czemu nie zaburzają estetyki budynku, a ponadto nie zadają bólu gołębiom bądź wróblom, które próbują usiąść w danym miejscu. Pręty uginają się i wykrzywiają pod naporem ciężaru ptaka, przez co uniemożliwiają mu przesiadywanie na dachu.

Który odstraszacz ptaków najlepiej wybrać?

Ta decyzja jest uzależniona od wielu czynników. Tym głównym jest oczywiście budżet i to, ile pieniędzy jesteśmy gotowi wydać, żeby przepędzić męczące nas gołębie czy wróble. Warto też zadać sobie pytanie, na ile dany odstraszacz będzie przeszkadzać nam w codziennym funkcjonowaniu i czy nie będzie drażnić sąsiadów.

Trudno jednoznacznie wskazać, które rozwiązania będą najskuteczniejsze. Gołębie i wróble mogą z czasem przyzwyczaić się do głośnego szelestu foliówki lub zauważyć, że sokół stojący na balkonie to w rzeczywistości nieruchoma atrapa. Dobrym pomysłem może być nabycie kilku różnych sprzętów i stosować je na przemian, żeby zachować ich wysoką skuteczność.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium