Ptaszyniec kurzy (dermanyssus gallinae)
W letnich, ciepłych miesiącach na skórze ptaków mogą pojawić się krwiopijne czerwone roztocza. Ptaszyniec kurzy uznawany jest za najbardziej szkodliwego i dokuczliwego pasożyta zewnętrznego drobiu. Na infekcje narażone są kury, indyki, perliczki i bażanty. Roztocza te mają owalny kształt i szarożółtą lub czerwonawą barwę. Ptaszyńce są odporne na niskie temperatury i brak pożywienia. Atakują skórę ptaków: po zmasowanym ataku młode osobniki giną od toksycznej śliny, dorosłe tracą na masie ciała, są osowiałe, mają pokaleczoną skórę, powyrywane i uszkodzone od drapania pióra.
Jak się pozbyć ptaszyńca?
Kurnik należy wcześniej wysprzątać ze ściółki, kurzu i resztek paszy.
W zwalczaniu ptaszyńca istotne jest izolowanie zarażonych ptaków, dokładne spryskiwanie kurników, mycie karmideł i klatek gorącą wodą z detergentem (przed opryskiem), zasiedlanie kurnika po około 10 dniach od zabiegu, przemienne oświetlanie pomieszczeń. Nie ulega wątpliwości, że jednym z niezwykle poważnych zagrożeń w hodowli drobiu jest atak bardzo niebezpiecznego i uciążliwego pasożyta, jakim jest ptaszyniec kurzy. Ten niewielki gatunek roztocza powoduje wiele poważnych chorób drobiu (cholerę, białaczkę czy toksoplazmozę), które w niektórych przypadkach mogą przejść na człowieka poprzez kontakt z zakażonym mięsem.
Dlatego tak ważne jest skuteczne zwalczanie ptaszyńca w taki sposób, aby chronić hodowany drób przed ukąszeniami tego pasożyta. W takich przypadkach miejscowe oddziaływanie nie daje efektów, bowiem gatunki te są niezwykle wytrzymałe i potrafią przeżyć w niemal każdych warunkach, nawet bez pożywienia przez długi czas.
Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie tzw. deakaryzacja. Jest to opryskanie całego kurnika specjalną mieszanką, którą można nabyć w profesjonalnym sklepie, w formie proszku bądź płynu. Cały proces jest dość długi, jednak sprawia, że skutecznie pozbędziemy się tego problemu.
Warto stosować środki zwalczające ptaszyńca a jednocześnie bezpieczne dla zwierząt: np.
BioPowder zamiennie z preparatem Strong na Ptaszyńca kurzego
Jak wygląda deakaryzacja?
W pierwszej kolejności należy oczyścić cały kurnik z jakichkolwiek nieczystości. Pozbywamy się ściółki, pokarmu, kurzu, brudu i wszystkich innych zanieczyszczeń. Aby usprawnić ten proces, najlepiej wykorzystać odkurzacz, a także sprężone powietrze.
Następnie wszystkie elementy wyposażenia kurnika (poidła, grzędy, karmniki i inne) należy wynieść i dokładnie oczyścić je przy pomocy gorącej wody. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku myjka ciśnieniowa, która pomoże usunąć cały brud.
Kiedy już kurnik jest dokładnie oczyszczony, można przystąpić do właściwej deakaryzacji. W tym celu wykorzystuje się specjalne aparaty rozpylające oraz odpowiednio dopasowane środki. Nasz sklep online oferuje kilka wariantów tego rodzaju preparatów. Aby zapewnić skuteczne zabezpieczenie przed ptaszyńcami kurzymi, należy opryskać wszystkie elementy kurnika – ściany, ziemię, dachy i inne.
Aby zagwarantować długotrwałe działanie środków, deakaryzację należy powtórzyć dwa lub trzy razy w odstępach 7 do 10 dni. Dzięki temu masz pewność, że pozbędziesz się wszystkich pasożytów z kurnika i zapewnisz bezpieczeństwo swoim kurom.