Praca w ogrodzie to ciężka, lecz zarazem może być bardzo satysfakcjonująca. Długie miesiące spędzone na pieleniu, podlewaniu i odchwaszczaniu w końcu przynoszą rezultat, a my cieszymy się pięknym ogrodem, który ozdabia nasz dom lub działkę, na której spędzamy czas latem. Sielankę burzy nadejście różnej maści szkodników, z którymi jednak zazwyczaj jesteśmy w stanie się uporać przy użyciu odpowiednich środków.
Sytuacja wygląda inaczej, jeśli na naszej posesji pojawił kret. Z jednej strony ten ssak spełnia pożyteczną rolę polegającą na spulchnianiu i nawadnianiu gleby, z drugiej jednak może on uszkodzić korzenie roślin rosnących w naszym ogrodzie, a do tego zostawia nieestetyczne kopce. Kret jest objęty ochroną prawną – ogrodnik może jedynie próbować przepłoszyć zwierzę lub schwytać je w pułapkę, a następnie własnoręcznie przenieść w inne miejsce. Jak zatem można się go pozbyć, jednocześnie nie wyrządzając mu niepotrzebnej krzywdy?
Jakimi środkami pozbyć się kreta?
Jeśli chcemy się pozbyć nieproszonego gościa, możemy wykorzystać naturalne, nieinwazyjne środki bezpieczne dla nas, zwierząt oraz dla środowiska. Przede wszystkim przydadzą się zioła i rośliny o ostrym i intensywnym zapachu, np. czosnek zmieszany dodatkowo z komosą, a następnie umieszczony w kopcu. Dla mocniejszego efektu można dodatkowo dolać trochę octu. Krety są zwierzętami o wyjątkowo czułym węchu i nie lubią ostrych, intensywnych aromatów. Intruza pozbędziemy się także za pomocą spleśniałych skórek cytrusów lub olejków aromatycznych, które także wydzielają wyjątkowo intensywne zapachy.
Inne sposoby na przepłoszenie
Oprócz silnych woni zwierzęta te nie lubią także hałasu. Dlatego też można je przepłoszyć poprzez wbicie metalowych słupków w kopce, a następnie zawieszenie puszek na prętach. Będą one wydawały głośne, nieprzyjemne dźwięki, które będą niosły się po tunelach, zniechęcając zwierzę do dalszych odwiedzin. Bardziej angażującą metodą jest wyłożenie specjalnej siatki pod powierzchnią ogrodu, która zablokuje intruza.
Jeśli powyższe metody pozbycia zawiodły, polecamy między innymi specjalnie skomponowane odstraszacze na bazie naturalnych składników oraz rury-kretołapki, z których zwierzę nie jest w stanie wyjść samodzielnie – dlatego też należy często sprawdzać stan pułapki, najlepiej kilka razy dziennie. Następnie schwytane zwierzę zabieramy i wywozimy kilkaset metrów z dala od naszej posesji.