Trojszyk ulec (Tribolium confusum) - jak pozbyć się szkodnika

Z pewnością wielu rolników mogło kiedyś spotkać się z tzw. szkodnikami magazynowymi. Są to najczęściej owady biegające, które wyczuwając żer w zbożu czy innych tego typu produktach, zasiedlają się w nich, co z kolei powoduje wzrost ich populacji.

Jednym z tego typu insektów jest trojszyk ulec (Tribolium confusum). To niewielki gatunek chrząszcza, którego dorosłe osobniki osiągają do 5mm. Ich ciało składa się z okrągłej głowy, kwadratowego przedplecza oraz owalnego odwłoku. Pod pokrywami posiadają dobrze wykształcone, błoniaste skrzydła, których jednak nie używają.

Ten szkodnik magazynowy jest gatunkiem o rekordowej płodności – jedna samica w odpowiednich warunkach może złożyć nawet 1000 jaj w przeciągu kilku miesięcy. Dlatego tak ważne jest szybkie zauważenie obecności trojszyka ulca oraz podjęcie natychmiastowych działań w celu jego zwalczenia.

Obecność owada w magazynie można zauważyć przede wszystkim poprzez dostrzeżenie samych insektów biegających po posadzce czy ścianach. Jeśli złożą one larwy w produkcie (mące, płatkach owsianych, otrębach i innych), wygląd danego artykułu może ulec zmianie i łatwiej ulegać pleśnieniu. Zbiory są także zanieczyszczane przez wylinki, pył oraz kał owadów.

Zwalczanie trojszyka ulca powinno być podjęte jak najszybciej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się larw. Oczywiście najlepszą metodą walki z tym szkodnikiem są działania profilaktyczne. Należy regularnie czyścić magazyny i wykonywać dezynsekcję.

Warto wspomnieć, że insekty tego typu gnieżdżą się najczęściej w uszkodzonym ziarnie. Bardzo ważne jest więc, aby dbać o to, by w produkcie nie zalęgały się także inne szkodniki.

Jeśli jednak zauważymy już obecność trojszyka ulca w produkcie, jedną z najskuteczniejszych metod jest fumigacja. Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki w firmie płynów do oprysków czy bomb zamgławiających. Pozwalają one na stosunkowo szybkie zwalczenie szkodników.

Wyjątkową sytuacją jest znaczne rozmnożenie się owadów w pomieszczeniu. W takich przypadkach standardowe zabiegi mogą nie wystarczyć i należy zwrócić się do profesjonalnych firm, które wykonają szereg zabiegów, mających na celu skuteczne zwalczenie szkodnika.

Niestety, magazynowane materiały, w których żerowały tego typu insekty należy zutylizować.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium