Trutki na myszy i szczury a psy

Przeprowadzenie regularnej i dokładnej deratyzacji jest obowiązkiem zarówno właścicieli budynków mieszkalnych jak i osób prowadzących określone rodzaje działalności – tyczy się to między innymi placówek gastronomicznych, sklepów spożywczych czy terenów zieleni miejskiej. Walka ze szczurami obejmuje między innymi utrzymanie właściwej higieny otoczenia, aby nie stworzyć atrakcyjnych warunków bytowania dla szkodników. Czasami jednak konieczne jest zastosowanie specjalnych trutek na szczury, które skutecznie wytępią stado i zniechęcą do dalszego żerowania w naszej okolicy.

Co jednak, jeśli nasz pies lub kot zjadł trutkę przeznaczoną dla gryzoni? Zdarza się bowiem, że deratyzacja jest przeprowadzona nieprawidłowo, przez co jej ofiarą mogą paść także zwierzęta domowe. W poniższym wpisie znajdziesz podstawowe informacje o działaniu substancji wykorzystywanych podczas deratyzacji oraz wskazówki, co robić, jeśli Twój kot lub pies zje preparat rozsypany w okolicy. W przypadku kotów należy również wziąć pod uwagę możliwość, że zjadł on zatrutego gryzonia.

Działanie trutki na szczury

Substancje wykorzystywane podczas deratyzacji opierają się przeważnie na antykoagulantach, czyli substancjach, które zapobiegają krzepnięciu krwi. Odpowiednio wysokie stężenie doprowadza do krwotoku wewnętrznego w organizmie i ostatecznie do śmierci zwierzęcia. Trzeba jednak podkreślić, że nie dzieje się to od razu. Natychmiastowa śmierć zaraz po zjedzeniu sprawiłaby, że szczury omijałyby wystawioną pułapkę szerokim łukiem. Dlatego też działanie substancji stosowanych do deratyzacji jest rozłożone w czasie, a objawy pojawiają się dopiero po kilku dniach. Trutki zawierają dodatkowo substancje wysuszające. Zwłoki szczura ulegają dzięki nim mumifikacji i nie wydzielają przez to woni rozkładu, który przyciągałby roje much.

Jak rozpoznać, czy pies lub kot zjadł coś zatrutego?

Opóźnione działanie substancji przeciwkrzepliwych wykorzystywanych przy deratyzacji bardzo utrudnia prawidłowe rozpoznanie sytuacji. Dopiero po kilku dniach u Twojego psa lub kota mogą wystąpić następujące objawy:

  • utrata apetytu,
  • duża senność,
  • krwawienie z okolic nosa oraz dziąseł,
  • wymioty,
  • pojawienie się wybroczyn (podskórnych wylewów krwi) w okolicach oczu.

Pod żadnym pozorem nie ignoruj tych objawów! Nieleczone, mogą doprowadzić do śmierci Twojego zwierzęcia!

Co robić w przypadku zatrucia kota lub psa?

Jeśli jesteś świadkiem tego, jak Twój pies lub kot zjada substancję niewiadomego pochodzenia (lub wiesz, że zawiera preparaty wykorzystywane do deratyzacji), możesz spróbować wywołać u swojego zwierzęcia wymioty. W tym celu zaleca się doustne podanie wody utlenionej (ok. mililitr na kilogram masy ciała psa lub kota) – po około minucie należy powtórzyć zabieg. Niezależnie od tego, czy udało się wywołać wymioty, należy bezwzględnie (i możliwie najszybciej) udać się do lekarza weterynarii. Na podstawie wywiadu medycznego oraz badań krwi zaaplikuje węgiel aktywowany (neutralizuje toksyny, powinien być przyjmowany mniej więcej co 3 lub 4 godziny) oraz przypisze odpowiednie środki przeczyszczające, aby przyspieszyć wydalenie substancji z organizmu. Twój pies bądź kot otrzyma także witaminę K (doustnie lub dożylnie), która wspomaga krzepnięcie krwi i neutralizuje działanie preparatów do deratyzacji.

Dalsza część kuracji jest uzależniona od stanu zdrowia Twojego zwierzęcia. W zależności od wieku, wagi oraz ilości zjedzonej substancji weterynarz wzbogaci kurację o odpowiednie leki oraz zadba o prawidłowe uzupełnienie płynów w organizmie.

Pamiętaj, jeśli nie wiesz, co robić w przypadku, gdy Twój pies lub kot zjadł trutkę na szczury lub nie jesteś w stanie samodzielnie wykonać pewnych czynności, natychmiast udaj się ze swoim zwierzęciem do weterynarza!

Z uwagi na powyższe ryzyko należy o dostosowanie wykorzystywanych środków deratyzacyjnych. Jeśli ryzyko zjedzenia trutki przez psa lub kota jest bardzo wysokie (np. z uwagi na fakt, że preparaty nie zostały należycie zabezpieczone), wówczas można zastosować pułapki mechaniczne (zamiast chemicznych) lub wykorzystać alternatywne środki odstraszające gryzonie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium