Kuna domowa - w jaki sposób można pozbyć się kuny?

Kuna domowa - w jaki sposób można pozbyć się kuny?

Uroczo wyglądające zwierzątko, którym jest kuna, potrafi wyrządzić spore szkody. Ten mały futrzak upodobał sobie przebywanie w okolicach ludzkich zabudowań i gospodarstw domowych, przez co najczęściej to właśnie nasz dobytek ulega uszkodzeniom po wizycie kuny. Do najczęstszych szkód należą oczywiście przegryzione przewody samochodowe, a nawet uszkodzenia w pokryciu dachowym. Kuna domowa nie cieszy się więc dużą sympatią wśród właścicieli domów i samochodów. Po czym poznać jej obecność na podwórku i jak się jej pozbyć? Koniecznie czytaj dalej!

Po czym poznać, że mamy do czynienia z kuną domową?

Ten mały, puszysty ssak charakteryzuje się aktywnością w nocy – to właśnie wtedy można usłyszeć ją na dachu, poddaszu bądź podwórku. Pierwsze dziwne odgłosy wieczorem powinny więc zwrócić naszą szczególną uwagę. Odgłosy przypominają płacz dziecka co może być dla nas bardzo niepokojące. Należy wziąć pod uwagę że kuny wydają odgłosy podczas zabawy z młodymi, godów lub walki o terytorium. W każdym z tych przypadków mamy już problem. To jednak nie wszystko – kuna domowa jest sporym bałaganiarzem. Naszą uwagę powinny więc także zwrócić pozostawione przez nią reszty pożywienia, są to ptaki, żaby, a nawet drobne gryzonie. Kuna domowa pozostawia po sobie również nieprzyjemnie pachnące odchody – wszystkie te elementy powinny nas zaalarmować i skłonić do szybkiego działania. To małe zwierzątko jest inteligentne i może się okazać, że jej złapanie nie będzie tak proste, jak nam się wydaje.

W Polsce wyróżniamy 2 gatunki kuny: leśną (Martes martes) oraz domową ( Martes foina). Różnica między tymi futrzakami  jest niewielka. U kuny leśnej zwanej tumakiem plama na szyi i piersi jest żółta lub pomarańczowa a nos jest czarny. U kuny domowej zwanej kamionką plama ta jest biała i sięga aż do ramion, nos natomiast ma kolor cielisty. Jeżeli zauważymy że mamy do czynienia z kuną leśną możemy odetchnąć. Najpewniej wróci niedługo do swojego naturalnego środowiska w lesie.

Kuna - jakie szkody może nam wyrządzić?

Kuny świetnie wspinają się po elewacji, drzewach, płotach i murach. Znajdą każdą, nawet najmniejszą szczelinę, przez którą wcisną się do domu. Może to być przesunięta dachówka, nieszczelna izolacja budynku czy dziury w podbitce dachowej. Jeżeli kuna już się u nas zadomowiła możemy spodziewać się

  • uszkodzenia ocieplenia dachu
  • przegryzanie kabli z instalacji elektrycznej w domu i w samochodzie
  • nieznośny hałas
  • choroby których nosicielami są kuny
  • spore ilości odchodów i moczu w miejscu bytowania kuny
  • kuny gromadzą martwe ofiary przez co bardzo szybko czuć zapach padliny
  • jedna kuna w ciągu jednej nocy może zabić wszystkie kury w kurniku (przez instynkt gonienia za ofiarą)
  • narażone są króliki, gołębie i wszelkie ptactwo gospodarskie i ozdobne
  • kuna jest wszystkożerna więc narażone są również nasze uprawy a w szczególności owoce

Misja - jak złapać kunę?

Wabik na KUNY, ŁASICE, BORSUKI, SZOPY, KOTY i inne łasicowate STRONG 100ml

Czas na działanie! Najpopularniejszym sposobem łapania tego zwierzątka jest tak zwana żywołapka - do specjalnej pułapki warto włożyć jajka, chleb z dodatkiem miodu lub specjalnie do tego przygotowany wabik STRONG. Pułapka powinna stać w miejscu najczęstszego bytowania zwierzaka przez kilka dni, tak aby mogło się ono z nią oswoić. Jeśli jednak nie chcesz kuny łapać, możesz postawić na czynności odstraszające ją - na przykład urządzenia emitujące specyficzne dźwięki, które imitują odgłos większych od kuny zwierząt. Aby zoptymalizować odstraszanie kuny zaleca się również używanie odstraszaczy zapachowych.Wyczuwalne przez nie substancje zapachowe zawarte w preparatach skutecznie doprowadzają je do ucieczki z miejsca aplikacji odstraszacza. Preparat przy sprzyjających warunkach atmosferycznych (bezdeszczowa pogoda/zadaszenie) pozostaje aktywny nawet do 12 tygodni. Poniżej specjalnie do tego przeznaczone preparaty.

STRONG WYDAJNY i DŁUGOTRWAŁY odstraszacz na KUNY, LISY i KRETY 300 ml

SKUTECZNA BOMBA STRONG odstraszacz zamgławiający na KUNY, LISY i KRETY 300 ml

Odstraszacz na KUNY gotowy do użycia płyn KUNO-ZAPORA 500 ml

 

Co zrobić z kuną po jej złapaniu?

Zdecydowanie najbardziej humanitarnym rozwiązaniem w kwestii kuny domowej jest jej wywiezienie. Mianowicie, w trakcie łapania, zwierzęciu nie może stać się żadna krzywda. Wynika to z faktu, że ten średniej wielkości ssak jest pod ochronną. Złapany w żywołapkę szkodnik powinien być wypuszczony w odległości co najmniej 10 kilometrów od Twojej posesji – jak już wcześniej wspomniano, zwierzę to jest niezwykle inteligentne i może się okazać, że wróci ono na Twoje poddasze czy dach. Wypuszczając kunę domową, warto więc zastosować zasadę im dalej, tym lepiej.

Pułapka żywołowna klatka dwuwejściowa na KUNY, KOTY, NORKI 102x20x27 cm

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium