Co odstrasza prusaki?

Czasami nawet dokładne i regularne sprzątanie mieszkania nie ustrzeże nas przed inwazją owadów. Do najczęściej spotykanych należą rzecz jasna prusaki – te niewielkie owady nie maja problemu ze wspinaniem się po pionowych powierzchniach, a spłaszczony kształt ciała ułatwia im przedostawanie się nawet przez bardzo wąskie szczeliny. W poszukiwaniu pożywienia są one w stanie oddalić się od gniazda na znaczne odległości, a przy tym bardzo szybko się rozmnażają, dlatego gdy pojawiają się w wielorodzinnych budynkach, nieproszeni goście prędzej czy później pojawią się w każdym mieszkaniu.

Pozbycie się prusaków z domu powinno się zacząć od dbałości o czystość, zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak kuchnia, a także odpowiedniego zabezpieczenia żywności, samo sprzątanie może jednak okazać się niewystarczające. Domowymi sposobami na odstraszenie intruzów może być rozłożenie substancji o działaniu awersyjnym. Do takich naturalnych “odstraszaczy” należą między innymi:

  • kwiaty złocienia dalmatyńskiego - jest to roślina o białych płatkach, nazywana również wrotyczem. Uprawia się ją głównie w Kenii i rejonie Morza Adriatyckiego, jednak w formie suszu dostępna jest na całym świecie. Jej koszyczki kwiatowe zawierają pyretrynę, która paraliżująco działa na układ nerwowy owadów.
  • amoniak – jego zapach jest nieprzyjemny w równym stopniu dla ludzi jak i dla owadów. Umycie kuchennej podłogi jego roztworem może pomóc w odstraszeniu prusaków.
  • suszone liście laurowe lub kocimiętka - woń tych roślin działa na insekty dezorientująco, dlatego rozsypanie suszu w strategicznych miejscach może skutkować tym, że prusaki poszukają sobie nowej siedziby.

Jeżeli naturalne sposoby nie przynoszą rezultatu, warto sięgnąć po nieco cięższą artylerię, jaką są preparaty chemiczne. W sytuacjach, kiedy owadów jest zbyt dużo nie należy jednak zwlekać i skorzystać z pomocy firmy dezynsekcyjnej. Z jej pomocą możliwe będzie zlokalizowanie gniazda i zakończenie inwazji niechcianych lokatorów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium