Co odstrasza prusaki? Jak je zwalczyć?

Co odstrasza prusaki? Jak je zwalczyć?

Co odstrasza prusaki? Jak je zwalczyć?

Czasami nawet dokładne i regularne sprzątanie mieszkania nie ustrzeże nas przed inwazją owadów. Do najczęściej spotykanych należą, rzecz jasna, prusaki – te niewielkie owady nie maja problemu ze wspinaniem się po pionowych powierzchniach, a spłaszczony kształt ciała ułatwia im przedostawanie się nawet przez bardzo wąskie szczeliny. W poszukiwaniu pożywienia są one w stanie oddalić się od gniazda na znaczne odległości, a przy tym bardzo szybko się rozmnażają, dlatego gdy pojawiają się w wielorodzinnych budynkach, nieproszeni goście prędzej czy później pojawią się w każdym mieszkaniu.

Pozbycie się prusaków z domu powinno się zacząć od dbałości o czystość, zwłaszcza w takich pomieszczeniach, jak kuchnia, a także odpowiedniego zabezpieczenia żywności. Samo sprzątanie może jednak okazać się niewystarczające. Domowymi sposobami na odstraszenie intruzów może być rozłożenie substancji o działaniu awersyjnym. Do takich naturalnych “odstraszaczy” należą między innymi:

  • kwiaty złocienia dalmatyńskiego - jest to roślina o białych płatkach, nazywana również wrotyczem. Uprawia się ją głównie w Kenii i rejonie Morza Adriatyckiego, jednak w formie suszu dostępna jest na całym świecie. Jej koszyczki kwiatowe zawierają pyretrynę, która paraliżująco działa na układ nerwowy owadów.

  • amoniak – jego zapach jest nieprzyjemny w równym stopniu dla ludzi jak i dla owadów. Umycie kuchennej podłogi jego roztworem może pomóc w odstraszeniu prusaków.

  • suszone liście laurowe lub kocimiętka - woń tych roślin działa na insekty dezorientująco, dlatego rozsypanie suszu w strategicznych miejscach może skutkować tym, że prusaki poszukają sobie nowej siedziby.

Jeżeli naturalne sposoby nie przynoszą rezultatu, warto sięgnąć po nieco cięższą artylerię, jaką są preparaty chemiczne. W sytuacjach, kiedy owadów jest zbyt dużo, nie wolno zwlekać i należy skorzystać z pomocy firmy dezynsekcyjnej. Z jej pomocą możliwe będzie zlokalizowanie gniazda i zakończenie inwazji niechcianych lokatorów.

Jak pozbyć się prusaków z domu?


Prusaki w mieszkaniu mogą być uciążliwym problemem higienicznym i zdrowotnym, który wymaga natychmiastowych działań profilaktycznych. Zwalczanie prusaków zobowiązuje do kompleksowego podejścia i systematycznych działań profilaktycznych, zwłaszcza w sytuacji, gdy mieszkamy w wielorodzinnych budynkach, które są szczególnie narażone na ryzyko infestacji prusakami ze względu na dużą liczbę mieszkań i ludzi. Aby ograniczyć populację prusaków, należy regularnie sprzątać kuchnię i łazienkę, usuwając wszelkie resztki jedzenia i okruszki. Zaleca się dokładnie myć naczynia i sztućce po każdym użyciu, a śmieci najlepiej wyrzucać do szczelnie zamykanych pojemników. Należy systematycznie odkurzać podłogi i dywany, zwracając szczególną uwagę na narożniki i listwy przypodłogowe. Można uszczelnić za pomocą silikonu wszelkie szczeliny i dziury w ścianach, podłogach i sufitach, którędy prusaki mogą dostać się do domu.

W celu skutecznego pozbycia się prusaków można zastosować proste i tradycyjne domowe sposoby takie jak pułapka z boraksem i cukrem pudrem. Należy wymieszać składniki w proporcji 1:1 i rozsypać w zakamarkach i szczelinach. Na rynku dostępne są gotowe preparaty takie jak STRONG KWAS BOROWY. Produkt nazywany jest powszechnie boraksem, który jest nieorganicznym związkiem chemicznym, będącym słabym kwasem występującym w przyrodzie jako minerał sassolin. Kwas borowy wpływa na działanie układu nerwowego prusaków, powodując paraliż i śmierć. Boraks działa jako środek owadobójczy i repelent, który nie tylko neutralizuje prusaki, ale również odstrasza je od przebywania w miejscu jego zastosowania. Jego głównymi zaletami jest ogólna dostępność, uniwersalne zastosowanie, niski koszt oraz stosunkowo niska toksyczność dla ludzi.

STRONG KWAS BOROWY

 

Profesjonalne zwalczanie prusaków. Oprysk, zamgławianie czy żelowanie?

Dezynsekcja prusaków to proces, który polega na profesjonalnym zwalczaniu i eliminacji populacji owadów z określonego obszaru, często przy użyciu specjalistycznych środków chemicznych lub pułapek owadobójczych. Aby skutecznie wytępić prusaki, możemy zastosować trzy metody, takie jak oprysk, zamgławianie ULV lub żelowanie. Oprysk na prusaki polega na rozpylaniu na powierzchniach insektycydu owadobójczego. Mikroskopijne kropelki środka docierają nawet w najdalsze zakamarki, w których mogą przebywać insekty. Profesjonalnym i skutecznym produktem do zwalczania prusaków jest STRONG DELTAMETRYNA 2,5%. Jest to preparat do rozcieńczania z wodą, przeznaczony do likwidacji owadów biegających (karaczanów) wewnątrz budynków. Preparat zawiera substancję czynną deltametrynę, która przenika do układu nerwowego szkodników, co prowadzi do ich paraliżu. Deltametryna działa kontaktowo i żołądkowo, zakłóca neuroprzekaźniki owadów, co wywołuje nadpobudliwość ruchową, a następnie porażenie osobnika i jego śmierć.

Deltametryna to syntetyczny pyretroid, substancja aktywna wykorzystywana w preparatach owadobójczych, która jest powszechnie wykorzystywana w dezynsekcji pomieszczeń. Deltametryna jest przeznaczona do zwalczania prusaków i karaluchów poprzez działanie kontaktowe i pokarmowe. STRONG DELTAMETRYNA 2,5% to innowacyjny środek na prusaki, zawierający aromatyczne węglowodory, które są składnikiem przyciągającym różne gatunki karaczanów.

STRONG DELTAMETRYNA 2,5% - OPRYSK NA PRUSAKI

Innym sposobem na prusaki może być użycie specjalnego foggera, który służy do zamgławiania pomieszczeń. Tego typu produktem jest DELTACAPS FORTE, który jest wyprodukowany w formie aerozolu samowyładowczego — przeznaczonego do zwalczania owadów biegających w higienie sanitarnej. Szczególnie polecany do zwalczania prusaków i karaluchów, wykazuje szybkie i silnie działanie pokarmowe i kontaktowe (po 2 godz. od zastosowania). Produkt zawiera substancję czynną pochodzenia naturalnego — wyciąg z otwartych i dojrzałych kwiatów wrotyczu dalmatyńskiego i cypermetrynę. Zawartość pojemnika wystarcza na 210 m3 kubatury powierzchni (ok. 80 m²) poddawanej zabiegowi dezynsekcji. Preparat wstrząsnąć przed użyciem, zdjąć plombę, nacisnąć – zablokować głowicę zaworka. Pojemniki opróżniane pozostawiać w pozycji stojącej w kolejności od najdalszej części pomieszczenia w kierunku wyjścia. Podłoże, na którym stoi pojemnik. należy zabezpieczyć kartonem, folią lub starą gazetą.

DELTACAPS FORTE - PREPARAT NA PRUSAKI DO ZAMGŁAWIANIA POMIESZCZEŃ

Żel na prusaki jest specjalnym preparatem insektycydnym, który jest skutecznym narzędziem do zwalczania infestacji owadów w domach, biurach czy restauracjach. Aplikacja żelu jest popularną metodą zwalczania prusaków, ze względu na swoją skuteczność, łatwość użycia i relatywnie niskie ryzyko dla ludzi i zwierząt domowych.

Żel STRONG jest polecany do skutecznego zwalczania prusaków i karaluchów. Trutka zawiera substancję czynną, imidachlopryd, która działa poprzez wiązanie się z neuronami owadów, zakłócając przewodnictwo nerwowe. Prusaki są przyciągane przez smakowite substancje zawarte w przynęcie. Substancja czynna działa niezwłocznie po spożyciu, eliminując szkodniki w kryjówkach lub gniazdach. Owady zarażają się również przez kontakt z preparatem, co sprawia, że produkt jest skuteczny przez co najmniej 2 miesiące. Żel na prusaki jest gotowy do błyskawicznego użycia, ekonomiczny, bezwonny, dyskretny i nie zanieczyszcza środowiska.

STRONG - ŻEL NA PRUSAKI I KARALUCHY

 

Podsumowanie:

Domowe sposoby na prusaki mogą obejmować stosowanie naturalnych odstraszaczy, takich jak kwiaty złocienia dalmatyńskiego, amoniak czy suszone liście laurowe lub kocimiętka, jak również utrzymanie czystości i higieny w domu oraz zabezpieczanie żywności. Jednakże, w przypadku zaawansowanej inwazji, może być konieczne skorzystanie z profesjonalnej pomocy dezynsekcji.

Skuteczny środek na prusaki może obejmować również stosowanie specjalnych oprysków i metod zamgławiania ULV lub zastosowanie trutek żelowych, które są łatwe w użyciu i mogą być aplikowane w kluczowych obszarach, gdzie prusaki najczęściej przebywają.

Tu znajdziesz dodatkowe informacje o tym jak pozbyć się prusaków:

Jak rozpoznać prusaki? Jak się ich pozbyć? Skąd się biorą? - https://home.morele.net/poradniki/jak-rozpoznac-prusaki-jak-sie-ich-pozbyc-skad-sie-biora/

Karaczany prusaki robią się coraz odporniejsze - https://przystaneknauka.us.edu.pl/artykul/karaczany-prusaki-robia-sie-coraz-odporniejsze

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium