Zwalczanie ślimaków w ogrodzie

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie

Zazwyczaj ślimaki, zwłaszcza te w skorupkach, nie budzą w nas negatywnych skojarzeń. Dla osób mieszkających przeważnie w mieście to zwykłe, nieszkodliwe stworzonko. Jednak wielu ogrodników doskonale wie, ile zniszczeń taki szkodnik potrafi wyrządzić. Jego przysmakiem są liście roślin, a także ich korzenie i owoce. Inwazja wielu osobników może przez to zaprzepaścić wiele tygodni pielęgnacji naszej rabatki.

Ślimaki w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że mięczaki te różnią się między sobą i nie wszystkie są niemile widzianymi gośćmi w naszych rabatkach. Te, które na plecach dźwigają swój dom, czyli np. wstężyk ogrodowy oraz winniczek szkodzą w bardzo niewielkim stopniu. Warto też dodać, że winniczek żywi się jajami składanymi przez ślimaki bez skorupy, a to właśnie one stanowią główne zagrożenie dla naszych upraw. Dlatego też, jeśli spotkamy go w naszych grządkach lub w okolicy, nie pozbywajmy się go. W walce z pomrowami i ślinikami przyda się każda pomoc!

Środki chemiczne do pozbycia się ślimaków

Osoba zmagająca się z tymi szkodnikami ma obecnie do wyboru całkiem spory wybór moluskocydów, czyli specyfików przeznaczonych konkretnie do zwalczania ślimaków. Dostępne środki dzieli się na biologiczne (na bazie naturalnych składników) oraz syntetyczne. Pierwsze dość często występują w formie pozbawionego zapachu żelu, a ich główną zaletą jest to, że nie wyrządzają szkód roślinom rosnącym wokół w naszym ogrodzie. Te drugie są zazwyczaj bardzo skuteczne, lecz ze względu na znajdujące się w nich substancje (np. siarczan miedzi) użytkownik może przypadkowo zabić także gatunki takie jak winniczek, nie mówiąc o innych zwierzętach. Winniczek zaś nie tylko pomaga w walce z nagimi ślimakami – dzięki temu, że zjada obumarłe części roślin, chroni Twój ogród przed przegniciem. Nieostrożne użycie środków syntetycznych może także doprowadzić do uszkodzenia roślin lub poparzenia użytkownika.

Naturalne sposoby pozbywania się ślimaków z ogrodu

Jednym z najprostszych sposobów na uporanie się z tymi szkodnikami jest ich… wyniesienie. Nie jest to wszak zwierzę znane ze swojej ruchliwości. Ze względu jednak na fakt, że gatunki takie jak pomrowy i śliniki żerują po zachodzie słońca lub wczesnym rankiem, najlepiej jest zwabić je w pułapkę, a następnie przenieść gdzie indziej. Jako przynęta sprawdzi się np. wilgotna ścierka lub stary karton rzucone na trawę. Dodatkową zachętą mogą być pokrojone kawałki warzyw takich jak marchew, buraki czy ziemniaki. Nad ranem wystarczy zebrać te ślimaki, które połasiły się na naszą przynętę, a następnie pozbyć się, zabierając je gdzieś daleko – jeśli będzie to przynajmniej 20 metrów od naszego ogrodu, szanse, że szkodniki powrócą na dawny teren, są dość niewielkie.

Wśród naturalnych metod pozbycia się szkodników wymienia się także wykorzystanie soli. Jest ona bardzo skuteczna, lecz niektórzy ogrodnicy zwracają uwagę, że sól szkodzi także roślinom, a do tego przysparza ślimakom (również tym pożytecznym!) niepotrzebnego bólu. Szukając różnych poradników, można także natknąć się na informację, że zwierzęta te bardzo lubią piwo (z uwagi na aromat gazów fermentacyjnych) i że dzięki temu sprawdza się ono jako przynęta. Częściej jednak zdarza się, że zwierzę podejdzie do takiej pułapki, napije się trochę, po czym wróci żerować na naszych roślinach.

NA ŚLIMAKI W OGRODZIE

Zwierzęta oraz rośliny pomocne w pozbyciu się ślimaków

Pamiętaj, że ten szkodnik to całkiem smaczna przekąska w jadłospisie zwierząt! Jeśli zaprosisz do swojego ogrodu jeże bądź ropuchy lub też ptactwo w postaci kosów, gawronów czy nawet kaczek, zwierzęta te same pomogą Ci w pozbyciu się problemu, samodzielnie angażując się w poszukiwanie i wyjadanie szkodników.

Warto też pamiętać, że szkodniki te nie przepadają za niektórymi gatunkami roślin ze względu na ich charakterystyczny zapach. Posadzenie poniższych roślin sprawi, że szkodniki przestaną się interesować naszymi grządkami, a my pozbędziemy się problemu:

  • czosnek,
  • cząber,
  • rumianek,
  • cebula,
  • tymianek,
  • majeranek.

Pozbyliśmy się ślimaków z ogrodu – co dalej?

Warto w pierwszej kolejności zadbać o to, żeby nie dopuścić do kolejnej inwazji. W tym celu trzeba należycie posprzątać ogród, pozbywając się wszelkich zagłębień, w których może się gromadzić wilgoć (także w kompostowniku!). Podlewanie roślin rozplanuj w taki sposób, aby uniknąć przesadnego zawilgocenia terenu – rób to oszczędnie i rano lub przed południem. W ten sposób pomrowy nie będą miały dobrych warunków do żerowania, kiedy nastanie noc.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium