Geraniol: Praktyczne informacje

Geraniol (oznaczenie CAS: 106-24-1) to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi terpenowych. Jest naturalnym składnikiem wielu roślin, takich jak róża, cytryna, pomarańcza, pelargonia czy lawenda. Geraniol może być również wytwarzony w formieć syntetycznej, gdzie jest często stosowany w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

Jak działa geraniol ?

Substancja ta jest stosowana jako środek owadobójczy. Geraniol działa na owady poprzez zakłócanie ich układu nerwowego. Substancja ta wiąże z receptorami nikotynowymi w komórkach, które odpowiedzialne są za przekazywanie impulsów nerwowych. Geraniol przenikając do receptorów prowadzi do zakłocenia przekazywania impulsów nerwowych, co zazwyczaj skutkuje paraliżem i śmiercią owadów.

Jakie ma zastosowanie geraniol ?

Geraniol to popularna substancja o charakterystycznym, przyjemnym i świeżym zapachu, która jest często wykorzystywana w perfumerii i aromaterapii. Substancja ta jest stosowana jako składnik wielu perfum, dezodorantów i olejków eterycznych. Jego przyjemny zapach ma działanie uspokajające i relaksujące. Geraniol znalazł również zastosowanie w medycynie poprzez wykazywanie właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Może być stosowany w leczeniu niektórych infekcji skórnych. Jednym z najpopularniejszych zastosowań geraniolu jest ochrona przed komarami, muchami, pchłami i innymi insektami. Geraniol jest skuteczny w zwalczaniu i odstraszaniu tych owadów, ponieważ skutecznie paraliżuje ich układ nerwowy.

Jakie preparaty dezynsekcyjne zawierają geraniol ?

Geraniol to substancja czynna, która stosowana jest w wielu dostępnych środkach owadobójczych. Oto przykłady kilku insektycydów zawierających ten związek:

  • STRONG NA MRÓWKI - Jest to preparat owadobójczy w formie gotowej do użycia przynęty granulowanej do posypywania. Produkt ten zawiera dwie substancje czynne takie jak cypermetryna i geraniol, które działają żołądkowo i kontaktowo, prowadząc do paraliżu i śmierci szkodnika. STRONG NA MRÓWKI działa selektywnie, nie jest toksyczny dla wszystkich organizmów, natomiast jest trujący dla owadów oraz ryb. Wystarczy już niewielka dawka, aby móc zaobserwować działanie substancji na układ nerwowy szkodnika.

  • SABUNOL - Jest to preparat przeznaczony do zwalczania pcheł i kleszczy w otoczeniu, w którym przebywają zwierzęta domowe. Zawiera mikrokapsułkowane składniki aktywne o przedłużonym działaniu: permetrynę i geraniol. Jest bezpieczny dla psów oraz ich właścicieli. Eliminuje pchły i kleszcze w otoczeniu zwierząt: na legowiskach, dywanach, kanapach, w budach, piwnicach i kojcach.

  • 4ROACH BANG! - Jest to gotowy do użycia, mocny preparat owadobójczy w postaci aerozolu, przeznaczony do zwalczania owadów biegających takich jak: prusaki, karaluchy, pluskwy, pchły i rybiki cukrowe. Środek działa także na inne owady biegające. 4ROACH BANG! wykazuje skuteczność już po 30 minutach od zastosowania.

Wzór chemiczny i właściwości:

Geraniol posiada następujący wzór chemiczny C10H18O. Jest to bezbarwna lub żółta ciecz o charakterystycznym, przyjemnym zapachu. Związek ten posiada następujące właściwości fizyczne:

  • Odporność na światło - Geraniol jest odporny na działanie światła. Może być przechowywany w temperaturze pokojowej przez kilka lat.

  • Rozpuszczalność - Geraniol jest rozpuszczalny w wodzie w niewielkim stopniu, ale znacząco wzrasta jego rozpuszczalność w olejach roślinnych, a także w alkoholu.

  • Właściwości antyseptyczne - Geraniol wykazuje właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Może być stosowany w niektórych preparatach leczących infekcje skórne, takie jak trądzik czy grzybica.

Geraniol

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium