Glikol: Praktyczne informacje

Glikol jest organicznym związkiem chemicznym, który należy do grupy alkoholi dwuhydroksylowych. Glikole są grupa substancji chemicznych o podobnej budowie, ale różniących się szczegółami swojej struktury, co przekłada się na różne właściwości i zastosowania. Najczęściej spotykane rodzaje glikolu, to glikol etylenowy (nr CAS: 107-21-1) i glikol propelynowy (nr CAS: 57-55-6)

Co to jest glikol do czego służy?

Glikole znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu chemicznego, samochodowego, a także w branży kosmetycznej.

  • Glikol etylenowy jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych glikoli. Charakteryzuje się niską temperaturę krzepnięcia, dzięki czemu zapobiega zamarzaniu płynów. Glikol etylenowy jest głównym składnikiem płynów chłodzących w silnikach samochodowych. Obniża temperaturę wrzenia płynu i zapobiega jego zamarzaniu w niskich temperaturach. Glikol etylenowy jest również stosowany w przemyśle motoryzacyjnym do produkcji płynów do spryskiwaczy.

    Glikol etylenowy w przemyśle chemicznym i włókienniczym może być stosowany do wytwarzania włókien poliestrowych (produkcja ubrań), folii poliestrowych (produkcja opakowań) oraz żywic poliestrowych (produkcja laminatów).

  • Glikol propylenowy jest substancją podobna do glikolu etylenowego, ale ma niższą toksyczność. Glikol propylenowy znajduje powszechne zastosowanie w produkcji kosmetyków, takich jak kremy, maście, szampony i balsamy. Glikol propelynowy w kosmetologi wykorzystywany jest jako tzw. humektant, czyli substancja wiążąca wodę w skórze i utrzymująca właściwy poziom jej nawilżenia.

    Glikol propylenowy używany jest również jako konserwant i emulgator, który dodawany jest do wyrobów cukierniczych, polew i produktów mrożonych. Jest również składnikiem barwników i aromatów. Na etykietach produktów spożywczych glikol propylenowy oznacza się numerem E1520.

    Glikol propylenowy ze względu na niską temperaturę krzepnięcia, jest używany w systemach hydraulicznych jako składnik zapobiegający zamarzaniu płynów.

Jakie właściwości ma glikol propylenowy?

Czysty glikol propylenowy, czyli propano-1,2-diol, jest bezwonną i bezbarwną, lepką cieczą, która dosyć dobrze rozpuszcza się w wodzie, alkoholu, acetonie, co sprawia, że znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Oto główne właściwości glikolu propylenowego:

Właściwości fizyczne i chemiczne:

  1. Temperatura wrzenia - ok. 188,2°C

  2. Temperatura topnienia - ok. -59°C

  3. Gęstość - ok. 1,04 g/cm³ (w temperaturze pokojowej)

  4. Lepkość - lepka ciecz, co pomaga w jego funkcji jako środka wiążącego wilgoć.

  5. Higroskopijność - glikol propylenowy wykazuje zdolność do przyciągania i wiązania wody z otoczenia.

  6. Właściwości rozpuszczalnika - doskonale rozpuszcza wiele substancji organicznych i nieorganicznych, co czyni go popularnym rozpuszczalnikiem.

Jaki jest wzór chemiczny glikolu?

  • Wzór chemiczny glikolu propylenowego to C₃H₈O₂.

  • Wzór chemiczny glikolu etylenowego to C₂H₆O₂.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium