Chlorfenapyr: Praktyczne informacje

Chlorfenapyr (oznaczenie CAS: 122453-73-0) to syntetyczny związek chemiczny z grupy piroli. Jest to środek insektobójczy, który działa na różne gatunki owadów, w tym komary, kleszcze, muchy czy mrówki. Chlorfenapyr to pestycyd pochodzący z grupy związków mikrobiologicznych, znanych jako chlorowcowane pirole.

Jak działa chlorfenapyr ?

Chlorfenapyr to substancja chemiczna stosowanym jako insektycyd i akarycyd, czyli związek mający na celu likwidację owadów i roztoczy. Jego działanie opiera się na zakłócaniu procesu oddychania komórkowego u owadów. Po spożyciu przez owady, chlorfenapyr zostaje przekształcany w organizmie owada do substancji, która redukuje proces produkcji energii poprzez zakłócenie oddychania komórkowego. Powoduje to nagromadzenie się metabolitów wewnątrz komórek, co prowadzi do uszkodzenia wewnętrznych funkcji i doprowadza do śmierci owada.

Jakie ma zastosowanie chlorfenapyr ?

Chlorfenapyr to związek chemiczny powszechnie stosowany do zwalczania insektów, takich jak komary, kleszcze, muchy i inne insekty. Substancja ta jest również stosowana w rolnictwie do zwalczania mrówek, termitów, mszyc oraz w leśnictwie do zwalczania szkodników drzew i roślin leśnych takich jak gąsienice czy chrząszcze.

Jakie insektycydy zawierają chlorfenapyr ?

Insektycydy zawierające chlorfenapyr są dostępne w różnych prepaparatch owadobójczych. Oto kilka produktów zawierających tą substancję:

  • MYTHIC 10 SC - Jest to koncentrat owadobójczy w formie stężonej zawiesiny przeznaczony do zwalczania owadów biegających takich jak: pluskwa domowa, karaczan prusak, karaczan wschodni, przybyszka amerykańska, pchły i mrówki. Preparat zawiera chlorfenapyr, substancję aktywną z grupy piroli o unikalnym mechanizmie działania. Środek ten jest skuteczny na uodpornione na pyretroidy populacje owadów i jest niewykrywalny dla szkodników, przez co insekty nie unikają kontaktu z opryskaną powierzchnią.

  • CIMEX-OUT - Jest to produkt owadobójczy w postaci koncentratu stężonej zawiesiny do rozcieńczania z wodą. Produkt o działaniu kontaktowym i żołądkowym przeznaczony do zwalczania owadów latających i biegających w higienie sanitarnej: much, komarów, meszek, prusaków, karaluchów, pluskiew, mrówek faraona, rybików cukrowych itp. Preparat powoduje śmiertelność owadów biegających po upływie ok. 1,5-4 godzin i owadów latających po upływie ok. 20-40 minut od zastosowania.

  • MYTHIC GEL - Jest to preparat owadobójczy w formie gotowego do użycia żelu, przeznaczony do zwalczania karaczanów: karaczana prusaka (Blattella germanica) i przybyszki amerykańskiej (Periplaneta Americana). Zwalcza skutecznie zarówno osobniki dorosłe, jak i nimfy. Dzięki wysokiej atrakcyjności, przynęta szybko zwraca uwagę owadów, nawet w obecności innych źródeł pokarmu. Dodatkowo jej wyjątkowe walory smakowe powodują ciągłe pobieranie preparatu, przez co większa liczba osobników spożywa letalną dawkę chlorfenapyru — w możliwie najkrótszym czasie.

Wzór chemiczny i właściwości:

Wzór chemiczny chlorfenapyru to C15H11BrClF3N2O  . Oto właściwości fizyczne tej substancji:

  • Stan skupienia - Chlorfenapyr zazwyczaj występuje jako biały lub lekko żółtawy proszek.

  • Rozkład - Po zastosowaniu, może ulegać rozkładowi w środowisku pod wpływem czynników, takich jak światło słoneczne czy mikroorganizmy, zmniejszając swoją aktywność i skuteczność.

  • Stabilność - Chlorfenapyr jest stosunkowo stabilny chemicznie w normalnych warunkach, co umożliwia jego przechowywanie i stosowanie jako środka owadobójczego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium