Cyfenotryna (Cyphenothrin): Praktyczne informacje

Cyfenotryna (oznaczenie CAS: 39515-40-7) jest to syntetyczny pyretroid, który jest powszechnie stosowany w preparatach owadobójczych. Cyfenotryna to syntetyczny związek chemiczny podobny do naturalnej pyretryny wytwarzanej przez kwiaty złocienia. Pyretroidy te są powszechnie stosowane w produktach komercyjnych, takich jak domowe środki owadobójcze i środki odstraszające owady. W stężeniach stosowanych w tych produktach są one na ogół nieszkodliwe dla ludzi, ale mogą zaszkodzić osobom wrażliwym. Zwykle ulegają rozkładowi pod wpływem światła słonecznego i atmosfery w ciągu jednego lub dwóch dni. Cyfenotryna wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowe o działaniu neurotoksycznym, co blokuje kanały sodowe w nerwach owadów i prowadzi do ich definitywnej likwidacji.

Jak działa cyfenotryna?

Cyfenotryna działa szybko i skutecznie na owady. Po kontakcie z powierzchnią owada substancja ta wnika do jego organizmu przez skórę lub układ oddechowy. Następnie wiąże się z kanałami sodowymi, które są odpowiedzialne za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. Gdy substancja zwiąże się z kanałami sodowymi, uniemożliwia to przepływ jonów sodu do komórek nerwowych. W rezultacie komórka nerwowa nie może generować impulsów nerwowych, co doprowadza do paraliżu, a następnie śmierci owada.

Jakie ma zastosowanie cyfenotryna?

Cyfenotryna wykazuje działanie neurotoksyczne wobec wielu gatunków owadów i ma powszechne zastosowanie w preparatch dezynsekcyjnych. Cyfenotryna to skuteczny insektycyd, który służy do zwalczania owadów latających (komary, muchy, mole, osy, szerszenie) oraz owadów biegających (karaczany, prusaki, mrówki, pluskwy). Substancja ta jest również skuteczna w zwalczaniu roztoczy i niektórych pasożytów. Cyfenotryna jest stosowana również w rolnictwie w preparatach owadobójczych do ochrony upraw przed szkodnikami, takimi jak mszyce czy stonka ziemniaczana. Substancja ta może również mieć zastosowanie do zwalczania owadów w leśnictwie i służyć do ochrony drzew przed szkodnikami takimi jak: korniki, kołatki czy spuszczele.

Jakie preparaty owadobójcze zawierają cyfenotrynę?

Cyfenotryna to substancja czynna, która stosowana jest w wielu dostępnych środkach owadobójczych. Oto przykłady kilku insektycydów zawierających ten związek:

  • DOBOL PROFESSIONAL FUMIGATOR - Preparat ten jest skuteczny w zwalczaniu dokuczliwych owadów domowych takich jak muchy, komary, pchły, karaczany (karaluchy i prusaki), roztocza. Wykazuje działanie owadobójcze wobec insektów atakujących artykuły spożywcze, np.: trojszyk ulec, skórnik kolczatek, omacnica spichrzanka (mól spożywczy). Preparat z powodzeniem można stosować przy zwalczaniu pluskiew domowych.

  • PROPAL HERKULES - Jest to preparat owadobójczy w aerozolu przeznaczony do zwalczania wszelkich owadów biegających, jak np.: karaluchy, prusaki, pchły, pluskwy, mrówki faraona, rybiki cukrowe itp. Zwalcza skutecznie także owady latające (muchy, komary, osy i inne). Może być świetnym rozwiązaniem problemu szkodników drewna, a więc popularnych korników.

  • STOP OWADOM DOMOWYM -Jest to gotowy do użycia preparat w formie mikrokapsułek zawieszonych w roztworze wodnym, co zapewnia długotrwałe i pewne działanie oraz bardzo niską szkodliwość dla ludzi. Preparat przeznaczony do zwalczania owadów biegających, szczególnie pcheł w higienie sanitarnej. Opakowanie preparatu wystarcza na opryskanie 11 m² powierzchni.

Wzór chemiczny i właściwości:

Cyfenotryna posiada następujący wzór chemiczny C24H25NO3. Związek ten posiada następujące właściwości fizyczne:

  • Stabilność - Cyfenotryna jest stabilna w warunkach normalnych i jest odporna na działanie światła i ciepła. 

  • Rozpuszczalność - Substancja ta jest rozpuszczalna w roztworach organicznych i preparaty owadobójcze z zawartością cyfenotryny mogą być mieszane z wodą.

  • Biodegradowalność - Cyfenotryna jest biodegradowalna w środowisku. 

Cyfenotryna

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium