FIPRONIL: Praktyczne informacje

Fipronil (oznaczenie CAS: 120068-37-3) to chemiczna substancja czynna należąca do grupy organicznych związków chemicznych nazywanych fenylpirazolami. Jest stosowana jako insektycyd i pestycyd, a jego działanie polega na eliminacji lub osłabianiu szkodliwych pasożytów i owadów.

Jak działa fipronil ?

Fipronil to silna substancja oddziałująca na układ nerwowy owadów i innych organizmów szkodliwych. Jest inhibitorem receptorów GABA (kwasu gamma-aminomasłowego) i receptorów glutaminergicznych, co doprowadza do zakłócenia przewodnictwa nerwowego, paraliżu i śmierci owadów.

Jakie gatunki zwalcza fipronil ?

Fipronil jest używany do kontrolowania populacji szkodliwych organizmów takich jak: pchły, kleszcze, mrówki, osy, karaluchy, termity, chrząszcze i innych owadów. Jest często stosowany w rolnictwie do ochrony upraw przed szkodnikami.

Jakie preparaty zawierają fipronil ?

Substancja czynna jaką jest fipronil jest stosowana w następujących preparatach:

  • FOURMIDOR® to preparat owadobójczyw formie gotowego do użycia żelu przeciwko mrówkom. To szczególnie wartościowy dla profesjonalistów insektycyd zawierający omawianą przez nas substancję czynną (fipronil), która znana jest ze swojej skuteczności, oraz stałych i utrzymujących się efektów. Wykorzystuje występującą u mrówek naturalną skłonność do dzielenia się pokarmem, co prowadzi do szybkiej i całkowitej likwidacji kolonii. FOURMIDOR® jest szybki i łatwy w aplikacji. Możliwe jest ekonomiczne zastosowanie i wykonanie zabiegu z troską o środowisko. Badania potwierdzają, że insektycyd wykazuje działanie biobójcze po upływie 12-24 godzin od pobrania. Osobniki dorosłe, larwy i królowe są zwalczane nawet po spożyciu niewielkiej dawki preparatu, co prowadzi do całkowitej likwidacji kolonii w ciągu 10-14 dni.

  • GOLIATH to przynęta pokarmowa w formie żelu, którego działanie charakteryzuje się efektem kaskadowym, zapewniającym całkowitą eliminację insektów. Owady pobierają przynętę przez kontakt i spożycie, a ta w późniejszych etapach jest także wydalana razem z odchodami oraz znajduje się w ciałach martwych karaluchów i prusaków. Inne osobniki poprzez spożycie odchodów i martwych owadów, ulegają zatruciu (drugorzędowe i trzeciorzędowe działanie). W ten sposób jeden osobnik może "przenieść" przynętę w inne miejsce, gdzie ulegną zatruciu owady, które nie spożyły preparatu bezpośrednio.

Wzór chemiczny i właściwości:

Wzór chemiczny fipronilu to C12H4Cl2F6N4OS. Fipronil jest syntetycznym związkiem chemicznym, stosowanym jako substancja czynna w preparatach owadobójczych i insektycydach. Oto charakterystyka prezentująca kluczowe właściwości tego związku:

  • Działanie na układ nerwowy owadów - Fipronil jest insektycydem, który zakłóca układ nerwowy owadów. Hamuje receptory GABA i glutaminergiczne, co prowadzi do porażenia nerwowego i paraliżu owadów.

  • Skuteczność w zwalczaniu pcheł i kleszczy - Fipronil jest często stosowany w preparatach do zwalczania pcheł i kleszczy u zwierząt domowych, takich jak psy i koty. Jego działanie pozwala definitywnie zwalczyć te pasożyty.

  • Długotrwała ochrona - Fipronil charakteryzuje się długotrwałym działaniem. Po zastosowaniu środka zawierającego tę substancję, skutki jej działania utrzymują się przez długi okres, co przyczynia się do długotrwałego kontrolowania populacji szkodników.

Fipronil

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium