DEET (N,N-dietylo-m-toluamid): Praktyczne informacje

DEET (oznaczenie CAS: 134-62-3) jest syntetycznym związkiem chemicznym należącym do grupy amidów, który jest stosowany jako substancja czynna w środkach odstraszających owady. DEET jest najskuteczniejszym i najpopularniejszym repelentem na świecie zwalczającym liczne gatunki owadów. Jest powszechnie stosowany do ochrony przed ukąszeniami komarów, kleszczy, meszek, much i innych insektów.

Jak działa DEET ?

DEET działa na owady, blokując receptory acetylocholiny w ich układach nerwowych. Acetylocholina jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za przekazywanie impulsów nerwowych. Blokując receptory acetylocholiny, DEET uniemożliwia owadom prawidłowe odczuwanie bodźców zmysłowych, takich jak zapach ludzkiej skóry. W rezultacie owady stają się zdezorientowane i nie są w stanie zlokalizować celu i ukąsić człowieka.

Jakie ma zastosowanie DEET ?

DEET to związek chemiczny, który jest stosowany w wielu różnych produktach odstraszających owady, takich jak spraye, żele, kremy oraz opaski i plastry. DEET jest powszechnie stosowany przez podróżników, gdyż jest wyjątkowo skuteczny w odstraszaniu komarów tropikalnych, które są nosicielami chorób takich jak malaria, denga, żółta febra czy zika. Są to choroby zagrażające życiu, dlatego ważne jest, aby stosować DEET w celu skutecznej ochrony.

Jakie preparaty odstraszające zawierają DEET ?

DEET to syntetyczna substancja, która uznawana jest za jeden z najskuteczniejszych repelentów na świecie, który znakomicie odstrasza wiele gatunków insektów. Stężenie DEET w preparatach odstraszających może się różnić. Im wyższe stężenie, tym dłużej bariera ochronna przed ukąszeniami owadów. Oto kilka przykładów produktów odstraszających, które zawierają DEET:

  • MUGGA EXTRA STRONG 50% DEET - Produkt MUGGA EXTRA STRONG to znany na całym świecie repelent, który został uznany za jeden z najskuteczniejszych środków w zapewnianiu ochrony przed insektami, w tym również gatunkami tropikalnymi. Produkt bazuje głównie na wysokim stężeniu DEET — składniku bezpiecznym dla ludzi, a jednocześnie wykazującym ekstremalną skuteczność. Badania naukowe potwierdzają, że środki z zawartością DEET są skuteczniejsze niż te oparte na składnikach roślinnych — wynika z informacji opublikowanych na łamach "New England Journal of Medicine" na podstawie badań przeprowadzonych przez dr. Marka S. Fradina i prof. Johna F. Daya.

  • IXODER DEET 10% - Preparat IXODER wyjątkowo skutecznie zabezpiecza zwierzęta — psy i koty — przed inwazją kleszczy oraz komarów. Szczególnie polecany podczas spacerów po lasach i łąkach oraz w czasie polowań. Zawiera 10% DEET, co pozwala na skuteczne odstraszenie pasożytów. Działa przez okres około 3 godzin od aplikacji.

  • MOSKILEX ULTRA DEET 30% - Preparat MOSKILEX ULTRA to produkt dla ludzi, który służy do ochrony przed komarami, kleszczami i meszkami. Jest to repelent, który zawiera, aż trzy substancje aktywne, w tym oczywiście DEET.

Wzór chemiczny i właściwości:

DEET to substancja syntetyczna, która posiada następujący wzór chemiczny C12H17NO .Oto kilka właściwości fizycznych, które posiada ten związek:

  • Stan skupienia - ciecz,

  • Zabarwienie - bezbarwna,

  • Zapach - słabo wyczuwalny, charakterystyczny,

  • Rozpuszczalność - DEET posiada ograniczoną rozpuszczalność w wodzie.

Deet

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium