Permetryna: Praktyczne informacje

Permetryna (oznaczenie CAS: 52645-53-1) to substancja syntetyczna, która jest zaliczana do insektycydów trzeciej generacji. Jest pyretroidem, czyli organicznym związkiem chemicznym, który przypomina naturalne pyretryny, które są wytwarzane przez niektóre rośliny takie jak wrotycz czy złocień.

Jak działa permetryna ?

Permetyna jest substancją czynną o działaniu kontaktowym i żołądkowym blokującym przepływ jonów sodowych w organizmach owadów. Kanały sodowe są odpowiedzialne za przewodnictwo impulsów nerwowych. Kiedy permetryna blokuje kanały sodowe, owady i pasożyty przestają kontrolować swoje mięśnie i kończyny. Powoduje to ich paraliż i śmierć. Jest skuteczną substancją w zwalczaniu szerokiego spektrum owadów, takich jak: muchy, komary, kleszcze, pchły, mrówki.

Jakie ma zastosowanie permetryna ?

Permetryna jest powszechnie stosowana jako insektycyd w dezynsekcji pomieszczeń. Stosuje się ją również w preparatach do leczenia chorób pasożytniczych u zwierząt. Permetryna jest powszechnie stosowana w medycynie do zwalczania pasożytów zewnętrznych takich jak wszy. W rolnictwie stosowana jest do ochrony upraw przed szkodnikami, a w weterynarii jest stosowana przeciwko pasożytom takim jak pchły czy świerzbowce.

Jakie preparaty dezynsekcyjne zawierają permetrynę ?

Permetryna to substancja czynna, która stosowana jest w wielu dostępnych środkach owadobójczych. Oto przykłady kilku preparatów zawierających ten związek:

  • KOMARON FORTE - Jest to skoncentrowany środek owadobójczy w postaci wodnej mikroemulsji (płyn) o działaniu biobójczym i rezydualnym. Preparat przeznaczony do zwalczania owadów latających (muchy, komary, w tym komary tygrysie, komary brzęczące, widliszki, osy i szerszenie) oraz biegających (kleszcze miękkie, kleszcze twarde, karaluchy, mrówki).

  • XILIX GEL - Jest to produkt owadobójczy, przeznaczony do skutecznej ochrony drewna przed szkodnikami. Preparat występuje w formie żelu ochronnego, który możemy użyć do impregnacji różnych rodzajów drewna. XILIX GEL jest powszechnie używanym środkiem do ochrony drewna, zalecanym do stosowania zarówno na drewnie miękkim (sosna, świerk, modrzew), jak i twardym (dąb, buk, jesion, orzech). Produkt ten skutecznie zwalcza takie szkodniki jak: drewnojady, korniki, termity, miazgowce i spuszczele.

  • BIFENT® FOGGER PLUS - Jest to gotowy do użycia bardzo mocny preparat owadobójczy w postaci aerozolu samowyładowczego, przeznaczony do zwalczania owadów biegających takich jak karaczany i owadów latających takich jak muchy i komary. Środek ten skutecznie zwalcza także inne owady m. in. pchły, pluskwy, pająki, mrówki, rybiki, meszki. Zawartość pojemnika wystarcza nawet na 500 m3 kubatury pomieszczenia poddawanego zabiegowi dezynsekcji.

Wzór chemiczny i właściwości:

Permetryna posiada następujący wzór chemiczny C21H20Cl2O3. Jest to syntetyczny pyretroid, który jest powszechnie stosowany w dezynsekcji jako skuteczny insektycyd. Związek ten posiada następujące właściwości fizyczne:

  • Stan skupienia - Biały, krystaliczny proszek,

  • Rozpuszczalność - Permetryna jest rozpuszczalna w wodzie i rozpuszczalnikach organicznych,

  • Stabilność - Jest to substancja stabilna w warunkach atmosferycznych i nie ulega fotodegradacji.

Dodatkowe właściwości permetryny:

  • Działanie owadobójcze - Kontaktowe i żołądkowe,

  • Zastosowanie - Ochrona przed owadami, dezynsekcja pomieszczeń, leczenie weterynaryjne,

  • Bezpieczeństwo - Jest stosunkowo bezpieczna dla ludzi, jeśli jest stosowana zgodnie z instrukcją.

Permetryna

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium