Citriodiol: Praktyczne informacje

Citriodiol (oznaczenie CAS 42822-86-6) to związek chemiczny pozyskiwany z liści eukaliptusa cytrynowego (eucalyptus citriodora). Citriodiol jest substancją, która zdobyła popularność ze względu na swoje właściwości odstraszające owady. Zastosowanie tej substancji w preparatach ma na celu ochronę przed ukąszeniami oraz zminimalizowanie ryzyka przenoszenia chorób przez insekty.

Jak działa citriodiol ?

Citriodiol działa jako środek odstraszający poprzez wpływ na receptory owadów, co zmniejsza ich zainteresowanie ludzką skórą jako miejscem do żerowania. Mechanizm działania citriodiolu opiera się na swoistej reakcji z receptorami, co powoduje zakłócenie układu węchowego owadów. Substancja ta jest skuteczna w odstraszaniu insektów, a jednocześnie nie jest tak silnie odczuwana przez ludzi.

Jakie ma zastosowanie citriodiol ?

Citriodiol jest substancją szeroko stosowaną jako składnik repelentów na owady, zwłaszcza przeciwko komarom, meszkom, muchom czy kleszczom. Ma działanie odstraszające, zmniejszające ryzyko ukąszeń przez te insekty. Ze względu na wysoką skuteczność w odstraszaniu owadów, jest powszechnie stosowany w obszarach, gdzie owady mogą przenosić choroby, takie jak malaria czy borelioza.

Jakie preparaty zawierają citriodiol ?

Citriodiol jest dostępny w różnych prepaparatch odstraszających insekty. Oto kilka produktów zawierających tę substancję:

  • VACO TROPICAL - Proddukt jest przeznaczony do odstraszania kleszczy, komarów i meszek. Preparat występuje w postaci gotowej do użycia cieczy w wygodnej butelce z atomizerem zapewniającym łatwą i dokładną aplikację. Repelent wykazuje pełną skuteczność już po 15 minutach od zastosowania gwarantując pełną ochronę do 5 godzin. Przeznaczony do stosowania bezpośrednio na odsłonięte części ciała.

  • KICK THE TICK MAX REPELENT PLUS - Skuteczny repelent w aerozolu, przeznaczony do odstraszania komarów, meszek i kleszczy. Środek do stosowania bezpośrednio na skórę. Produkt ten jest wolny od zawartości substancji czynnej jaką jest DEET. Produkty bez DEET mogą być preferowane w przypadku dzieci lub osób o szczególnie wrażliwej skórze, ponieważ zazwyczaj nie wywołują podrażnień dla skóry.

  • BROS ZIELONA MOC - Spray odstraszający komary, meszki i kleszcze. Stworzony na bazie składników pochodzenia roślinnego, nie zawiera DEET. Dzięki zawartości aloesu dodatkowo pielęgnuje i nawilża skórę. Ma przyjemny, świeży zapach i nie pozostawia tłustych plam. Działa od razu po zastosowaniu, chroni przed owadami do 6 godzin.

Wzór chemiczny i właściwości:

Citriodiol jest substancją aktywną wytwarzaną z liści eukaliptusa cytrynowego (eucalyptus citriodora). Substancję można zaprezentować za pomoca następującego wzoru chemicznego C10H20O2. Citriodiol posiada kilka charakterystycznych właściwości fizycznych i chemicznych:

  • Skład chemiczny - Głównym składnikiem aktywnym w citriodiolu jest p-mentan-3,8-diol (PMD), który jest naturalnie występującym związkiem chemicznym o działaniu odstraszającym owady.

  • Zapach - Citriodiol ma charakterystyczny, cytrynowy zapach, który intensywnie odstrasza owady.

  • Stan fizyczny - Citriodiol często występuje jako bezbarwna lub lekko żółtawa ciecz.

Citrodiol

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium