Ikarydyna: Praktyczne informacje

Ikarydyna (oznaczenie CAS: 119515-38-7) to syntetyczny repelent owadów, który jest skuteczny w odstraszaniu komarów, moskitów, czy kleszczy. Jest substancją uważaną za stosunkowo bezpieczną dla ludzi i zwierząt, w tym dzieci, a także jest skuteczna w zastosowaniu przy szerokim zakresie temperatur.

Jak działa ikarydyna ?

Ikarydyna działa poprzez blokowanie receptorów w owadach, które są odpowiedzialne za wykrywanie dwutlenku węgla i innych związków organicznych. Dwutlenek węgla jest emitowany przez ludzi i zwierzęta, a owady wykorzystują go do śledzenia swoich ofiar. Blokując te receptory, ikarydyna uniemożliwia insektom wykrycie swoich ofiar, co skutecznie zapobiega ukąszeniom. Stężenie tej substancji na poziomie 25% zapewnia długotrwałą ochronę nawet do 8h w klimacie umiarkowanym. Działanie ikarydyny jest powiązane z zakłócaniem funkcji receptorów sensorycznych owadów, co uniemożliwia im lokalizację i identyfikację zapachów wydzielanych przez ludzką skórę.

Jakie ma zastosowanie ikarydyna ?

Ikarydyna jest powszechnie stosowana jako substancja alternatywna wobec DEET. Ikarydyna jest mniej lepka, ma przyjemniejszy zapach i rzadzko wywołuje reakcje alergiczne. Jest to substancja czynna używana w repelentach owadów do odstraszania komarów, meszek czy much. Ikarydyna jest dostępna w różnych preparatach takich jak spraye, żele, kremy czy aerozole. Jej główne zastosowanie to ochrona przed ukąszeniami insektów, zapobieganie chorobom przenoszonym przez owady (takim jak malaria, denga czy wirus Zika) oraz ograniczenie ryzyka wszelkich ukąszeń.

Jakie repelenty zawierają ikarydynę ?

Repelenty zawierające ikarydynę są dostępne w różnych postaciach, w tym w sprayach, żelach czy sztyftach. Oto kilka produktów zawierających tą substancję:

  • MUGGA TICK REPELLENT - Jest to preparat z ikarydyną, który jest porównywalny z innymi repelentami zawierającymi DEET. Preparat ten jest zalecany do stosowania przez ogrodników i osób pracujących na roli, myśliwych, wędkarzy oraz leśników.

  • KICK THE TICK MAX REPELENT PLUS - Jest to środek w aerozolu, przeznaczony do odstraszania komarów, meszek i kleszczy. Preparat można stosować bezpośrednio na skórę. Niewielką ilość repelentu należy rozpylić w odległości ok. 20 cm na miejsce narażone na ukąszenie. Na twarz nanosić pośrednio: nanieść repelent na dłoń, a następnie lekko natrzeć skórę. Nie należy stosować na uszkodzoną, lub podrażnioną skórę i błony śluzowe.

  • COŚ NA...KOMARY - Jest to repelent przeznaczony do odstraszania komarów i kleszczy. Produkt zawiera 20% ikarydyny, która w swoim działaniu przypomina DEET jednak jest przyjemniejsza w użyciu i mniej podatna na wywoływanie podrażnień skóry. Preparat ten jest przeznaczony do użytku zewnętrznego oraz do stosowania bezpośrednio na skórę i odzież wierzchnią.

Wzór chemiczny i właściwości:

Ikarydyna jest organicznym związkiem chemicznym o wzorze sumarycznym C12H23NO3 . Jest to substancja chemiczna, która na ogół występuje w postaci bezbarwnego lub lekko żółtawego płynu o charakterystycznym zapachu. Właściwości fizyczne ikarydyny są następujące:

  • Stabilność - Ikarydyna jest stabilna w szerokim zakresie pH i temperatur. Jest również odporny na działanie promieni słonecznych i utleniania. Te właściwości fizyczne sprawiają, że ikarydyna jest idealnym składnikiem repelentów owadów.

  • Rozpuszczalność - Ikarydyna to związek chemiczny, który jest rozpuszczalny w wodzie i alkoholu.

  • Stan skupienia - Ikarydyna jest bezbarwną, bezzapachową cieczą.

Ikarydyna

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium