Cypermetryna: Praktyczne informacje

Cypermetryna (oznaczona nr CAS 52315-07-8) jest syntetyczną substancją czynną należącą do grupy pyretroidów, która jest zaliczana do insektycydów. Jest to środek o działaniu biobójczym, przeznaczona najczęściej do zwalczania szkodników o aparacie gębowym gryzącym oraz ssącym.

Jak działa cypermetryna ?

Cypermetryna wykazuje działanie zakłócające funkcjonowanie układu nerwowego owadów, powodując w pierwszym etapie jego pobudzenie, by później wywołać paraliż. Substancja ta wiąże się z receptorami  w komórkach nerwowych, blokując przewodzenie impulsów, co powoduje zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie mięśni, a następnie wywołuje paraliż i prowadzi do śmierci owada.

Jakie ma zastosowanie cypermetryna ?

Cypermetryna jest skutecznym środkiem owadobójczym, który ma powszechne zastosowanie w dezynsekcji, gdyż zwalcza takie owady jak: karaluchy, pluskwy, muchy, osy, szerczenie czy kleszcze. Substancja ta znajduje zastosowanie również w rolnictwie, gdzie służy do zwalczania szkodników w uprawach roślin rolniczych oraz w uprawach warzywniczych i sadowniczych. Cypermetryna jest stosowana w leśnictwie do zwalczania szkodników w szkółkach leśnych. Substancja ta jest również wykorzystywana w przemyśle spożywczym, do definitywnej likwidacji szkodników w magazynach i zakładach produkcyjnych.

Jakie preparaty dezynsekcyjne zawierają cypermetrynę ?

Cypermetryna jest powszechnie używana w wielu dostępnych środkach owadobójczych. Oto przykłady kilku preparatów zawierających tę substancję:

  • STRONG NA MRÓWKI -  Jest to preparat owadobójczy w formie gotowego do użycia granulatu. Cypermetryna zawarta w produkcie jest substancją czynną, która działa żołądkowo i kontaktowo, prowadząc do paraliżu i w efekcie do eliminacji owada. Działa selektywnie, nie jest toksyczna dla wszystkich organizmów, natomiast jest wyjątkowo trująca dla insektów.
  • DRAKER 10.2 - Jest to insektycyd w postaci koncentratu mikrokapsułkowanej emulsji do oprysku. Produkt jest przeznaczony do profesjonalnej dezynsekcji. Szczególnie polecany jest do zwalczania owadów latających i biegających takich jak: komary, osy, mrówki, karaczany, pchły i kleszcze zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów.

  • CIPEXEN 10 - Preparat ten stosuje się do zwalczania owadów latających takich jak: komary (m.in. tygrysie), muchy oraz owadów biegających takich jak: karaluchy i mrówki. Produkt polecamy również do zwalczania kleszczy. Preparat służy do oprysku i zamgławania ULV i może być efektywnie stosowany w celu zwalczania tych szkodników wewnątrz pomieszczeń: w budynkach mieszkalnych, gospodarstwach rolniczych czy budynkach publicznych.

Wzór chemiczny i właściwości:

Cypermetryna posiada następujący wzór chemiczny: C22H19Cl2NO3. Jest to bezbarwna i krystaliczna ciecz o charakterystycznym zapachu. Jest dobrze rozpuszczalna w wodzie, etanolu i rozpuszczalnikach organicznych. Substancja ta posiada następujące właściwości:

  • Silne działanie owadobójcze - Cypermetryna jest substancją czynną zawartą w wielu insektycydach zwalczających szkodniki o tzw. aparacie gębowym gryzącym i ssącym.

  • Działanie kontaktowe i żołądkowe - Substancja ta wykazuje działanie zarówno kontaktowe, jak i żołądkowe. Oznacza to, że może wyeliminować szkodnika, który zetknie się z nią fizycznie, lub który ją wchłonie drogą pokarmową.

  • Biodegradowalność - Cypermetryna jest substancją wykazującą właściwości biodegradowalne, która znakomicie ulega rozkładowi w naturalnym środowisku.

Cypermetryna

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium