Sodium bentonite (bentonit): Praktyczne informacje

Bentonit (sodium bentonite) z gromady krzemianów zawierający montmorylonit posiada właściwości silnego pochłaniania wody, absorpcji i rozszerzania się w kontakcie z nią. Bentonit ma zdolność do tworzenia glinki o konsystencji żelu. Sodium bentonite ma szereg różnych zastosowań w wielu dziedzinach m.in.: przemyśle chemicznym, budowlanym, inżynierii, a nawet weterynarii. Bentonit jest używany do uszczelniania i izolacji wód gruntowych, zbiorników, oczek wodnych i basenów. 

Sodium bentonite, tudzież glinka bentonitowa stosowana jest również jako substancja, która pomaga utrzymać dobrostan sanitarny poprzez wspomaganie dezynfekcji powierzchni w hodowlach drobiu i wszelkiego ptactwa, a także wykazuje silne działanie fizyczne – dezynsekcyjne na pospolite pasożyty. Bentonit  w wyniku absorpcji osusza odchody i niepożądaną wilgoć w hodowlach kur, gęsi, kaczek, gołębi czy kuropatw i tworzy nieprzychylne środowisko dla ptasich pasożytów takich jak ptaszyńce kurze, wszoły czy piórojady.

Jak działa sodium bentonite ?

Glinka bentonitowa ma zdolność do znacznego pochłaniania wilgoci. W kontakcie z wodą, bentonit zaczyna absorbować i zatrzymywać cząsteczki płynów, co prowadzi do zwiększenia jej objętości i tworzenia żelu. Proces pochłaniania wody jest znany jako higroskopijność. Sodium bentonite jest substancją stosowaną m.in. w inżynierii lądowej, gdyż poprzez dodawanie glinki bentonitowej do gruntów, można poprawić ich właściwości mechaniczne i zapewnić stabilizację gruntów.

Czy bentonit (sodium bentonite) może mieć zastosowanie w higienie sanitarnej ?

Bentonit posiada silne właściwości higroskopijne, co powoduje wysuszanie powierzchni i wspomaga działanie dezynfekcyjne, przeciwgrzybiczne, oczyszczające i antybakteryjne, gdyż w środowisku zwiększonej wilgotności rozwijają się zdecydowanie łatwiej patogeny, szczególnie w odchodach. Ma to istotne znaczenie w hodowlach drobiu i ptactwa, gdzie doprowadza do wysuszania pokrytych ptasimi odchodami podłóg i innych powierzchni. Ułatwia to usuwanie tych wydzielin, co jest kluczowe dla utrzymania higieny.  Fizyczne nanoszenie krzemianów bentonitu na ciała insektów i pasożytów, doprowadza do ich uszkadzania, utraty płynów ustrojowych i w konsekwencji przyczynia się do ich eliminacji.

Jakie preparaty zawierają sodium bentonite, czyli bentonit ?

Bentonit jako naturalna substancja określana mianem sodium bentonite jest wykorzystywana w preparacie STRONG EKTOBIRD 200 wspomagającym działanie dezynfekcyjno-dezynsekcyjne w hodowli zwierząt. Środek ten uznawany jest za lidera na rynku w zwalczaniu między innymi ptaszyńca kurzego i higienizacji pomieszczeń hodowlanych. Jest to preparat w postaci płynnego koncentratu do rozcieńczania z wodą. Wykazuje fizyczne działanie biobójcze w stosunku do wielu gatunków pasożytów, takich jak: ptaszyńce (dermanyssus gallinae), roztocza, wszoły czy piórojady. Może być stosowany nawet w obecności ptaków. Kolejnym środkiem zawierającym w/w składnik jest preparat Dyzexan.

Wzór chemiczny i właściwości:

Uproszczony wzór chemiczny dla bentonitu (sodium bentonite) można zaprezentować jako (Al2O3-4SiO2-H2O). Glinka bentonitowa (montmorylonit) charakteryzuje się skomplikowaną strukturą warstwową, ale uproszczony wzór odnosi się do trzech głównych składników tego minerału, tj.: glinu (Al), krzemu (Si) i wody (H2O).

Właściwości bentonitu:

  • Wysoka higroskopijność - Glinka bentonitowa jest higroskopijna, co oznacza, że może pochłaniać znaczną ilość wody i tworzyć masę o konsystencji żelu. Jest to przydatne w zabiegach związanych z osuszaniem powierzchni, dezynfekcją pomieszczeń w hodowlach, wspomaganiu dezynsekcji chemicznej u drobiu oraz uszczelnianiem i izolacją studni lub zbiorników wodnych.
  • Zastosowania przemysłowe - Sodium bentonite tj. bentonit ma wszechstronne zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym czy kosmetycznym. Jest również stosowany w przemyśle wiertniczym i naftowym w procesie kontrolowania przepływu błota.
  • Stabilizacja gruntów - Sodium bentonite jest z powodzeniem wykorzystywany w geotechnice do stabilizacji gruntów. Poprzez dodawanie bentonitu można poprawić ich właściwości mechaniczne, co ma istotne znaczenie w inżynierii lądowej i budownictwie.

Sodium Bentonite

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium