Koronawirus - Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia COVID-19

Koronawirus - Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia COVID-19

Koronawirus COVID-19 to wirus otoczkowy wrażliwy na środki dezynfekujące zawierające 0,5 % nadtlenku wodoru, 0,1 % podchlorynu sodu lub 62-71% etanolu w przypadku preparatów na bazie alkoholu.

Kto jest najbardziej narażony na zakażenie i zachorowanie koronawirusa SARS-CoV-2?

Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Taka droga zakażenia występuje w przypadku grypy i innych tzw. przeziębień wirusowych. Wiemy, że osoby zakażone mogą replikować wirusa i zakażać innych przez kilka dni przed pojawieniem się objawów chorobowych. Ponadto część osób przechodzi zakażenie bezobjawowo, stanowiąc prawdopodobnie źródło zakażenia. Sprawia to, że nadzór epidemiologiczny nad rozprzestrzenianiem się choroby jest bardzo trudny.

Jak chronić się przez zarażeniem wirusami?

GIS przypomina że najważniejsza teraz jest profilaktyka. W kilku prostych krokach możemy zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem COVID-19.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem COVID-19

W komunikacie GIS przede wszystkim zwraca uwagę na:

  • częste mycie rąk - należy robić to jak najczęściej, używając ciepłej wody z mydłem. Jeśli nie ma takiej możliwości, najlepiej dezynfekować dłonie specjalnymi płynami na bazie alkoholu. Ważne, aby stężenie alkoholu w takim środku wynosiło min. 60 proc,
  • ochronę podczas kichania i kaszlu – usta i nos należy zakrywać chusteczką lub zgiętym łokciem. Chusteczkę trzeba jak najszybciej wyrzucić do zamkniętego pojemnika na śmieci, a ręce dokładnie umyć wodą z mydłem;
  • zachowanie odległości od osób, które kichają i kaszlą - GIS zaleca, aby odsuwać się na co najmniej 1-1,5 metra od osób, które mają objawy zakażenia, takie jak katar, kaszel, gorączka;
  • unikanie dotykania oczu, ust, nosa – w ten sposób zarazki szybko przemieszczają się z dłoni do organizmu, gdzie mogą wywołać infekcję.

Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Instrukcja mycia rąk:

jak myć ręce

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium