Metody ochrony przed kleszczami

Metody ochrony przed kleszczami

Co roku już wczesną wiosną możemy usłyszeć pierwsze ostrzeżenia przed budzącymi się do życia kleszczami. Kiedy wybieramy się do lasu czy na łąkę, dobrze jest zabezpieczyć się przed atakiem tego stawonoga – oprócz samego problemu wszczepionego w skórę szkodnika możemy obawiać się także wielu chorób, które są przez nie przenoszone.

Najczęściej można spotkać kleszcze w lasach, zaroślach czy na łąkach, szczególnie w miejscach ciepłych i wilgotnych. W Polsce szkodniki są najbardziej aktywne przede wszystkim na przełomie maja i czerwca, a także września i października.

Większość z nas pewnie słyszała o boreliozie jako chorobie przenoszonej przez kleszcze. Jednak w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Wspomnieć można chociażby gorączka Q, gorączka kleszczowa Kolorado, gorączka plamista, dur powrotny czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak ochronić się przed kleszczami

Wybór odpowiedniego preparatu zabezpieczającego przez atakami zależy przede wszystkim od potrzeb. Najczęściej na rynku spotkać można pogrupowanie środków na te przeznaczone do ochrony ludzi, zwierząt, a także konkretnych obszarów.

Preparaty dla ludzi można podzielić na te aplikowane bezpośrednio na skórę bądź na ubrania. Najczęściej są one dostępne w formie aerozoli, co znacznie ułatwia nanoszenie. W zależności od potrzeb znaleźć można środki o różnym stopniu skuteczności, w tym np. szczególnie silne. Świetnie sprawdzą się one w przypadku osób które spędzają więcej czasu w lasach czy zaroślach – wędkarzy czy leśników.

Środki ochrony zwierząt przed kleszczami działają na podobnej zasadzie co w przypadku ludzi – jedynie dawki poszczególnych substancji mogą być zmienione. Zwierzęta można także ochronić przed tymi szkodliwymi stawonogami również za pomocą specjalnych kropli, wcieranych w kark zwierzęcia.

Jeśli chcesz zabezpieczyć konkretny obszar przed wizytami insektów, w tym również kleszczy, możesz wybrać także koncentraty lub gotowe do użycia preparaty do oprysku. Najczęściej posiadają one długotrwałe i skuteczne działanie.

W zakresie ochrony przed kleszczami polecamy:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium