Pokarm dla ptaków na zimę

Pokarm dla ptaków na zimę

Dokarmianie ptaków zimujących

Naturalnym pokarmem zimujących u nas ptaków są pokarmy naturalne tj. jaja owadów, chrząszcze i poczwarki motyli śpiące wśród opadłych liści, a także nasiona. Wiele ptaków nie gardzi pąkami drzew i krzewów. Gdy temperatura spadnie poniżej zera i pojawi się śnieg naturalny pokarm staje się trudno dostępny. Pamiętajmy, że dokarmianie ptaków zimą wiąże się z dużą odpowiedzialnością!

Bardzo ważną kwestią jest regularne dostarczanie pokarmu. Jeśli zdecydujemy się na dokarmianie ptaków powinniśmy konsekwentnie zapewniać im jedzenie do końca kwietnia. Wczesna wiosna to czas, kiedy mimo ocieplenia, trudno o pokarm. Konsekwentne zaopatrywanie karmnika w ziarna powoduje że ptaki nie tracą energii na lot do miejsca w którym nie znajdą pożywienia. Systematyczność może tu zdecydować o życiu zwierząt, gdyż mocno przywiązują się do okazywanego wsparcia.

Karmnik dla ptaków a świeżość pokarmu

Karmniki odgrywają bardzo ważną rolę w dokarmianiu ptaków. Muszą być bardzo dobrze przytwierdzone lub zawieszone aby były komfortowe i bezpieczne dla gości. Zadaszone chronią naszych skrzydlatych przyjaciół przed deszczem i śniegiem. To samo tyczy się pokarmu - jest on zabezpieczony przed panującymi warunkami. Dokarmianie ptaków nadpsutą karmą jest gorsze od nie dokarmiania ich w ogóle. Starajmy się wymieniać karmę raz na tydzień lub dwa. Opakowania z karmą należy zabezpieczyć po każdorazowym dosypywaniu pokarmu lub trzymać ją w hermetycznych pudełkach. Będziemy wtedy pewni że nasi przyjaciele otrzymują pełnowartościowy posiłek który im nie zaszkodzi.

Zbalansowane karmy dla ptaków

Chcąc dbać o ptaki należy przygotować dla nich karmę jak najbardziej zbliżoną do ich ulubionej, czyli taką, jaką ptaki żywią się same. Z pomocą przychodzą specjalne mieszanki przygotowane z myślą o naszych zimujących ptakach. Każdy gatunek ma inne preferencje żywieniowe podyktowane środowiskiem w którym żyją lub po prostu ich wielkością. Mały wróbel będzie miał problem ze zjedzeniem dużego ziarna kukurydzy a duży dzięcioł niechętnie będzie jadł malutkie nasionka. Na szczęście mamy dla każdego coś dobrego!

  • Słonecznik - Odpowiada wielu gatunkom ptaków, daje on dużo kalorii a niełuskany pozwala spełniać się ptakom w ich otwieraniu. Wysiłek przy ich otwieraniu tylko wzmacnia pozytywne skutki dokarmiania naszych ptaków.
  • Orzechy - ptaki go uwielbiają. Na taki przysmak skuszą się wróble, sikory, grubodzioby i sójki. W formie sypkiej nadają się do karmników a w siateczkach do zawieszenia np. na drzewie. Nie można karmić ptaków orzechami ze sklepów spożywczych! Są tak przetworzone i posiadają tyle soli że mogą być zabójcze dla ptaków.
  • Karma tłuszczowa - ptaki na codzień odżywiające się owadami nie mogą się jej oprzeć. W ofercie są różne formy karmy które pozwolą tym małym i dużym cieszyć się tłuszczykiem. Ptasie pyzy, tłuszczowe szyszki, laski orzechowe i wiele innych smakołyków.
  • Mieszanki - uniwersalne mieszanki dla wielu gatunków ptaków. W ofercie posiadamy mieszankę z drobnymi ziarnami dla malutkich ptaszków, mieszanki uniwersalne a także mieszanki dla wiewiórek i jeży.
  • Kolby - jedna z najprostszych metod dokarmiania a zaraz jedna z najciekawszych. Kolby są pokryte różnymi nasionami, suszonymi owadami i orzechami. Małe ptaszki chcąc się posilić muszą wykazać się nie małą zręcznością aby utrzymać się na kiwającej na wietrze kolbie. Naszym bestselerem jest kolba smakers z larwami mącznika! Pychota!

Uwaga!

Ptaków nie należy dokarmiać pieczywem (chleb, bułki), kaszą, ryżem, ciastem, wędliną - takie produkty zawierają bardzo dużo soli, której ptaki nie powinny jeść, gdyż prowadzi to do zaburzenia gospodarki wodnej ich organizmów. Poza tym szybko chłonie wodę i łatwo pleśnieje.

Pieczywo nie jest, wbrew popularnemu przekonaniu, właściwym składnikiem ich diety. Chleb w czasie trawienia wytwarza kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaka prowadząc do biegunek i innych poważnych schorzeń, np. kwaśnicy żołądka lub zespołu anielskiego skrzydła, nieuleczalnego u dorosłych ptaków, który powoduje wyrastanie skrzydeł do góry, co utrudnia lot i może doprowadzić ptactwo do śmierci.

 Zespół anielskiego skrzydła - śmiertelna choroba ptaków spowodowana dokarmianiem chlebem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium