Rodzaje maseczek ochronnych. Jak dobrać odpowiednią?

Jak wybrać odpowiednią maseczkę ochronną?

Zastosowanie maseczek ochronnych:Maseczki / półmaski ochronne wykorzystywane są w medycynie, przemyśle, w branży budowlanej.

Oznaczenia masek różnią się w zależności od kraju produkcji.

W Chinach stosuje się oznaczenie KN, natomiast w USA – N (N95, N99, N97). Amerykańskie CDC do użytku medycznego podczas pandemii koronawirusa zaleca maskę N95, która pod względem stopnia zatrzymywania cząsteczek jest zbliżona do maski FFP2.


W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną na całym świecie stają się również częścią życia każdego człowieka który dba o ochronę swojego zdrowia.

Maski chirurgiczne – chronią przed cząsteczkami o średnicy większej niż 100 μm. Warto wspomnieć, że wielkość koronawirusa COVID-2019  to 60–140 nm. Oznacza to, że skuteczność tych maseczek jest bardzo mała, dla tego wirusa.

Maski antywirusowe – posiadają filtr z aktywnym węglem – N95 N100. Maski dobrze dopasowane do kształtu twarzy. Są droższe od masek chirurgicznych, ale cechują się dobrą skutecznością przeciwko wirusom. Oznaczenie 95 oznacza, że blokują aż 95% cząsteczek o wielkości 0.3 mikronów lub większych.
Maski przeciwpyłowe – do tej kategorii zaliczamy zarówno maski stosowane w budownictwie, jak i te antysmogowe. Występują w klasach: p1, p2, p3.

Klasy masek ochronnych: P1, P2 i P3

Klasy P dotyczą filtrów przeciwpyłowych. Także jeśli szukasz maski antysmogowej lub maski do pracy w branży budowlanej, warto zapoznać się z tą klasyfikacją.


P1 – Podstawowy stopień ochrony przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Blokuje 80% pyłów. Daje dostateczną ochronę przed aerozolami ciekłymi, dymami i pyłami, jeśli najwyższe dopuszczalne stężenie nie przekracza 4. NDS to skala stworzona przez rząd. Zakresy znajdziesz w załączniku pierwszym ustawy. NDS <= 4

P2 – Zapewnia dobry stopień ochrony przed szkodliwymi pyłami. Nadaje się idealnie do prac remontowych. Zatrzymuje nie mniej niż 94% pyłów, których średnica jest większa od 0,5 µm. Ten typ maski ochronnej sprawdzi się dobrze jako zabezpieczenie przed smogiem. NDS <= 10. Stosuje się ten typ masek, gdy mamy do czynienia ze: związkami wapnia, bawełną, węglem, talkiem, azbestem, chromem, celulozą, miedzią, cyną, manganem, niklem, kobaltem, glinem i ich związkami,
dymem spawalniczym, pyłami drewna (oprócz pyłów z drewna twardego), wodorotlenkiem sodu.


P3 – Zatrzymuje ponad 99,5% cząstek o średnicy mniejszej niż 0,5 µm. Klasa idealna dla osób z chorobami układu oddechowego. Polecana uprawiającym sport na świeżym powietrzu. Jeśli uprawiasz sport w mieście – na przykład bieganie, jeżdżenie rowerem to powinieneś wybrać właśnie tą klasę maski ochronnej. Sprawdzi się również podczas lutowania i spawania. Zapewnia również ochronę przed związkami zawierającymi rad, platynę, nikiel, arsen, kobalt, czy strychninę.

Oznaczenia N:Amerykański odpowiednik standardu P. Liczba przy literze ‘N’, na przykład N95 oznacza, że maska filtruje 95% zanieczyszczeń.


Klasy masek przeciwpyłowych FFP

Podział dotyczy skuteczności filtrowania.

FFP 1 –skuteczność filtracji to 80%. Zastosowanie znajduje przy ochronie przed stałymi i ciekłymi cząstkami o niskiej toksyczności.
FFP 2 – jaka zapewnia skuteczność filtracji na poziomie 94% i znajduje zastosowanie do ochrony przed stałymi i ciekłymi cząstkami o niskiej bądź średniej toksyczności
FFP 3 – Zapewnia filtracje na poziomie 97%. Stosujemy przy kontakcie z cząsteczkami o wysokiej toksyczności. Ten typ maseczki może nas ochronić przed wirusami.

Przykładem może być koronawirus COVID-2019. Badania z roku 2008 roku wykazały, że pozwala obniżyć o 70-80 proc. ryzyko infekcji grypą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium