Skąd się biorą prusaki?

Chociaż z pewnością nikt nie wspomina miło tego wydarzenia, nie ma chyba osoby, która nie spotkałaby w swoim życiu prusaka. Ten gatunek karaczana o żółto-brunatnym ubarwieniu powszechnie spotykany jest na całym świecie. Należą one do owadów synantropijnych, czyli takich które przystosowały się do życia w środowisku przetworzonym przez człowieka i w jego sąsiedztwie poszukują pożywienia, wody oraz ciepła.

Bardzo często spotkać można się z twierdzeniem, że prusaki zakładają swoje kolonie w brudnych mieszkaniach. Nie jest ono do końca prawdziwe - oczywiście, rzadsze sprzątanie to większe prawdopodobieństwo, że możemy zyskać nowych, niechcianych lokatorów, jednak karaczany nie są wybredne, jeśli chodzi o pożywienie i również w dokładnie wyczyszczonych domach znajdą dla siebie coś do jedzenia.

Przyczyn ewentualnej inwazji może być kilka. Czasem zdarza się, że szkodniki przynosimy do domu wraz z zakupami – wystarczy, że wśród nich znajdzie się jedna zapłodniona samica, a stado błyskawicznie się rozrośnie. Szczególną uwagę przywiązywać należy do sprzętów używanych - mebli, dywanów oraz odzieży.

Zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych może zdarzyć się, że prusaki przywędrują do nas od sąsiadów. Może być to związane zarówno z pogorszeniem ich dotychczasowych warunków życia (odcięcie dostępu do wody, obniżenie temperatury) jak i brakiem miejsca. Jeśli kolonia rozrosła się na tyle, że pomieszczenia nie wystarcza dla wszystkich, część osobników wyruszy na poszukiwanie nowego żerowiska. Wykorzystują do tego rury i wszelkie nieszczelności - spłaszczony kształt ich ciała i niewielkie rozmiary sprawiają, że niewiele barier jest w stanie zatrzymać prusaki.

Karaczany powodują w gospodarstwie domowym wiele zniszczeń - przede wszystkim zanieczyszczają swoimi odchodami żywność, co sprawia że staje się ona niezdatna do użytku. Owady mogą również uszkadzać książki i tapety. Warto pamiętać, że mogą one być nosicielami wielu niebezpiecznych chorób, między innymi gruźlicy, czerwonki i tężca, dlatego nie należy ich lekceważyć i niezwłocznie zadbać o eliminację tych kłopotliwych lokatorów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium