Co się dzieje po zjedzeniu trutki na myszy?

Kiedy w naszym sąsiedztwie pojawiają się gryzonie, nie należy zwlekać, tylko od razu podjąć działania, które pomogą nam pozbyć się nieproszonych gości. Zwierzęta te są bowiem w stanie nie tylko bardzo szybko się rozmnażać, ale również przenoszą niebezpieczne choroby i potrafią wyrządzić spore szkody, uszkadzając mienie i zanieczyszczając zapasy żywności. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z inwazją gryzoni. Do najskuteczniejszych metod należy rozstawienie trutek, aby jednak zastosować je wydajnie, warto wiedzieć, jak działają tego typu preparaty.

trutka na myszy

Popularne trutki na szczury zawierają substancje aktywne zaliczane do antykoagulantów, takie jak Brodifakum, Difenakum oraz Bromadiolon. Ich przeciwzakrzepowe właściwości skutkują rozrzedzeniem krwi zwierzęcia, co skutkuje rozległym krwotokiem wewnętrznym, a w konsekwencji śmiercią gryzonia. Ważnym aspektem jest fakt, iż nie działają one od razu. Mysz lub szczur po spożyciu trutki oddala się z miejsca żerowania, a umiera dopiero po kilku dniach. Dzięki temu inne zwierzęta nie są w stanie skojarzyć dostępnego pokarmu z niebezpieczeństwem i nie zniechęca ich to do jedzenia.

W przypadku trutek bardzo często pojawia się problem z usuwaniem martwych gryzoni. Zdarza się, że padają one w miejscach trudno dostępnych, a proces rozkładu powoduje nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach. Aby zapobiegać takim sytuacjom, wiele współczesnych preparatów posiada właściwości mumifikujące. Martwe zwierzę zasusza się od środka, dzięki czemu nie wydziela woni rozkładu i nie przyciąga insektów.

Trutka na szczury i myszy może zostać spożyta również przez inne zwierzęta domowe, na przykład psy lub koty. W zależności od rodzaju substancji aktywnej, może na dawać inne objawy. Do najczęstszych należą senność i ospałość, dolegliwości pokarmowe, a w niektórych przypadkach również symptomy neurologiczne, takie jak skurcze, drgawki oraz niedowłady. Z pupilem, który uległ zatruciu niezwłocznie należy udać się do weterynarza – zazwyczaj w takich przypadkach zwierzętom aplikuje się witaminę K2.

Prawidłowo przeprowadzona deratyzacja polega na odpowiednim zabezpieczeniu trutek w karmnikach deratyzacyjnych na myszy i szczury które chronią przed przypadkowym spożyciem przez dzieci oraz zwierzęta domowe.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium