Jak się pozbyć korników? Skuteczne sposoby na szkodniki drewna

Co to są korniki?

Warto wspomnieć, że kornikami bardzo często błędnie określa się wszystkie szkodniki drewna. Błędnie, bowiem korniki to tylko jedne z wielu szkodników drewna, z którymi człowiek może mieć do czynienia. Warto jednak pamiętać, że w domu korników nie uświadczymy - jest to szkodnik drzew iglastych, a nie elementów drewnianych.

Nazwa korniki wzięła się z faktu, że larwy korników  żerują w korze lub między korą a drewnem (rzadziej w samym drewnie, a jeśli już, to bardzo płytko). Są istotnymi szkodnikami drzewostanów, a niektóre ich gatunki mogą w niedługim czasie doprowadzić do kompletnej dewastacji lasu. Ale z drugiej strony mają też pożyteczną stronę działalności: zazwyczaj zajmują drzewa w jakiś sposób osłabione, zaatakowane już przez inne szkodniki obumarłe przez susze, pożary, silny wiatr i inne czynniki, które je poważnie uszkodziły.

W ofercie jednak posiadamy również preparaty, które korniki zwalczają. O nich w dalszej części artykułu!

Kołatek domowy - szkodnik drewna pospolicie spotykany w Polsce

Nasi klienci często mówiąc "korniki" mają na myśli szkodniki, które zaatakowały drewniane elementy domu lub jego wyposażenia. Niemal nigdy nie są to jednak faktycznie korniki, lecz kołatek domowy lub spuszczel pospolity. To szkodniki drewna, z którymi mamy do czynienia najczęściej. I nie są to korniki :)

Kołatek domowy to niewielki ciemnobrunatny chrząszcz. Jego ciało jest zaokrąglone, skrzydła ukrywają się pod chitynowym, lekko lśniącym, prążkowanym pancerzykiem. Mała, słabo wyodrębniona głowa wyposażona jest w parę buławkowatych czułek.

Za tym niewinnym wyglądem kryje się jeden z najgroźniejszych szkodników drewna, jakie można spotkać w Polsce. Zagrożenie jednak niosą przede wszystkim jego larwy. Wykluwają się one z jaj składanych w drewnie i od razu zaczynają drążyć korytarze - są one długie i koliste, o średnicy początkowo mierzącej 1/3 mm, z czasem coraz większej (wraz ze wzrostem larw), dochodzącej nawet do 2 mm.

Kołatek żeruje w drewnie iglastym i liściastym, twardym i miękkim, świeżym i bardzo starym. Atakuje drewniane budynki oraz elementy ich wyposażenia - lubi umiarkowaną temperaturę oraz stosunkowo wysoką wilgotność, a takie właśnie warunki panują w naszych domach. Może zaatakować niemal każdy przedmiot, który jest zrobiony z drewna (nawet tylko w części). Uważać więc należy nawet na kolumny (głośniki), zegary, rzeźby, świeczniki drewniane. Ale także na drewniane meble, łóżka, stoły, okna, stropy, a nawet całe konstrukcje domów. Jeśli w porę go nie zauważymy, może dojść do ogromnych strat materialnych.

Spuszczel pospolity - groźny szkodnik drewna iglastego

W przeciwieństwie do niegroźnie wyglądającego kołatka domowego, spuszczel pospolity zwraca uwagę swoim wyglądem. Mierzy nawet 2,5 cm, jest więc dość duży. Jego ciało jest wydłużone i dość płaskie, pokryte lekkimi włoskami, brunatno-czarne. Na końcu niewielkiej i słabo wyodrębnionej głowy widoczne są czułki składające się z małych segmentów.

Podobnie, jak u kołatka, największe zagrożenie niosą larwy spuszczela, gdyż to one są bezpośrednio odpowiedzialne za tworzenie korytarzy. Spuszczele atakują drewno iglaste (np. krokwie dachowe, elementy wyposażenia domów, zabytki, okna, ramy obrazów, meble, drewniane ogrodzenia i wiele innych. Jest w stanie zniszczyć nawet sklejkę z elementami drewna iglastego, więc szkody przez niego wyrządzone są jeszcze większe.

Jak się pozbyć korników i innych szkodników drewna? Sposoby!

Na szczęście niezależnie od tego, z jakimi szkodnikami mamy do czynienia, istnieją środki, które pomogą je zwalczyć. W naszym sklepie znajdą Państwo mnóstwo preparatów w najróżniejszych formach, z których można dopasować  ten najwłaściwszy zarówno do gatunku szkodnika, jak i ogólnej sytuacji. Które z nich polecamy najbardziej?

Opryski na korniki, kołatki i spuszczele

Herkules to preparat biobójczy w sprayu, przeznaczony do zwalczania różnych owadów (os, komarów, karaluchów), ale także korników, kołatków i spuszczeli. Jest bardzo skuteczny, a jego plusem jest także fakt, że jest w formie gotowej do użycia. Ma postać sprayu, a wylot wystarczy skierować na miejsce, w którym są szkodniki (w wyposażeniu posiada także rurkę, która ułatwia jego rozprowadzenie w trudno dostępnych miejscach). Oznacza to, że nie trzeba go rozrabiać, nie jest też potrzebny specjalistyczny sprzęt do jego użycia.

Jedna z naszych Klientek podkreśla, że preparat zastosowany na listwy przypodłogowe i parkiet nie przebarwił ich, nie ma też nieprzyjemnego zapachu, a ten, który jest, szybko ulatuje.

Nową generację środków do zwalczania szkodników drewna w naszej ofercie reprezentuje m.in. preparat STRONG na szkodniki drewna. Został on tak sporządzony, aby nie tylko zwalczać już istniejące szkodniki drewna (kołatki, spuszczele, miazgowce, korniki i inne), ale również zapobiegać ponownemu pojawianiu się larw.

Potrafi dotrzeć wgłąb drewna nawet na 50 cm, nie niszczy przy tym drewna czy innych materiałów (w tym papieru i metalu). Chroni drewno dodatkowo przed bakteriami i grzybami. Jest łatwy w użyciu: można go nie tylko nanosić opryskiem, ale również pędzlem, a zaimpregnowane nim drewno bez problemu można malować.

Bardzo dobrym środkiem do zniechęcania korników i innych szkodników drewna jest preparat VIGONEZ. Służy on przede wszystkim do zabezpieczania drewna przed osiedleniem korników. Został przy tym tak przygotowany, że jest bezpieczny dla środowiska i innych organizmów, nie wywiera też negatywnego wpływu na powierzchnię, na którą się go nakłada. Nie plami, nie koroduje metali, nie ma też żadnego zapachu i może być stosowany zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz.

Preparat ten ma postać wodnej emulsji do sporządzenia oprysków. Jego działanie utrzymuje się nawet do kilku tygodni.

Na innej zasadzie działa świetny środek, jakim jest Xilix Żel (przeznaczony tylko do użytku profesjonalnego). Posiada on formę żelu, dzięki czemu nie spływa z powierzchni. Co więcej, dzięki swoim właściwościom nie jest konieczne jego wtryskiwanie w drewno, nie trzeba też porażonego już drewna rozwieracać, a tym samym niszczyć. Xilix żel posiada duże możliwości penetracji, wnika głęboko w drewno i uśmierca żerujące w nim larwy spuszczeli, kołatków, miazgowców i innych szkodników.

Ciekawą właściwością Xilix Żelu jest fakt, że po nałożeniu na powierzchnie jest on biały. Umożliwia to dokładne pokrycie powierzchni, bez przeoczenia chociażby małego fragmentu. Po krótkim czasie staje się przeźroczysty. Nie wpływa w żaden sposób na kolor i wygląd drewna. Co więcej, ulega całkowitej degradacji.

W kategorii pułapek warto wspomnieć pułapkę PANKO L-Trap. Czasem ciężko jest zorientować się, że nasze drewno lub drewniane elementy pały ofiarą szkodników drewna. Mogą on w nim operować i je niszczyć latami, niezauważone przez nikogo. Dlatego jeśli tylko mamy podejrzenia, że drewno mogło zostać porażone, z powodzeniem można użyć pułapki PANKO.

Posiada ona właściwości wabiące, wabi wiele różnych chrząszczy latających, w tym także właśnie dorosłe postaci kołatków i spuszczeli. Nie zawiera żadnych niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt substancji.

Działa na zasadzie wabienia światłem. Zasila ją naturalne lub sztuczne oświetlenie, dzięki któremu zaczyna fosforyzować na zielono i wabi tym samym chrząszcze. Do prawidłowego działania jest jej potrzebne właśnie oświetlenie. W krótkim czasie od jej zastosowania można sprawdzić, czy w pomieszczeniu kryją się latające chrząszcze. Można jej używać zarówno w domu, jak i w pomieszczeniach gospodarskich czy użyteczności publicznej.

 

Wybór środków do zwalczania szkodników drewna jest ogromny. Różnią się nie tylko substancjami czynnymi zawartymi w nich, ale także sposobem aplikacji, siłą działania, zakresem zwalczanych gatunków. Warto wybierać te, które łączą w sobie wysoką skuteczność działania, brak inwazyjności w stosunku do drewna, a także możliwie wysoką obojętność dla środowiska i innych organizmów. Zapraszamy do zakupów!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium