Ochrona surowców zbożowych: Opryski na szkodniki magazynowe, środki na żywiaka chlebowca, preparaty na szkodniki ziarna,

Żywiak chlebowiec: Chroń zapasy spożywcze i zbożowe!

Żywiak chlebowiec (z łac. Stegobium paniceum L.) to niewielkich rozmiarów chrząszcz z rodziny kołatków, który powszechnie występuje na całym świecie. Dorosłe osobniki osiągają długość 2-5 mm i mają charakterystyczne, spłaszczone ciało pokryte twardym pancerzem o wybarwieniu brunatno-brązowym lum ciemno-brązowym. Larwy żywiaka chlebowca są białe, beznogie i w trakcie linienia dorastają do 5 mm długości. Żywiak chlebowiec jest szkodnikiem magazynowym, który może powodować liczne straty w przechowywanych produktach i surowcach spożywczych.

Owad ten jest groźnym szkodnikiem ziarna, który chętnie żeruje na zbożach, mące, kaszach, makaronie, pieczywie, a także na suszonych owocach. Larwy żywiaka chlebowca drążą tunele w produktach sypkich, co powoduje ich zanieczyszczenie. W rezultacie produkty stają się nieprzydatne do spożycia. W sprzyjających warunkach żywiak chlebowiec rozmnaża się bardzo szybko, co prowadzi do szybkiego rozprzestrzeniania się plagi szkodnika i powstawania dużych strat. W ofercie marki STRONG znajduje się skuteczny oprysk na żywiaka chlebowca, który skutecznie eliminuje dorosłe osobniki oraz ich larwy.

Jak zwalczyć żywiaki chlebowce? Skuteczne sposoby na szkodniki magazynowe żerujące w ziarnie

Tępienie żywiaka chlebowca może być trudne, gdyż larwy szkodnika żerują wewnątrz ziaren i innych produktów spożywczych, co utrudnia ich lokalizację i zwalczenie. Żywiaki chlebowce mają krótki cykl rozwojowy, a samica składa w ciągu życia  od 40 do 100 jaj w produktach spożywczych, z których po około 1-2 tygodniach wylęgają się larwy. Oznaki występowania szkodników magazynowych takich jak żywiaki chlebowce obejmują takie cechy jak ślady gryzienia papierowych opakowań, tunele drążane w sypkich surowcach oraz charakterystyczne ubytki w strukturze ziaren.

Aby skutecznie pozbyć się szkodników magazynowych, warto regularnie kontrolować miejsca przechowywania produktów spożywczych i utrzymywać wysoki poziomu higieny. Żywiaki chlebowce są uciążliwymi chrząszczami, które atakują szeroką gamę płodów rolnych, w tym ziarna pszenicy, kukurydzy, jęczmienia czy owsa. Żerujące żywiaki chlebowce to szkodniki magazynowe, których aktywność może skutkować poważnymi konsekwencjami, co może wpływać negatywnie na jakość i bezpieczeństwo konsumenckie.

W przypadku niewielkiej infestacji można zastosować pułapki lepowe. W przypadku dużych inwazji chrząszczy mogą być konieczne bardziej radykalne rozwiązania takie jak gazowanie termiczne lub użycie insektycydów biobójczych. Zastosowanie preparatów owadobójczych jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów zwalczania żywiaków chlebowców. Na polskim rynku dostępne są różne preparaty na żywiaki chlebowce o działaniu kontaktowym i żołądkowym takie jak STRONG NA GRYZKI, PSOTNIKI, WOŁKI, ŻYWIAKI lub STRONG CYPERMETRYNA 20%.

Szkodliwość żywiaka chlebowca w przemyśle zbożowym i spożywczym

Żywiak chlebowiec jest jednym z najbardziej szkodliwych szkodników siejącym spustoszenie w magazynach spożywczych i zbożowych. Poniżej prezentujemy kilka powodów:

  • Zanieczyszczenie żywności - Larwy i chrząszcze żywiaka chlebowca zanieczyszczają żywność i surowce wydzielinami, odchodami oraz martwymi osobnikami, co czyni ją nieprzydatną do spożycia.

  • Straty ilościowe - Chrząszcze żerujące w magazynach mogą powodować znaczne straty ilościowe w surowcach lub gotowych produktach. Larwy żywiaka chlebowca żerują wewnątrz ziaren, co zazwyczaj wymaga utylizacji surowca.

  • Zagrożenie dla zdrowia - Żywiak chlebowiec może przenosić szkodliwe mikroorganizmy, drobnoustroje i patogeny, które mogą być źródłem chorób u ludzi i zwierząt.

  • Zagrożenia dla wizerunku firmy - Surowce zbożowe skażone żywiakiem chlebowcem mogą negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy i doprowadzić do utraty zaufania wśród klientów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium