Pleśniakowiec lśniący - jak pozbyć się szkodnika

Jednym z niezwykle popularnych pasożytów, jakie możemy spotkać w kurnikach, jest pleśniakowiec lśniący. Ze względu na najczęstsze miejsca przebywania nazywany jest także chrząszczem ściółkowym. Stanowi on realne zagrożenie dla drobiu, przenosi bowiem niebezpieczne mikroorganizmy – wirusy białaczki drobiu, choroby Mareka, Samonellę czy paciorkowce. Jeśli kurniki zlokalizowane są niedaleko zabudowań mieszkalnych, a drób trafia na stoły, pleśniakowiec lśniący może także pośrednio powodować choroby u ludzi.

Opisywane przez nas pasożyty preferują przede wszystkim spleśniałe ziarna, niezjedzone przez kury. Jednak usunięcie resztek pokarmu nie spowoduje usunięcia pleśniakowca z kurnika. Jeśli nie będzie miał on pożywienia, zadowoli się chociażby drewnianymi elementami konstrukcji. Jest bowiem wszystkożerny.

Dlatego też, aby pozbyć się chrząszcza ściółkowego z naszego kurnika, należy podjąć radykalne działania, które pozwolą usunąć wszystkie osobniki i zapobiegną ich nawrotowi. Niektórzy preferują systematyczne oczyszczanie i dezynfekcję kurników bądź znaczną zmianę temperatury. Są to z pewnością skuteczne sposoby na działania prewencyjne lub profilaktyczne.

Aby jednak mieć pewność, że szkodniki zostaną wyeliminowane, warto zastosować specjalistyczne środki i metody, takie jak opryski. Na rynku znaleźć można cały szereg płynów przeznaczonych do aplikacji natryskowej. Najczęściej zapewniają one natychmiastowe działanie. W zależności od wybranego wariantu, mogą być one także uniwersalne i zwalczać nie tylko same pleśniakowce lśniące, ale także muchy, komary, karaluchy, pluskwy, pchły czy mrówki.

Przed przystąpieniem do pryskania, należy oczyścić powierzchnie z widocznych zanieczyszczeń, a także sprawdzić, czy działanie preparatu nie będzie wpływało na poszczególne konstrukcje. Następnie należy spryskać miejsca przebywania pasożyta – ściany, posadzki, sufity itp. W przypadku niektórych preparatów po aplikacji pozostaje gęsta, biała mgła, utrzymująca się przez kilka godzin. Dzięki temu działanie środka jest długotrwałe i skuteczne działanie.

Pamiętaj, aby podjąć poszczególne kroki w odpowiednim czasie – dzięki temu masz większe możliwości zwalczenia wszystkich szkodników!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium